Efendi Mustafa Kemal Atatürk ve Anıları

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi

Efendi Atatürk Adaleti Maşallah ve Efendi Köylü 64907007_2290079697749686_1245506864771235...jpg
"Atatürk, Dinlenmek İçin Gittiği İstanbul’daki Florya Köşkünden, Yanında Yalnızca Şoförü ile Küçükçekmece’ye doğru giderken Tarlasında Sabanla Çift Süren Bir Çiftçi Görür. Çiftçinin Sabanında Koşulu Olan Öküzün Yanında, Koşulu Bir de Merkep Vardır. Şoförüne;

— Arabayı Durdur, Der.
Arabadan İner. Tarlaya Doğru yürür. Çiftçi Kendisine Doğru Geleni Görmüştür. Sabanında Koşulu Olan Öküzü ve Merkebi Durdurur. Atatürk, Yanına Gelince,
— Kolay Gelsin Ağa, der.
— Sağolasın Bey! Hoşgeldin.
— Hoşbulduk Ağa. Yoldan Geçerken Dikkatimi Çekti. Öküzün Yanına Merkep Koşmuşsun. Hiç Öküzün Yanına Merkep Koşulur mu? Bunlar Denk Değil.
Köylünün Canı Sıkkındır. Biraz da Alınmıştır. Bezgin Bir Ses Tonuyla,
— Merkeple Öküzün Yan Yana Koşulmayacağını Bilmiyom mu Sanıyon Bey. Sen Bunu Bana mı Söylüyon?
— Kime Söylemeliyim Ağa?
— Sen Bunu Git Vergi Memuruna Söyle.
— Vergi Memuruna mı?
— He ya! Bu Sene Ürünüm Kıt Oldu. Vergi Borcumu Ödeyemedim. Dört Gün Önce Vergi Memurları Öküzün Eşini “Vergi Borcunu Karşılar” Diyerek Alıp götürdüler. Sattılar. Benim Öküzün Eşi Sizin Gibi Beylerin Sofrasına Et, Sucuk Oldu Bey.
Atatürk, Çok Sinirlenmiştir. Alışkanlığı Gereği Kızdığı Zaman Kaşlarını Çatmaktadır. Onun Bu Halini Gören Köylü,
— Bana Niye Kaş Çatıyon Bey. Yalan Söylediğimi mi Sanıyon? Sana Ne Söylediysem Hepsi Doğru. Ben Küçükçekmece Köyündenim.Muhtara Sor İstersen.
Atatürk,
— Neden Kaymakam Bey’e Gidip Durumu Anlatmadın Ağa?
— Gittim Bey.
Köylü Duraksamıştır. Bunu Anlayan Atatürk, Devam Eder.
— Kaymakam ne dedi?
— Git borcunu öde, dedi.
— Sen de Vali Bey’in yanına gitseydin.
Köylü Atatürk’ü bir müddet süzer. Atatürk, konuşmadan dinlemektedir. Köylü konuşmaya devam eder.
— Sen hiç Vali’nin yanına gitmemişsin bey. Halından belli oluyor.
— Halimden belli mi oluyor?
— He ya! Hem gitseydin bilirdin.
— Neyi bilirdim?
— Kapıdaki Jandırmaların adamı içeri koymadığını, bey.
Atatürk,
— Başvekil İsmet Paşa’ya telgraf çekip, durumunu niye izah etmedin?, diye sorar.
Köylü gülümseyerek,
— İnsanı güldürme bey. Başvekilin kulağı sağır, duymaz diyola, der.
Atatürk, kızmıştır.
— Peki! Gazi Paşa’ya niye telgraf çekmedin?,diye sorar.
— O’nunda bir gözü kör, görmez diyola. Hem, sen zenginsin. Tomofilin bile var. Bunları heç duymadın mı?
Atatürk, cüzdanından elli lira çıkarır.
— Bunu kabul et ağa. ĎÖküzün yanına bir eş alırsın, der.
Elleri titreyen köylünün, elini sıkar. Yanından ayrılır. Hızlı adımlarla arabasına doğru yürür. Florya köşküne döner. Başbakan İsmet Paşa’ya şu telgrafı çeker.
—“ Derhal Heyeti Vekileyi (Bakanlar Kurulu’nu) topla, İstanbul’a gel.”
Başbakan başkanlığında Bakanlar Kurulu Florya köşküne gelirler. Atatürk, şoförünü köylüyü alıp gelmesi için yollamıştır. Arabanın içinde sıra sıra dizilmiş Jandarmaların arasından Florya Köşküne gelen köylü “Eyvah ben ne yaptım” diye için için dövünmektedir. Kendisini kapıda karşılayan şık giyimli bir beyefendi nazik bir sesle “ beni takip edin efendim” deyince içi biraz ferahlasa da çok korkmuştur. Adamı takip ederek büyük bir toplantı salonuna girerler. Salon kalabalıktır. Ortada büyük bir masa, etrafında sandalyelere oturmuş şık giyimli insanlar ile ayakta duran iki kişi daha vardır. Gözleri karamış, ayakları bedenini taşımakta zorlanmaktadır. Heyecandan kalbi fırlayacak gibidir. Tanıdık bir ses duyar.
— Hoşgeldin ağa. Gel yerin burada.
Diyen Atatürk, sağ tarafında, yanında ayırdığı boş sandalyeyi eliyle işaret etmektedir. Köylü, zorlanarak yürür ve yığılırcasına sandalyeye oturur. Durumunu anlayan Atatürk,
— Sakin ol ağa. Korkacak hiç bir şey yok.
— Sağol bey! Sağol.
Köylünün soluklanmasını ve rahatlamasını bekleyen Atatürk, bir müddet sonra,
— Seni buraya niye çağırdım biliyor musun ağa?
— Hayır bey, bilmiyom.
— Dün bana anlattıklarını, bu gün burada anlatmanı istiyorum. Ama; bir tek kelimesini dahi atlamadan, eksiksiz olarak anlatmanı istiyorum. Haydi başla, seni dinliyoruz.
Köylü başından geçenleri bir bir anlatır. Daha önce söylediklerinin eksik olanlarını Atatürk, tamamlar. Köylünün konuşması bitince Atatürk, masada oturanları tek tek tanıtır. Kendisinin de Gazi olduğunu söyler. Sonra ayağa kalkar. Elini masaya sertçe vurarak, öfkeli bir sesle;
— Beyler, ben çiftçinin koşumluk hayvanını sattıran kanun istemiyorum. Ben çiftçinin tohumluk buğdayını sattıran kanun istemiyorum. Ben çiftçinin tarım aletini, sağımlık hayvanını sattıran kanun istemiyorum. Ankara’ya dönecek ve bu işi hemen halledeceksiniz.
Bu olaydan sonra aşağıdaki kanun bir gecede hazırlanıp yasalaştırılmıştır.
İcra İflas Kanunu Madde 82/4.: Borçlu çiftçi ise, kendisinin ve ailesinin geçimi için zorunlu olan arazi ve çift hayvanları ve nakil vasıtaları ve diğer teferruatı ve tarım aletleri haczedilemez..."
 

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
20200728_192210.jpg
IMG_20200728_193006_939.jpg

Minareleri olmayan, kubbesine haç takılmış Ayasofya'nın yer aldığı, 500 Yunan Drahmisi! 1921'de ABD' de basıldı.1923'te tedavüle girecekti. Yunanlılar, İngilizlerden İstanbul'u istiyorlardı, savaşı kaybettikleri için bu banknotu utançtan tedavüle veremediler! Nur içinde yat ATAM Gazi, Şehit Mustafa Kemal Atatürk 🇹🇷 🇹🇷 🇹🇷 🇹🇷 🇹🇷 🇹🇷 🇹🇷 🇹🇷 🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹Allah rahmet eylesin inşallah mekanı cennet olsun, oralardan bize Allah'a bize merhamet, rahmet vesilesi olsun Paşamız Atamız Atatürk de inşallah 🇹🇷
 

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Arkadaşlar Şehit, Gazi Mustafa Kemal Atatürk atamız hakkında bazen şunu şu yüzden yaptı, şu olmasa iyi olabilirdi ama düzeltti gibi şeyler lütfen haddimi aşmış gibi görülmesin. Atatürk birleştirici bir güçtür ve peygamber, Allah resulu gibidir yani peygamber değildir tabiki ama demek istediğim mümkün olacak en iyi adamlardan biridir gücü yettiğince..

Allah resulu Muhammet bile ayak sürçmesi denen hata yapmış ve Allah anında uyarmıştır, Kuran'da ayet vardır. Allah Hz.Muhammet'i hatalardan koruyordu, seçilmişti evet ama bunu neden yaptırdı derseniz alimler o da insan ve tapılacak Rabbiniz allah olarak benim demek istediği için diyorlar Allah'ın..Olay Kuran'da abese suresinde geçiyor. Abese yüz ekşitmek demek. Allah Resulu Muhammet zengin MEdine liderleri ile mi ne otururken içeri muhabbeti kesen kör bir Adam girer. Peygamberimiz yüzünü ekşitir ve bu sure iner. İsteyen okusun.

Atam Mustafa Kemal Atatürk evet bunu yaptı ama şu yüzden yaptı diyerek aslında ona karşı olan kesime bir savunma yapıyorum. Zaten düşman olanlar türk düşmanı çoğu falan... Astırdığı sözde şeyhler bile İngiliz ajanı falan. Şapka yüzünden astırmadı yani Atatürk. Atatrük sonrası ise aşırı gidilmiş ise de eğer karşı taraf da çok masum değil yani çoğu falan..

Atatürk rahmetli olmadan 15 gün önce Allah yolunda olmak, Allah Rasulu Muhammet yolunda olmak gerektiği ile ilgili islam ülkelerine mektup yazmış, Türkiye'ye, Türklere de söylemiştir. Tabiki gerçek islam Laiktir de, Ruhban sınıfı yoktur. Ruhban sınıfı çok tehlikeli. Seçilecek kişileri kendileri belirler ve maalesef girdiğiniz seçim demokratik değildir kesinlikle çünkü birilerinin ekndi keyfine göre seçtiği kişiler arasında maalesef seçim yapmak zorunda kalırsınız..

Türkiye Cumhuriyeti'nin, demokrasinin, Laikliğin kıymetini bilelim.. Laiklik tabiki dinsizlik demek değildir. Anayasa hazırlanırken müslümanlara göre de hazırlanması ama gerçek islama, Kuran'a ters olmayan şeylerle hazırlanması lazım. Sahih hadis diye diye müslümanları yalan hadsilerle kandırıyorlar. İSlam ülkelerinin durumu ortada. Aslında Kuran'da Zina cezası Recm bir ara eğer olsa bile kesin ayetlerle Nur suresi ile kalkmıştır. Dinden dönen Mürted öldürülmez kesinlikle Kuran'a göre. Namaz kılmayan, Oruç tutmayan müslümanlara ceza veremezsin kesin hüküm vardır Kuran'da. La ikra fiddin der Kuran yani din içindekine dini ibadet zorluğu yok demekmiş... Yaşar Nuri Öztürk okuyun, ve maalesef belki bu adam şehit edildi... Gene uzattık. Takiyey yoktur yazdıklarımda, gerçek ne ise onu yazıyorum Hakk olarak, Allah rızası için, Türkler, Türkiye için..

Allah bir ayette ''aranızdaki ufak ayrılıkları, yanlış anlaşılacak şeyleri doldurun, halledin çünkü şeytan bunu deşer'' gibi bir ayette demiştir. Ayeti tam hatırlayamadım Allah'a sığınırım. Benim Atatürk hakkında söylemlerim bunla ilgilidir.

Atatürk kerhaneden beter olmuş tekkeleri falan kapatmakta da haklı. türk Milli şairi MEhmet Akif Ersoy bile bu konuda çok ağır konuşuyor tekkelerin kerhaneden beter olduğunu şiirinde belirtiyor... Arkadaşlar İSlam, Allah isimi kötüler kullanıyor ve bu hep böyle olmuş. Her sarık sarana, her sakallıya müslüman, dede demeyin. Bu da bir imtihandır.

Bunları Allah rızası için, Hakk için, Türkler için yazdım :)
 
Son düzenleme:
Üst