Yerli, Kaliteli, Bursa, Afyon Kestanesi ile Kalitesiz, Çin Kestanesini Anlamak, Ayırmak

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Arkadaşlar piyasada maalesef Çin kestanesi denen ve piştiğinde çizmenize rağmen kabarmayan, yarılıp mis gibi pişmiş kestanenin ortaya çıkmadığı kestaneler var. Üstelik de boyutları da bayağı büyük olabiliyor. Bunu anladım ben farkını anlamayı. Bu arada Türkiye'de farklı bölgelerde yetişebiliyor kestane ama Bursa ve Afyon sanırım önde bilinenlerde

Öncelikle en doğru tespit ikiye eksip ki bunu yaparken elinizi kesmeyin çünkü sert nesne bu kestane ne kadar kalitesiz kestane içi fosca olsada. Evet bu fosluktan anlıyoruz. Kalitesiz, alınmaması gereken kestane sulu oluyor arkadaşlar ve tırnağınız çok kolay geçiyor ikiye ayırdığınız kestanenin etine.. Diğer kestane daha tok eti ve öyle süngerimsi sulu değil. Bunu en iyi iki kestaneyi kesip deneyimleyerek anlayabilirsiniz arkadaşlar, hocalar. Şimdi be nne kadar da anlatsam bir yere kadar ama gene de anlatmam iyi olmuştur. Satıcıdan birer tane isteyip evde kesip deneyebilirsiniz. Sertlik, tokluk bariz belli, anlayacaksınız..

Diğer bir kanaatim de hep doğru çıktı. Bir kere kaliteli kestane parlak koyu kahverengi oluyor dış kabuk, dışdan görünüm. Ama kalitesiz Çin kestanesi denen kestane açık kahverengi ve matımsı dış görünüşü. KEsin bir sonuç mu bilmiyorum ama genelde bu olayı deneyimledim deneyimlerime göre.. Herkes bulabilir, yiyebilir inşallah hayırlısı ile.. Gerçekten ucuz da olsa kilosu 16 tl'yi bil haketmiyor çünkü bir kere su çoğu diğerine göre.. Kaliteli kestane ise 22-30-35 tl'lerde olabiliyor.. Eh büyük olup 22 tl civarına bile bulabilirsiniz çiğ kaliteli kestaneyi..

Afiyet olsun arkadaşlar :) .