Yağmurlu, karlı hava Parfümleri

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Encre Noir diyenleri duyar gibiyim :), bekleriz :)..

Yağmur yağınca toprak kokusu yayılır etrafa.. Her tarafın beton yığını olmaması, bahçe ve parklarında olması önemli.. Terre D'Hermes belki yağmurlu havada kullanılmaz bak, çünkü yağmur kokusu ile pişti olma durumu söz konusu ama ilk yağmurda o toprak kokusu olur daha çok.. @Serdar73 başkan yorumlarını alabiliriz, yeni Terre D'Hermes'lrde o eski toprak kokusu yok diyordun.

Eğer o koku sentetiklikten geliyorsa azaltmış olabilirler. Normalde bu toprak kokusunun sentetiği çok çok kuvvetli imiş, dozajlama çok önemli imiş.. ''Geosmin'' isimi, toprak kokusu. Ben tabi Vetiver ve diğer koku notalarının bu kokuyu doğal olarak verdiğini isterdim.. Bu konuda yazımız olacak diye bekliyorum..

Soğuk hava diyince aklıma sıcak baharatlar geliyor. Tom Ford Tobacco Vanille Karanfil baharatı ile bu konuda önde gelenlerden. Yazın sıkılacaksa dozajlma çok önemli. Turunçgiller mesela daha çok yazlık. Bu arada turunçgilli karanfil kokuları nasıl gider acaba, karıştırıp bir ara deneyelim :).. Eskiden yazın bile tom Ford Tobacco Vanille sıkardım ama dediğim gibi yazlık parfümlerin seçimi bence daha doğru olur ve illa kullanılacaksa seyrek olmalı ve dozajlama tabiki..

Serdar73

Moderator
Yönetici
TürkParfüm Üyesi
Reyiz , ben o kirli kokuyu Carat Gold daki kullanılan şekliyle seviyorum. Terre d'Hermes de toprak kokusu bence gitgide azalıyor ve Mevlüt şekeri havasına bürünüyor. En azından bendeki izlenim bu şekilde. Vetiver kullanımı Carat Gold da harika dozajlanmış. Bana göre en çok benzetilen Sycomore dan bile daha kompleks olduğunu düşünüyorum

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Reyiz , ben o kirli kokuyu Carat Gold daki kullanılan şekliyle seviyorum. Terre d'Hermes de toprak kokusu bence gitgide azalıyor ve Mevlüt şekeri havasına bürünüyor. En azından bendeki izlenim bu şekilde. Vetiver kullanımı Carat Gold da harika dozajlanmış. Bana göre en çok benzetilen Sycomore dan bile daha kompleks olduğunu düşünüyorum

Başkan evet dediklerin doğru ama ben Carat Gold koklayınca kusasım geliyor :D.. Ham civet bok gibi diyen var bak onu sürerim ki güzelliği koyuluğunda ve açılınca güzel kokar ham civet miski ama Bu kasvetli Vetiver'e henüz ısınamadım :D.. Ben kabesamanını turunçgillerle falan seviyorum mesela Tom Ford Grey Vetiver gibi.. Zevk meselesi işte olayı :D.. Bu arada ara sıra soğuk havalarda deneyeyim belki severim :). Vertus Vanilla Oud zaten benim için mükemmel bir efsane oldu, çok seviyorum..

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Karlı ve soğuk havalarda en güzeli hayvansal kokular. LM Black Oud ve Nishane Afrika Olifantı tek geçerim:).
Hocam sana tam yazlık parfüm dediğim hayvansal koku hangisiydi :D.. Tam mavra olmuş :D:p;):):)..

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Baykal Hocam senin tam yazlık dediğin hayvansal koku Masque- Montecristo'ydu. Yazın Adana'da sık, mekanların hepsi sana tek kişilik rezerve olur:).

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gerçi kapağından koklayıp demiştim bunu da hatırlatalım haha :D.. Kimi parfüm kapaktan sert keskin kokar ama kıyafette çok güzel olur mesela Vertus Vanilla Oud(Yazın çok keskin kokuyor kapaktan ama ten de vücutta hemen yumuşuyor bence).. Kimi de ne ise odur kapaktan ve tabi kimi kuvvetli ise kapaktan belli olmayabilir.. Kapaktan koklamayı en çok sevdiğim parfümlerden biri ise Joop Homme 'dur

Joop! Homme
1989for men

Son düzenleme:

azzura

Üye
TürkParfüm Üyesi
Yağmurlu hava için kesinlikle sonbaharda Ormonde Jayne - Montabaco İntensivo, yağmurlu ilkbaharda ise Ormonde Jayne - Nawab of Oudh İntensivo. Kar için bence dışarıda kullanım için MFK - Grand Soir, ofis kullanım içinse Chanel - Coromandel (EDT) versiyonunu tercih ediyorum. Ama FM - Carnal Flower bugün beni benden aldı gerisini bilemiyorum :)

demircan256

Üye
TürkParfüm Üyesi
Chanel coromandel @azzura hocamın sayesinde azda olsa tadımlıkta olsa kokusuna ulaştım..koku gerçekten efsane..bencede kış için kullanacağım parfümdür kendisi..birde armani royal oud’da kışın kullanacağım kokulardan biri..elimde olan bunlar kış için haa birde gucci intense oud var tabiki..kalıcılık 8-10 saat

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Iki yil oldu. Yağmurlu bir kış günü Sosyoloji 2. sınıfta iken sınavım için üniversiteye gitmeden Harvey'e uğradım ve xerjoff naxos aldım. O gün o parfümü okulun önündeki sokakta kullandım. Bugün bile kapağını açıp koklasam zihnimde o yağmurlu kış günü ve o sokak canlanıyor:). Bana kış ve parfum denince bende naxos ve bu anı canlanıyor. Severek kullandığım bir koku. Her ne kadar pour havane 'ye çok benzesede kalite olarak kıyaslanamaz bile

rasta82

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
yağmur? o zaman grey flannel tabi ki..

Ozay87

TürkParfüm Üyesi
Kesinlikle
1 interlude
2 mfk satin mood
3 lidge
Birçok koku var tabiki ama ben en çok yakışanları yazdım.

Karlı hava bunlar.