Yazlık Parfüm

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Yazdan çıkıyoruz ama verelim bakalım :).. Ben Givenchy Pi vintage sıkıyorum yazın. Ama yaz için vazgeçilmezlerim arasında Giorgio Beverly Hills Giorgio for Men ( Pour Homme ) var, meşeyosunlu, paçulili, ballı tatlı bir parfüm. Öyle bir parfüm ki şimdiye kadar adece sıcaklarda seviyorum bu parfümü. İlk sıkınca birinin yanına yaklaşmayın ama sonra hafif parfümseverlefrden bile takdir alacaksınız..

Creed Aventus ve benzerleri güzel yazlık bence.. http://turkparfum.net/index.php?threads/benzer-parfümler.24/

Tom Ford Grey Vetiver Turunçgilli özellikle greyfurtlu kabesamanı(Vetiver) ile hoş bir parfüm. Gerçi o kadar aramıyorum ama hani olunca da güzel bir seçenek. Belki hep arar olabilirim.

Armani Di Gio.. Turunçgilli parfümler aslında yazın şahlarından. Bergamutlu Arko Cool dahil :) :D..

Yazın kışlıklar koklanır, hafif parfümler sıkılırsa daha iyi olur kanaatindeyim

Son düzenleme:

Serdar73

Moderator
Yönetici
TürkParfüm Üyesi
@Baykal hocam , pi yi nasıl yazlık olarak kullanıyorsun heleki Adana sıcağında. Pi bence kışa daha uygun , hafif bir koku degil ki .. Aventus severler bence bol bol kullanabilmek için Afnan adresine uğrayabilir. Önceki sabah 10-15 fıs arası kullanmıştım, öğleden sonra eşim burnumun direği kırıldı ya diye sitem etti bana :) Bu kadar saglam korkacağını zannetmemiştim açıkcası.

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
@Baykal hocam , pi yi nasıl yazlık olarak kullanıyorsun heleki Adana sıcağında. Pi bence kışa daha uygun , hafif bir koku degil ki .. Aventus severler bence bol bol kullanabilmek için Afnan adresine uğrayabilir. Önceki sabah 10-15 fıs arası kullanmıştım, öğleden sonra eşim burnumun direği kırıldı ya diye sitem etti bana :) Bu kadar saglam korkacağını zannetmemiştim açıkcası.

Aynen aventus boğabilir ki duydumda. Parfüm dediğin kuvvetli olacak başkan ya. Benzoin ve vanilya bence naif kokular, uzun ömürlüler. Yaza giderleri var diye düşünüyorum. Tek biberiye kışlık olabilir. Bilmiyorum sıkmıyor etrafı. Tabi son zamanlardaki Givenchy Pi'ler zayıf..

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi

Reis haklısın Givenchy Pi bayıyor yazın. Reis Yazın hep Tom Ford Tobacco Vanille bile kullandığımı bilirim genelde. Şimdi Turunçgiller çoğunlukta parfümler de kullanıyorum. PArfüm kültürü gittikçe oturuyor bende yani :D . Her işin bir emekleme dönemi var. Bir de dozajlama çok önemli. Reis işlerin vardı, özletme kendini yahu :) . Senin gibi tecrübeli, bilgili arkadaşların yazılarını bekliyoruz sayın hocam :) Maşallah :) .

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
@Mehmet kardeşim hocam evet Rebul Lime(Misket Limonu) demiştiniz deneyeceğim inşallah. Evet Turunçgil parfümleri bence yazın kralı. Bergamot ayrı bir güzel kokar ama ben kompleks halde seviyorum Bergamotu yani başka turunçgil ve kokularla mesela Arko Cool gibi, inanılmaz bir kokudur. Ucuz diye burun kıvıranlara bakmayın ha sevmeyenine de saygımız var. Yani yazın sıcakta aphalı yazlık parfümler kimi uçuyor @Mehmet kardeşim buna değinmişti. Aynen aşağıda olayı detaylandırdım. Atalier Rebul ve Rebul seçenekler arasında. Rebul kolanyaları ise daha ucuz..

Turunçgiller aslında ucuzdur ama kimi parfüm markaları çok pahalı satıyor. Sağlık bakanlığı onaylı benzetmelere bakabilirsiniz. Ben Mysticmomentsuk.com Ucuz, Ekonomik, Doğal Koku Yağları gibi yerlerden saf ve doğal olarak almaya başladım. 100 ml 5 fold portakal yağı saf halde 7 sterlin artı 4 doalr civarı tüm ürün toplamında kargo var. Çok iyi fiyat. Aslında türkiye'de daha ucuz ama maalesef hep katkılı oluyor ve saf doğal bulmak zor. İngiltere'de sağlık bakanlığı onaylı olacak da hilelei olacak hiç ihtimal vermiyorum. Asılacaksan İngiliz İpiyle asıl lafı oluşmuştur İngiliz malı kalitesi için ki Allah korusun tabi asılmayalım :D ..

Benzetmeleri açacak olursam asla orjinal gibi olmaaybiliyorlar hele de ud, gül gibi egzotik, pahalı koku notlarında. Bu açıdan uyarıyorum. Bu işi yapan fabrikalar var. Sağlık bakanlığı onaylı olduğu için bahsettim. Bir nevi açık parfüm olayı gibi düşünün. Bu arada sahte parfüm çok tehlikeli bir olay, bu olayı da değinelim. Ben DP gibi markaları denemedim yazlık parfümlerde ama doğal olacağını düşünmesem de bir ara deneyeceğim.

Nerden nereye, bir ara yazın Tom Fordd Tobacco Vanille sıkardım haha :D . Şimdi Turunçgil manyağı oldum yaz için. Creed Viw'deki Lime'a bayılıyorum ama çok pahalı ve bu yüzden MY Stick Moments UK gibi sitelerden alıyorum. Gelecek ay sipariş vereceğim inşallah. Saça, yüze bol bol sürüyorsunuz bu açıdan en çok bu metodu, seçeneği öneriyorum hem de için de katkı maddesi yok he mde dediğim gibi ucuz. Gen de parfümleri de kullanıyorum. Mesela Prada Amber'in benzetmesi yapılamaz bence, harika bir parfüm, Naif kralı yaz için de mükemmel.

@Almıla hanım size öneririm Prada Amber bir deneyin. Ama en son Sephora'da rengi koyulaşmış gördüm. Tamam önden vintage PRada Amber mavi, yandan mor renkteydi ama bu batch önden de mor a yakın bir mavi. eskisi açık mavi idi. Ben de şişe vardı aam kaç yıl sonra kullanamdan kimi uçtu çünkü şişe bozuldu sanırım veya kronik bir şişe sorunu olabilir. Tekin Acar teminli bir siteden almıştım ve Tekin Acar'ı da arayıp sormuştuk diye hatırlıyorum. Prada Amber o kokusu hep akıllardadırç erkek parfümü ama ağır parfüm sevmeyen kadınların kullandığını, sevdiğini biliyorum..

Portakal biraz kışlık gibi olsa da seviyorum ben. Limon tam unisek koku diyebiliriz. Portakal kabuğu yağı daha tatlımsı. Rengi de koyu olabiliyor kimi oldukça turuncu Portakal yağının. Yazın açık kıyafetlerde enjeksiyon ile püskürmede bile beyaz giyside leke bırakabilir. Saç ve yüze uygulamak lazım beyaz giysi varsa ki hep iyi olur koyu giyside de saça, yüze uygulamak artı..

Misket Limonu(Lime) herkesin sevmediği ama kimin(benim gibi) çok sevdiği bir parfüm, koku. Creed Viw bana odunsu kısımıyla itici geliyor her ne kadar bu yanlarını da seviyorum ama Lime'ı o ferah kısımıyla yaşamak istiyorum ve yaşıyorum... Kimi evet ağır buluyor ama korkmayın baymaz yazın beğenmeyeni de..

Verdiğim site de kan portakalı da var. Gül çeşitlerinden, Tuberose(Sümbülteber), Besswax(Balmumu, bal yağı) na kadar var ama bunalrı deneemdim henüz. Portakal yağı harikaydı bunu dedim sadece garanti olarak. Fiyatlar bence çok iyi. Başka siteelr de var böyle, deneyeceğim inşallah zamanla.

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Mehmet' Alıntı:
Aynı firma gördüğüm kadarıyla güzel bir video de var izlemenizi tavsiye ederim.

Anladığım kadarıyla biri aracı firmalara satılırken, diğeri kendi mağazalarında parekende satış amacıyla kurulmuş.

Bu arada atalier bazı ürünleri de 340 tl lere dayanmış ama bazen güzel kampanyalar oluyor. Parfümleri çok hoş.

Rebul klasiğin lime ürünü zaten efsane bilen bilir.

https://www.rebul.com/rbl-hakkimizda

https://atelierrebul.com.tr/hikayemiz

elparadiso

TürkParfüm Üyesi
Yazlık koku denince ilk aklıma gelen Creed amalfi oluyor. Yazlık bir bölgede bir sezon sadece amalfi kullanmıştım. Yaz geceleri kumsalda uzanırken ki anılarımı hatırlatıyor bana :cool: