Yaz mevsimi için parfüm tavsiyeleri

FreshKoku

TürkParfüm Üyesi
merhabalar herkes yaz mevsimi için parfüm tavsiyeleriniz nelerdir. niche ya da designer fark etmez. yorumkarınızı bekliyorum :)

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Fireş(taze) nikinizin içerisinde var. Demek Canlı, freş, taze kokualr seviyorsunuz. Turunçgiller canlı, ferah kokulardandır. Kimi parfümde az bulunur. Dunlop klasik(yeşil kapak, kutu idi galiba) bir deneyin derim. Artık bütçenize göre geniş bir yelpaze var denebilir.. Adp'leri inceleyebilirsiniz.. Bu arada kimi parfümlerde fiyat farkı vardır ama baba eski klasik kokular hariç ne kadar ekmek o kadar köftedir bu parfüm işi genelde. Yani modern parfümlerde kimi parfüm sılaj düşük olabilir ama fiyatta düşüktür.. Kimi ve belki çoğu modern parfümlerde fiyat yüksektir ama sılaj ve ömür de yüksektir gibi. Bir de kimi parfüm daha pahalıdır ama 2-4-5 fıs fıs yetebilir ki genede dediğimiz ne kadar ekmek o kadar köfte kuralına uyar belki çoğu.. Tabi splitlerden falan Creed Aventus gibi güzel ömürlü, sılajlı bir batch kodlu parfüm bulursanız demeyin keyfinize, keyfimize maşallah.. @Mehmet kardeşim de bu bilgiler de çok iyidir. @Mehmet hocam çok ünlü splitler yapmıştır mesela Creed splitleri meşhurdur ve Creed splitine giripte memnun olmayan, ayrılan 0(sıfır) kişidir(çok çok uygun fiyatlı olduğundan da...), Maşallah, Elhamdulillah :), sevilen bir kişidir çok kişi tarafından :) ..

Ucuz ama oldukça etkili olduğunu düşündüğüm Arko Cool kolonyasını da bir denemenizi önereceğim.. Bergamotun fireşliği, ferahlığı mükemmel diğer notlarla birleşimde.. Bu kolonyaya benzer Dvidoff Cool Water deneyebilirsiniz ,içinde sentetik sucul nota olan.

ACQUA DI GIO COLLECTION a bakabilirsiniz Giorgio Armani'nin
Ama kimi karabiberli ve çok sucul ve kimi gene aşırı sentetik sucullu flankerları(yan) var maalesef ve ebnim zevkime uymadılar.. Yazlık bir parfümde şu an karabiber sevmiyorum ama hani bir parfümör çıkar çok iyi bir iş çıkarır olabilir..
Acqua di Gio
1996for men
Giorgio Armani Acqua di Gio çok sevilen ve genel beğeni parfümüdür. bunları hep denedim ve ayzdım ve forumumuza da yazacağım inşallah.. Bu parfüm eskiden çok da iyi idi sılaj, ömür olarak. Şu anki hali de ebnce idare eder ve seviliyor turunçgilli(limon falan), sentetik sucul olarak. Suculluğu çok rahatsız edici değil benim için..

L'Eau d'Issey Pour Homme
1994for men

Çiçeksi, turunçgilli parfüm ise Issey Miyake L'eau d'Issey Pour Homme önereceğim. Daha feminen sucul olarak MFK Universalis Forte önereceğim (konusu forumda var), pahalıdır ama az sıkarsınız, 3-4-5 fıs fıs gibi. Suculluğu çok doğaldır, doğalımsıdır ama çiçeksiliği bana feminen geldi...

Fierce
2002for men

Fierce Abercrombie & Fitch for men - 2002
Gençlerin sevdiği parfümlerden. Turunçgilli değişik parfüm. Ayrıntı vereceğim inşallah, tekrar bakın buraya..

Aslında 4 mevsim parfümü
ARMANI CODE COLLECTION
Armani Code
2004for men
Giorgio Armani Armani Code önereceğim.. O zeytin çiçeği kokusu başka parfümde bulaamdım ama bence illa vardır gibiem geliyor bilmediğimiz bir nişevi falan.. Koku çok güzel ama hani daha yoğun olsaymış, kısme ndaha net olsaymış tam bir niş parfümü ki bu hali ie de benim için bir niş gibi. zaten ucuz, designer deyip geçmeyin, kimi kalitesi niş de yoktur ama pahalı Niş parfümleri de kimi çok çok iyi.. Kısme ntatlılık var bu parfümde ama bence yazın sırıtmaz..

Creed Virgin Island Water (Viw) for women and men harika bir kokudur aam sılajı ve parası kimine çok gelebilir. Avrupada 1600 Euro maaş alan birine 160-235 Euro çok değil bize çok olduğu kadarı ile.. Hawaii Volcano 'yu da araştırıyoruz bu parfümün daha güçlüsü olarak. Artık netten araştırırsınzı ucuzlarını, benzerlerini.. Limonsu, Lime turunçgil, vanilya kısmen, Hindistancevizi (her koku kısmen zaten bu parfümde yani yoğun değil :) ).. Biraz kekrelik ile başlar ve odunsu bir kekrelik, kuruluk hissedilebiliyor parfümde kısmen veya daha az.. Mükemmel bir parfüm benim için ama bir Creed Aventus kadar çok genel beğenisi olmasa da gene seveni çok..

Siz bu soruyu sorduktan sonra başlık sonlarına mevsimi yazılabilir parfüm başlıklarının diye aklıma geldi. Tüm konuyu okumaktansa hemen yazlık, kışlık, bahar, 4 mevsim bakardınız, bakılır.. Bakalım..

@elle61 hanım hocam sizden de bekleriz :). Özlettiniz kendinizi :) .. Daha önce yazdığınız listeyi vereyim bayan parfümleri.. :) Almıla hanıma yazdığınız.. .. : ''''''''''''

Marc Jacobs Daisy Eau So Fresh
Kenzo L'eau Par
İssey Miyake L'Eau D'İssey
Marc Jacobs Dot
Balenciaga Florabotanica ve Rosabotanica
Chloe Roses de Chloe
Şimdilik önerebileceklerim bunlar Almila Hanım.
''

Tom Ford Grey vetiver ise kuru odunsu, bol greyfurt ve diğer turunçgilli çok güzel, ömürlü yazlık. Edt'si de var ama önermem, çok zayıfmış...

Chanel Bleu Chanel.. Edp 'si ve Edt'si var.. Çok tutuluyor ama bana karakterli koku değil gibi geliyor. Denemelerime devam ediyorum bakalım..

İnfusion

Adp Fico di Amalfi.. Denemedim henüz. @xlusive hocamın yorumunu okumuştum, konusunu buraya da bekleriz ben aşağıya kopyalasam da.. Turunçgilli, meyveli bir parfümmüş ve İncir çok doğal kokmaya başlıyormuş.. Fig incir demek zaten İngilizce'de ve Fico italyanca'sı olmalı. Eve gidince bakarım inşallah..

Aqua Celestia Forte
2018for women and men
Aqua Celestia Forte Maison Francis Kurkdjian for women and men - 2018
Çok övülen turunçgilli, naneli bir parfüm... Fiyat pahalı ama dediğim gibi daha az sıkımla dengelenme olayı falan da var.. Bunun ''Forte'' olmayan modeli de var..

Gitmem lazım devam edeceğim inşallah...

Son düzenleme:

FreshKoku

TürkParfüm Üyesi
öncelikle vermiş olduğunuz açıklayıcı bilgiler için çok teşekkür ederim. emeğinize sağlık. benim parfüm merakım yaklaşık bir yıl önce başladı. genel olarak kış mevsiminde parfüm kullanmayı sevmiyorum bunun nedeni de ağır kokular bana maalesef hitap etmiyor. genel olarak ilkbahar ve yaz mevsiminde parfüm kullanıyorum. siz benden çok daha iyi biliyorsunuz genellikle de bu mevsimlerde ferah ve hafif kokular kullanılır. açıkçası ben bu tarz kokuları çok seviyorum. ağır olmamak kaydıyla odunsu ve baharatlı parfümler de olabilir. 40 veya 50 kadar parfüm kullandım veya denedim. genelde benim tarzıma uygun olan kokuları şişeli olarak satın aldım. Terre d hermes,bleu de chanel,jpg male, acqua di gio, versace eau fraiche, bentley azzure satın aldığım başlıca parfümler. başlangıç olarak designer parfümlerini tercih ettim. kokular zaten güzel ve genel beğeniye uygun ancak dezavantaj var :) çoğu insanlar aynı kokuya sahip olduğunuzda biraz can sıkıcı bir durum olabiliyor :) yıl içerisinde birkaç tane designer parfüm alacağımda bir tane de olsa niche parfüm almanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum tabiki bu benim fikrim. son zamanlarda ilkbahar ve yaz mevsimi için niche parfümleri araştırdım ve birkaç tanesi aklımda yer etti doğrusu. yaşadığım yer itibariyle niche parfümleri test etme imkanım pek yok açıkçası.

Aklımda yer eden yaz ve ilkbahar için niche parfümleri yazayım. sizden ricam eğer bu parfümleri denemiş ya da kullanmış iseniz birkaç kelime ile anlatabilir misiniz. sizlerin bu konudaki bilgilerinizden faydalanmak beni çok mutlu edecektir.

TF Venetian Bergamot - Creed Aventus - Creed Virgin İsland Water - TF Neroli Portofino Forte

Bunların dışında sizin deneyip beğendiğiniz parfümler varsa onları da ekleyebilirisiniz. Şimdiden teşekkür ederim :)

NOT : PARFÜM FİYATLARI ÖNEMLİ DEĞİLDİR. YETERLİ BÜTÇE AYIRDIM :D

yusufozen59

TürkParfüm Üyesi
Creed Virgin Island Water açılışı limon ve hindistan cevizi ile gerçekleşiyor. Bir süre sonra limon teninize elveda ediyor ve hindistan cevizinin çok bol hissedildiği bir parfğme dönüşüyor. Kendinizi survivor da hissedebilirsiniz. Kalıcılığı ve farkedirliği bende gayet iyi oldu

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

yusufozen59

TürkParfüm Üyesi
Fireş(taze) nikinizin içerisinde var. Demek Canlı, freş, taze kokualr seviyorsunuz. Turunçgiller canlı, ferah kokulardandır. Kimi parfümde az bulunur. Dunlop klasik(yeşil kapak, kutu idi galiba) bir deneyin derim. Artık bütçenize göre geniş bir yelpaze var denebilir.. Adp'leri inceleyebilirsiniz.. Bu arada kimi parfümlerde fiyat farkı vardır ama baba eski klasik kokular hariç ne kadar ekmek o kadar köftedir bu parfüm işi genelde. Yani modern parfümlerde kimi parfüm sılaj düşük olabilir ama fiyatta düşüktür.. Kimi ve belki çoğu modern parfümlerde fiyat yüksektir ama sılaj ve ömür de yüksektir gibi. Bir de kimi parfüm daha pahalıdır ama 2-4-5 fıs fıs yetebilir ki genede dediğimiz ne kadar ekmek o kadar köfte kuralına uyar belki çoğu.. Tabi splitlerden falan Creed Aventus gibi güzel ömürlü, sılajlı bir batch kodlu parfüm bulursanız demeyin keyfinize, keyfimize maşallah.. @Mehmet kardeşim de bu bilgiler de çok iyidir. @Mehmet hocam çok ünlü splitler yapmıştır mesela Creed splitleri meşhurdur ve Creed splitine giripte memnun olmayan, ayrılan 0(sıfır) kişidir(çok çok uygun fiyatlı olduğundan da...), Maşallah, Elhamdulillah :), sevilen bir kişidir çok kişi tarafından :) ..

Ucuz ama oldukça etkili olduğunu düşündüğüm Arko Cool kolonyasını da bir denemenizi önereceğim.. Bergamotun fireşliği, ferahlığı mükemmel diğer notlarla birleşimde.. Bu kolonyaya benzer Dvidoff Cool Water deneyebilirsiniz ,içinde sentetik sucul nota olan.

ACQUA DI GIO COLLECTION a bakabilirsiniz Giorgio Armani'nin
Ama kimi karabiberli ve çok sucul ve kimi gene aşırı sentetik sucullu flankerları(yan) var maalesef ve ebnim zevkime uymadılar.. Yazlık bir parfümde şu an karabiber sevmiyorum ama hani bir parfümör çıkar çok iyi bir iş çıkarır olabilir..
Acqua di Gio
1996for men
Giorgio Armani Acqua di Gio çok sevilen ve genel beğeni parfümüdür. bunları hep denedim ve ayzdım ve forumumuza da yazacağım inşallah.. Bu parfüm eskiden çok da iyi idi sılaj, ömür olarak. Şu anki hali de ebnce idare eder ve seviliyor turunçgilli(limon falan), sentetik sucul olarak. Suculluğu çok rahatsız edici değil benim için..

L'Eau d'Issey Pour Homme
1994for men

Çiçeksi, turunçgilli parfüm ise Issey Miyake L'eau d'Issey Pour Homme önereceğim. Daha feminen sucul olarak MFK Universalis Forte önereceğim (konusu forumda var), pahalıdır ama az sıkarsınız, 3-4-5 fıs fıs gibi. Suculluğu çok doğaldır, doğalımsıdır ama çiçeksiliği bana feminen geldi...

Fierce
2002for men

Fierce Abercrombie & Fitch for men - 2002
Gençlerin sevdiği parfümlerden. Turunçgilli değişik parfüm. Ayrıntı vereceğim inşallah, tekrar bakın buraya..

Aslında 4 mevsim parfümü
ARMANI CODE COLLECTION
Armani Code
2004for men
Giorgio Armani Armani Code önereceğim.. O zeytin çiçeği kokusu başka parfümde bulaamdım ama bence illa vardır gibiem geliyor bilmediğimiz bir nişevi falan.. Koku çok güzel ama hani daha yoğun olsaymış, kısme ndaha net olsaymış tam bir niş parfümü ki bu hali ie de benim için bir niş gibi. zaten ucuz, designer deyip geçmeyin, kimi kalitesi niş de yoktur ama pahalı Niş parfümleri de kimi çok çok iyi.. Kısme ntatlılık var bu parfümde ama bence yazın sırıtmaz..

Creed Virgin Island Water (Viw) for women and men harika bir kokudur aam sılajı ve parası kimine çok gelebilir. Avrupada 1600 Euro maaş alan birine 160-235 Euro çok değil bize çok olduğu kadarı ile.. Hawaii Volcano 'yu da araştırıyoruz bu parfümün daha güçlüsü olarak. Artık netten araştırırsınzı ucuzlarını, benzerlerini.. Limonsu, Lime turunçgil, vanilya kısmen, Hindistancevizi (her koku kısmen zaten bu parfümde yani yoğun değil :) ).. Biraz kekrelik ile başlar ve odunsu bir kekrelik, kuruluk hissedilebiliyor parfümde kısmen veya daha az.. Mükemmel bir parfüm benim için ama bir Creed Aventus kadar çok genel beğenisi olmasa da gene seveni çok..

Siz bu soruyu sorduktan sonra başlık sonlarına mevsimi yazılabilir parfüm başlıklarının diye aklıma geldi. Tüm konuyu okumaktansa hemen yazlık, kışlık, bahar, 4 mevsim bakardınız, bakılır.. Bakalım..

@elle61 hanım hocam sizden de bekleriz :). Özlettiniz kendinizi :) .. Daha önce yazdığınız listeyi vereyim bayan parfümleri.. :) Almıla hanıma yazdığınız.. .. : ''''''''''''

Marc Jacobs Daisy Eau So Fresh
Kenzo L'eau Par
İssey Miyake L'Eau D'İssey
Marc Jacobs Dot
Balenciaga Florabotanica ve Rosabotanica
Chloe Roses de Chloe
Şimdilik önerebileceklerim bunlar Almila Hanım.
''

Tom Ford Grey vetiver ise kuru odunsu, bol greyfurt ve diğer turunçgilli çok güzel, ömürlü yazlık. Edt'si de var ama önermem, çok zayıfmış...

Chanel Bleu Chanel.. Edp 'si ve Edt'si var.. Çok tutuluyor ama bana karakterli koku değil gibi geliyor. Denemelerime devam ediyorum bakalım..

İnfusion

Adp Fico di Amalfi.. Denemedim henüz. @xlusive hocamın yorumunu okumuştum, konusunu buraya da bekleriz ben aşağıya kopyalasam da.. Turunçgilli, meyveli bir parfümmüş ve İncir çok doğal kokmaya başlıyormuş.. Fig incir demek zaten İngilizce'de ve Fico italyanca'sı olmalı. Eve gidince bakarım inşallah..

Aqua Celestia Forte
2018for women and men
Aqua Celestia Forte Maison Francis Kurkdjian for women and men - 2018
Çok övülen turunçgilli, naneli bir parfüm... Fiyat pahalı aam dediğim gibi daha az sıkımla dengelenme olayı falan da var.. Bunun ''Forte'' olmayan modeli de var..

Gitmem lazım devam edeceğim inşallah...

Celetia Forte bende var hocam. Ben gayet başarılı buluyorum. Güzel bir turunçgil parfümü olmuş. Bir kişi Nivea kreme benzettiğini söylemişti ama ben o kadsr benzetemedim evet biraz kremsilik var ama çokta benzemiyor bence.

FreshKoku

TürkParfüm Üyesi
Creed Virgin Island Water açılışı limon ve hindistan cevizi ile gerçekleşiyor. Bir süre sonra limon teninize elveda ediyor ve hindistan cevizinin çok bol hissedildiği bir parfğme dönüşüyor. Kendinizi survivor da hissedebilirsiniz. Kalıcılığı ve farkedirliği bende gayet iyi oldu

kullandığınız ya da denediğiniz başka parfüm var mı acaba niche designer fark etmez :)

yusufozen59

TürkParfüm Üyesi

kullandığınız ya da denediğiniz başka parfüm var mı acaba niche designer fark etmez :)

Hocam Yazlık Fresh olarak benim önerebileceğim

Bois 1920 Classics bol kompozisyonlu bir parfüm olmuş. Çiçeksi, odunsu, baharatlı, meyveli notalar mevcut. Açılışı çok iyi değil ama koku oturunca gayet iyi bir hal alıyor

Creed Aventus: Anlatmaya gerek yok iyi bir batch denk gelirse harika

Schwarzlose 1a-33 çok iyi çiçeksi bir koku

Creed Jardin D’Amalfi

Xerjof Nio. Buruk turunçgiller hakşm kokuya açılışı itibari ile. Bence Xerjoff’un en iyi kokusu yaz için.

Frederic Malle Eau d’hiver adı kış suyu olsada yaz için gayet uygun bence. İlk 1-2 dkk dan sonra çok iyi oluyor koku minimalist bir parfüm olmuş.

Merchant Of Venice Dalmatian Sage. Pek bilinmeyen bir koku. Kendinizi dalmaçya kıyılarında bir tepede hissettirebilcek kadar iyi bir çalışma olmuş.
Şimdilik bu kadar :)

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi

Yusuf bey, Yusuf hocam batch kodu ve yılını paylaşabilir misiniz? Son çıkan 100 ml'lik şişe pek kötü dendiğini duydum. Creed Viw 48 saat gider diyen de var, gidebilir ama son batch bilmiyorum.. Sıaljı daha kuvvetli olsa çok sevinirdim.. Daha önce 120 ml'lik şişe ise üretimden kalkıp 100 ml'lik hale döndü diye biliyorum ve 75 ml'lik şişe hala üretiliyor mu bilmiyorum.. Teşekkürler :) ..

yusufozen59

TürkParfüm Üyesi

Yusuf bey, Yusuf hocam batch kodu ve yılını paylaşabilir misiniz? Son çıkan 100 ml'lik şişe pek kötü dendiğini duydum. Creed Viw 48 saat gider diyen de var, gidebilir ama son batch bilmiyorum.. Sıaljı daha kuvvetli olsa çok sevinirdim.. Daha önce 120 ml'lik şişe ise üretimden kalkıp 100 ml'lik hale döndü diye biliyorum ve 75 ml'lik şişe hala üretiliyor mu bilmiyorum.. Teşekkürler :) ..

233dec23aee043f37d001d3dd47c4ff3.jpg

FreshKoku

TürkParfüm Üyesi
Creed parfümlerinin genelinde batch problemi olduğu söyleniyor bu durumda creed almak pek mantıklı gelmiyor doğrusu bir ton para vereceğiz iyi bir batch koduna düşmek tamamen şans. farklı markalardan araştırmaya devam edeceğim galiba :confused:

cuneytuces

TürkParfüm Üyesi
Dior Sauvage Edt önerebilirim. Edp versiyonuna göre daha yazlık olmuş. Fark edilirliği güzel ama akşama doğru tazelemek gerekiyor. Tabi bu Adana için geçerli. :)Güneşe ateş etmeyen diğer iller için tazelemek gerekir mi bilmiyorum.

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Dior Sauvage Edt önerebilirim. Edp versiyonuna göre daha yazlık olmuş. Fark edilirliği güzel ama akşama doğru tazelemek gerekiyor. Tabi bu Adana için geçerli. :)Güneşe ateş etmeyen diğer iller için tazelemek gerekir mi bilmiyorum.

Cüneyt kardeşim özletme kendini :) .. Selametler, görüşürüz inşallah bir ara.. Serhat ile yapalım gene bir toplantı. Kebabı yiyelim ama bu sefer inşallah haha. :)..

Cüneyt hocam aynen çok güzel parfüm Christian Dior Eau Sauvage 1966 çıkışlı olan Edt. Forumda konusu var. Adana sıcağında akşama kadar iyi rakam evet :) ..

Bu arada foruma çok yazlık parfüm yazıldı ve yazılacak bakabilirsiniz bu arada buraya da isim vereyim bir ara inşallah :) .

shantaram

TürkParfüm Üyesi
Yaz için bir çok alternatif var gerçi önceki post larda geçilmiş ama

Chanel allure homme sport
Azzaro chrome
Dior homme cologne ve sport versiyonları
Zegna bergamot
Tom ford neroli
Issey miyake ve varyasyonları vb şimdilik aklıma gelenler