Ylang ylang (Cananga Odorata)

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Oldukça yoğun ve karanlık diyebileceğim bir çiçek! tatlı zengin, Kadifemsi meyvemsi şiir gibi bir nota.. Jasmine sambac ile ylang ylang Filipinlerin exotic çiçeği ... Parfüm endüstrinde bir hayli popular bir nota .. Ylang ylang çiçeği istisnai bir durumu var üst, orta, ve taban notalarda aynı anda kullanılabiliyor yarım distile ylang ylang üst notalarda kullanılır Uçuculuğu yüksektir. Normal distile orta notalarda kullanılır.. Ylang ylang exra distile taban notalara zuhur edebilir. yapı doğası daha kalın Uçuculuğu düşük bir yağdır...
20171025_206592965.jpeg

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Oldukça yoğun ve karanlık diyebileceğim bir çiçek! tatlı zengin, Kadifemsi meyvemsi şiir gibi bir nota.. Jasmine sambac ile ylang ylang Filipinlerin exotic çiçeği ... Parfüm endüstrinde bir hayli popular bir nota .. Ylang ylang çiçeği istisnai bir durumu var üst, orta, ve taban notalarda aynı anda kullanılabiliyor yarım distile ylang ylang üst notalarda kullanılır Uçuculuğu yüksektir. Normal distile orta notalarda kullanılır.. Ylang ylang exra distile taban notalara zuhur edebilir. yapı doğası daha kalın Uçuculuğu düşük bir yağdır... Ekli dosyayı görüntüle 360

Çok sevdiğim bir koku kendisi Mutlu hocam, teşekkürler.. Bence tam uniseks koku, ne kadınsı ne erkesi ortası. Bir erkek kullansa hiç sırıtmaz bence.. Bu kadar güzel olacağını beklemiyordum. Meyvemsi hoş çiçeksi bir koku.. Denemeyenlere tavsiye ederim denesinler.. Tekrar deneyeyim başka mesaj yazarım inşallah bu konuya..

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Çok sevdiğim bir koku kendisi Mutlu hocam, teşekkürler.. Bence tam uniseks koku, ne kadınsı ne erkesi ortası. Bir erkek kullansa hiç sırıtmaz bence.. Bu kadar güzel olacağını beklemiyordum. Meyvemsi hoş çiçeksi bir koku.. Denemeyenlere tavsiye ederim denesinler.. Tekrar deneyeyim başka mesaj yazarım inşallah bu konuya..
Kesinlikle Baykal bey... Aslında başlı başına parfüm olan notalardan enfes

blerox

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Desteklendiği notalara göre yön değiştiren bir nota.. beyaz ciceklerle birlikte kadifemsi formunda kullanıldığında dişiliği oldukça ön plandayken vanilya ve tatlı notalarla desteklenirse unisex sınırlarında kalıyor fakat paculi gibi etkin notaların destekleyicisi olduğunda erkeksi tarafta kayıyor ve hiç de fena kompozisyonlar çıkmıyor ortaya.. Perris Monte Carlo ylang ylang nosy be bu notanın kullandığım ve bana en yakın parfümü diyebilirim..
mutlu bey sizin de dediğiniz gibi uçuculuğu çok düşük dolayisiyla kalıcılığa gayet tatminkar bir etkisi var..

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Desteklendiği notalara göre yön değiştiren bir nota.. beyaz ciceklerle birlikte kadifemsi formunda kullanıldığında dişiliği oldukça ön plandayken vanilya ve tatlı notalarla desteklenirse unisex sınırlarında kalıyor fakat paculi gibi etkin notaların destekleyicisi olduğunda erkeksi tarafta kayıyor ve hiç de fena kompozisyonlar çıkmıyor ortaya.. Perris Monte Carlo ylang ylang nosy be bu notanın kullandığım ve bana en yakın parfümü diyebilirim..
mutlu bey sizin de dediğiniz gibi uçuculuğu çok düşük dolayisiyla kalıcılığa gayet tatminkar bir etkisi var..
Çok iyi bir özetleme olmuş teşekkür ederim

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi

Video güzelmiş. 50 kilodan 1 kilo Ylang-ylang çıkması bence güzel bir oran. Bu arada Çiçeklerin çiçeği isimi değil mi? Osmanlı'da, Türkçe'de başka isimi biliyor musun Mutlu hocam?

Aromatik yapısı var. Hafiften Adaçayı (Clary sage), Nutmegdeki o keskinimsi hafif aromatik koku var (daha da seyreltilmiş lavanta yağı gibi). Tabi Meyvemsi koku yanında. Sümbülteber(Tuberose) 'un narkotik çiçeksi, ek yaseminli kokusunu oldukça azaltın işte size Ylang-ylang.

Şeftali kokusuna benziyor kokusu kısmen. Şeftali kokan parfümlerde vazgeçilmezlerden diye biliyorum, kaliteli doğal içerik var ise o parfümde. Bvlgari Goldea for women'da olabilir ki açıklanmış ama o parfümde bence sentetik şeftali kokusu da var gibi. Ylang-ylang ile tok şekerli Tonka fasulyesi gibi bir nota birleştiriseniz belki Şeftali kokusuna daha çok yaklaşırsınız..

İşin ilginç yanı biraz Amberimsi kokusu da var Ylang-yalng'ın.

Bu arada fakir yerlileri gördüm Ylang-ylang ın yetiştiği ülkede videoda. Aslında o parfümleri kendileri yapsa daha çok para kazanırlar katma değer olayı. Ama patentten dolayı yapamazlar sanırım ki 25 yıl kuralı nasıl işliyor bilmiyorum.. Aslında böyle belli notlar var aten bunlara sahiplenip çöreklenmek bir parfümü başkası hiç yapamaz demek bence modern bir kölelik sistemlerinden olabilir(kesin hükümde vermek istemiyorum aslında. PArfümörün de bir hakkı olmalı, belki akrdan pay verilebilir tabi karı doğru açıklarlarsa olayı da var).. 25 yıl sonra üretiliyor diye biliyorum ama işlemediğini zannediyorum. Mesela Brut Madalyonlu parfümü herkes üretemiyor diye görüyorum.. Bilmiyorum artık, araştırmalara devam bakalım :) ..

Son düzenleme:

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Video güzelmiş. 50 kilodan 1 kilo Ylang-ylang çıkması bence güzel bir oran. Bu arada Çiçeklerin çiçeği isimi değil mi? Osmanlı'da, Türkçe'de başka isimi biliyor musun Mutlu hocam?

Aromatik yapısı var. Hafiften adaçayı, nutmegdeki o keskinimsi hafif aromatik koku var ( seyreltilmiş lavanta yağı gibi). Tabi MEyvemsi koku yanında. Sümbülteber(Tuberose) 'un narkotik yaseminli kokusunu oldukça azaltın işte size Ylang-ylang.

Şeftali kokusuna benziyor kokusu kısmen. ŞEftali kokan parfümelrde vazgeçilmezlerden diyee biliyorum kaliteli doğal içerik var ise o parfümde. Bvlgari Goldea for women'da olabilir ki açıklanmış ama o parfümde bence sentetik şeftali kokusu da var gibi. Ylang-ylanh ile tok Tonka fasulyesi gibi bir nota birleştiriseniz belki Şeftali kokusuna daha çok yaklaşırsınız..

İşin ilginç yanı biraz Amberimsi kokusu da var Ylang-yalng'ın.

Bu arada fakir yerlileri gördüm Ylang-ylang ın yetiştiği ülkede videoda. Aslında o parfümleri kendileri yapsa daha çok para kazanırlar katma değer olayı. Ama patentten dolayı yapamazlar sanırıl ki 25 yıl kuralı nasıl işliyor bilmiyorum.. Aslında böyle belli notlar var aten bunlara sahiplenip çöreklenemk bir parfümü başkası hiç yapaamz demek bencee modern bir kölelik sistemlerinden.. 25 yıl sonra üretiliyor diye biliyorum ama işlemediğini zannediyorum. Mesela Brut Madalyonlu parfümü herkes üretemiyor diye görüyorum.. Bilmiyorum artık, araştırmalara devam bakalım :) ..
Meraba Baykal bey
Evet çiçeklerin çiçeği ylang ylang
Anavatanı Filipinler
15 gün boyunca o ülkeyi tanımak ve gezmek için vaktim oldu Filipinlere özgü diyebileceğimiz Jasmin sambac ve ylang ylang festivalleri bile var. Ülkemizdeki gül yağı gibi orada da ylang ylang ve jasmine sambac Parfüm sektörüne üretim yapılmaktadır. Halk oldukça fakir büyük paraları maalesef (üretici) onlar değil! aracılar ve parfüm markaları götürüyor bir çeşit sömürü diyebiliriz. Ayrıca dünyanın en güzel orkide çiçeklerini görme imkanıda buldum.