Bortnikoff - Bonheur

azzura

Üye
TürkParfüm Üyesi
375x500.50942.jpg

Kokumuza geçmeden önce marka doğal içerikler ile üretilen bir parfüm markasını temsil ediyor. İçeriğinde yer alan hammaddeler (notalar) oldukça kaliteli ve birinci sınıf, her biri ayrı ayrı tek başına koklansa dahi ortaya güzel şeyler verebilecek. İşte bu kadar kaliteli malzeme ile karşınızda "Bonheur (mutluluk)" adlı parfüm.

Parfüme geçersem iki şekilde test ettim. Birincisi tenime sıkıp ikincisi ise kumaşa sıkıp oldu. Parfümü tenime ilk sıktığım an tenimde alıştığımız bergamotlardan farklı olarak oldukça ekşi ve sıcak bir bergamot karşıladı. Bu ekşi bergamota eklenen meşeyosunu gerçekten etkileyici. Sonrasında ortaya çıkan ve bu açılışa kısa sürede eklenen karanfil baharatı kokuya biraz oryantel bir hava katarken karanlık bir yapıya bürünmesine ve odunsu bir hissiyata kavuşmasına neden olmakta. Karanfil notası tenimde orta notalara geçerken daha da belirginleşirken meşeyosunu ve bergamot tenimden tamamen ayrılmaya ve karanfilin baskınlığında çiçeksi notalar (Champaca ve frangipani) ile birleşik hafif pudramsı bir menekşe hissedilmeye başlamakta. Parfümün en ilginç yanı nota geçişlerinin bir film izlermiş gibi ayrılması. Her bir notanın geçişi çok net ve temiz şekilde oluyor ve kullanıcı bunu hissediyor. Bahsettiğim durum karanfilde çok belirgin oldu ve karanfil geçişini adete izledim. Karanfil notası geri çekilirken, çiçeksi notalar daha baskın olmaya başlarken hafif bir mür ve tonka olduğunu düşündüğüm kremsi tatlılık ile başlayan odunsu hissiyat artmakta. Dip notalara geçerken, tenimde odunsuluk giderek artmaya ve bu sefer de bambaşka bir parfüm kullanmışım hissine kapılmama neden oldu. Dip notalarda tatlılığın neredeyse yok olduğu, kakule ve vetiver ile işlenmiş oldukça kuru bir odunsu hissiyat başladı ve sonrasında da koku tamamen tenimden ayrıldı.

Kokunun kumaş kısmına geçersek, açılışındaki ekşi bergamot hissi kumaşta daha az belirgin olurken meşeyosunu en net şekilde burada ortaya çıktı. Gerçekten harika bir meşeyosunu ile karşılaştım. Sentetik veya organik mi tam emin olmamakla birlikte kalitesi çok iyiydi. Sonrasında değişim tenimde olduğundan oldukça yavaş şekilde gözlemlendi. Tenimde karanfil notası hemen belirirken giyside meşeyosunu ve bergamot ikilisine hafif bir ambergis eklendi ve çiçeksi hissiyat düşük kaldı. Sonrasında karanfil kendini gösterdi ancak yine tatlılık ile birlikte daha karışık bir ambergis ve champaca ile hissettim. Dip notalarda ise ambergisin hala hissedildiği ancak menekşenin de olduğu çiçeksi bir hissiyatın kaldığı odunsu bir hissin olmadığı bir parfümle karşılaştım.

Sonuç olarak tenimde daha değişken giyside daha yavaş ve daha az değişken bir parfüm beni karşıladı ancak doğal notaların oldukça modern olarak işlenmiş olması beni etkiledi. Değişkenlik gözlemlediğim nadir doğal içerikli parfümlerden diyebilirim. Yapı itibariyle parfümün oldukça başarılı bulduğumu söylemeliyim. Fiyat olarak henüz tam popülerlik kazanmadığı için fiyatının makul olduğunu ancak parfüm konusunda uzman olmayan veya genel beğeniye hitap etmesini isteyen kişilerin parfümü çok beğenmeyeceğini düşünüyorum.

Son olarak, nota kalitesi ve yapısı itibariyle parfüme verdiğim puanlar;

Kalıcılık:8
Farkedilirlik:8
Fiyat/performans:7
Koku güzelliği:8

GENEL PUAN: 7,75

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Eline, diline, kalemine sağlık Kürşat kardeşim.. Maşallah gene güzel bir anlatım, okuması zevkli idi, hele parfümün içeriği de hoş olunca daha bir fantastik güzel oldu.. Parfümü tanımaktan ise memnun oldum, doğal parfümlere özellikle ilgim var, biliniyordur :D .. Azzura hocam devamını bekleriz :) ..