Dekantlar Bozulur Mu?

azzura

Üye
TürkParfüm Üyesi
Değerli forumdaşlar elimde biraz şişmiş bir dekant stokumun olduğunu farketmiş bulunmaktayım.. Şişeli parfümlerimi kenara kaldırıp bu dekantları kullanmayı düşünüyorum. Toplamda 200 - 300 ml arası baya çeşitli kokulardan oluşan bu dekantları kapalı bir kutu içinde evin serin ve ışık görmeyen bir köşesinde saklamaktayım ancak bu kokuların bozulup bozulmayacağı konusunda tereddütüm oluştu(hava ile temas etmeleri, kapakların gevşemesi vb nedenlerden) sizce bu kokuların bozulma ihtimali var mıdır?

Kokuları tüketmek için artık sabahları dekantı yanıma alıp iş yerinde oda arkadaşlarıma kolonya niyetine sıkacağım:) saklama için önerilerinize ve tecrübelerinizi bekliyorum.

Saygılarımla.

Son düzenleme:

Debussy

TürkParfüm Üyesi
Gözlemlediğim kadarıyla kokudan kokuya değişiyor ama bozulma oranı yüksek, özellikle milim olarak dekant şişesinde az kalmışsa. Havayı dışarı aktarmak falan lazım herhalde, ışık görmemesine rağmen bozulan kokularım olmuştu. Hem şişeli hem de o şişeden sıvı aktardığım dekantlar vardı, şişedeki kokuda bir problem yokken dekantta yer alan kokuda bazı değişimler olmuştu.

azzura

Üye
TürkParfüm Üyesi
Gözlemlediğim kadarıyla kokudan kokuya değişiyor ama bozulma oranı yüksek, özellikle milim olarak dekant şişesinde az kalmışsa. Havayı dışarı aktarmak falan lazım herhalde, ışık görmemesine rağmen bozulan kokularım olmuştu. Hem şişeli hem de o şişeden sıvı aktardığım dekantlar vardı, şişedeki kokuda bir problem yokken dekantta yer alan kokuda bazı değişimler olmuştu.
Teşekkürler üstad. O zaman ben iş yerine giderken cebime kullanacağım kokuları atıp sağa sola sıka sıka ilerleyeyim:)

Meursault

TürkParfüm Üyesi
Değerli forumdaşlar elimde biraz şişmiş bir dekant stokumun olduğunu farketmiş bulunmaktayım.. Şişeli parfümlerimi kenara kaldırıp bu dekantları kullanmayı düşünüyorum. Toplamda 200 - 300 ml arası baya çeşitli kokulardan oluşan bu dekantları kapalı bir kutu içinde evin serin ve ışık görmeyen bir köşesinde saklamaktayım ancak bu kokuların bozulup bozulmayacağı konusunda tereddütüm oluştu(hava ile temas etmeleri, kapakların gevşemesi vb nedenlerden) sizce bu kokuların bozulma ihtimali var mıdır?

Kokuları tüketmek için artık sabahları dekantı yanıma alıp iş yerinde oda arkadaşlarıma kolonya niyetine sıkacağım:) saklama için önerilerinize ve tecrübelerinizi bekliyorum.

Saygılarımla.
Kürşat hocam özellikle atomizerle dekantlamada kokunun çabuk bozulduğu söyleniyor. Hic bozulacak kadar uzun süre elimde kalmış bir dekant olmadı.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi

Saygılarımla.
Onur kardeşimizin dediği gibi bozulma süreci parfümden parfümleme değişir bir örnek verecek olursak parfümlerin ihtiva ettiği özellikle taban notalarda sandal ağacı, Kabe samanı, oudh, diğer reçineler bozulmaya karşı bir hayli dayanıklı. Ancak üst notalarda kullanılan meyve notaları bir hayli mukavemetsiz hafif acımtırak metalimsi bir kokuya dönüşür orta notalarda ona keza üst notalara nazaran biraz daha dirayetli bozulma süreci oluşur toparlayacak olursak koku piramidine paralel olarak süreç başlar elbette buna dış etkenler ısı, ışık, nem'inde bu süreci hızlandırdığını bozulmasa bile performansa etki yapacağını söyleyebiliriz.

drekoo

TürkParfüm Üyesi
Kapalı ışık görmeyen bir dolapta saklıyorum hem dekantları hem de şişeleri. Hiç bozulma gibi bir durumla karşılaşmadım. Ama bir 10 sene beklerse ne olur bilemem.
Bir de Kilian Love mesela bekledikçe daha tatlı bir hal alıyor ve rengi koyulaşıyor elimdeki refillde ben de farketmiştim