Givenchy - Pi - for men - 1998

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Pi Givenchy for men astranot uzay o.33013.jpg
givenchy pi beyond the limits commercila reklam afişi pilot.jpg

Givenchy Pi sloganı : '' Beyond the limits ''.. Anlamları : '' Sınırları aşan '', '' Sonsuzluktan biraz ötesi ''..

Givenchy - Pi - for men - erkek için - 1998

Son zamanlar da yazın da kullandığım ve etrafı boğmayan bir parfüm Adana sıcaklarında bile. Benzoin ve vanilyanın zaten 4 mevsim olduklarını düşünüyorum. Ha vanilya çok kışlık diğer tatlı koku notaları ile falan kullanıldığı için adı kışlığa çıkmış olabilir. Bu arada parfümde benzoin daha çok gibi vanilyadan.

Bu arada önce güzel, ilginç bilgilere gelelim.. @Premiumperfume Mutlu hocamın da dediği gibi benzoin koku notasında badem hissiyatı var o güzel karamelize kokunun yanında. Acı badem gibi değil ki o da ayrı güzeldir. Badem, kavrulmuş, yanık badem kokusu. Givenchy Pi açıklanan resmi notalarda badem kokusundan bahsetmiş. İşte işin ilginçliği, bilginin güzelliği burda devreye giriyor. Açıklama teknik olarak doğru ama bu benzonin özelliğinden geldiği için konmuş yoksa ayrıca badem koku notası konmamış bizce. Bu arada benzoin bitkisel bir reçinedir ve benzoin yağı zamk gibi koyudur, koyu sarımsı rengi vardır.

Bu parfümde keskinimsilik çok ilginç. bu koku notası nerden geliyor altta bahsedelim önce kokudan biraz bahsedeyim. Koku çok hoş, beni mest ettiriyor. Genel beğeniye açık bir parfüm bence. Designer diye gençlerin parfümü falan deyip küçümsememek lazım. Çok güzel güzel kıyafete, takım elbiseye veya sizin için güzel elbisenizin çeşidi ne ise ona güzel gide söyleyeyim. Belki bunu diyenler piyasada sahtelerine denk gelmiş olabilir ki benim de başıma geldi.

Parfüm incemsi ve kalın bir tonda ilerliyor. Nasıl iki zıt karakter yan yana derseniz yani demek istediğim her zevke uygun bir gidişatı var. Çok da kaba bir koku değil.. Kaba koku diyince ud aklıma gelir ki o da kendini sevdiren bir yapısı var :)..

Parfümdeki keskinimsi kokuya dönecek olursak bu bence biberiye'den kaynaklı bir koku. Mutlu hoca bu kokunun neroli ve anason kaynaklı olabileceğini de söyledi artı olarak. Tarhun'da ilginç duruyor orada..

Çok ilginç bir parfüm ki koku notaları zaten öyle. Ne tatlılığı rahatsız ediyor ne de keskinliği. Tatlılığı en çok olan koku notası tonka fasülyesi içlerinde ama oran olarak çok önlerde değildir ama gene hatırı sayılır belli oranlarda. Genel beğeniye çok açık parfüm ki öyle de olmuş. Belki yüzde 80-90 seveni olmayabilir parfüm severler içinde bilmiyorum ama hatırı sayılırdır. Vanilya kokusu sentetik vanilin gibi değildir o kadar tatlı kokmaz. Naif bir tatlıdır. Konusunda yazacağız, buraya da eklerim umarım. Benzoin de aynı keza yukarda bahsettik. Keskinlik olan biberiye ise kekik ile akrabadır ama onun kadar da keskinlik bombası değildir, aromatikdir, daha çok çok ferahıdır. Aromatiklik desen kekik de de var diyelim ama bir damlası tüm parfümü değiştirebilir öyle kuvvetlidir kekik yağı. Çok kullanıldığı parfümler olabilir. Mesela Kenzo pour homme bence o keskinliği kekikden olabilir. Zamanında çok meşhurdu ki hala seveni var..

Ha sedir yağına değinmeden geçmeyelim. sedir de karamalize, aromalı ve kimine göre ki bana göre de sandal odunundan da güzel kokudur ki tabi hepsinin yeri gelince yeri ayrı. Sedir daha tok kısmen daha tatlı kısmen.. Sedir yağı koklamadna ölmeyin der,m. Sedir ağacı görmüş biriyim. Türkiye anavatanıdır sedir ağacının. Katranı, odunu meşhurdur. Piramitlerde kaç bin yıllık gemiler ve piramit içinde inşaat sedir ağacı parçaları bulunmuştır çok çürümemiş. Çok meşhurdur sağlamlıkda sedir ağacı ve eskiden gemi yapımında çok aranan bir ağaçmış. Lübnan bayrağı ortasındaki ağaç sedir ağacıdır. Çok yavaş büyür ve dokusu dediğimiz gibi çok sağlamdır. Toros dağlarında çok gördüm Maşallah :)..
Pi Givenchy for men içerik ömür çizelgesi sillage longevity küçük.jpg

koku notaları büyükten küçüğe doğru, üye oyları olarına göre : 848 vanilya , 518 badem , 399 tonka fasülyesi, 398 benzoin , 164 sedir, 143 mandarin , 121 biberiye , 118 tarhun , 92 fesleğen , 82 anason , 49 portakal çiçeği yağı , 43 sardunya , 13 inciçiçeği ( lily of the valley ) .

Givenchy Pi
içerik yazısı Fragrantica.com : ''

Evinde Oriental odunsu parfüm Pi Givenchy sonsuz kaşifler ve şehvetli deneyler hayranları için mükemmel bir yerdir. Kusursuz çizgi ile geometrik şişesi, odunsu, şehvetli bir koku içerir. Fesleğen, biberiye, tarhun ve neroli, vanilya, tonka ve benzoin reçinesinin çatlak notaları ile birleştiği Guaiac ahşabının vurgulanmış güçlü bir notuyla genellikle sıcak, oryantal bileşime tazelik getirir. Parfüm tarafından oluşturulan Alberto Morillas in1998.

Bu baskının ardılları var. Onların şişeleri, 2008'den modern ve fütüristik Pi Neo parfüm hariç olmak üzere benzer şekilde dizayn edildi. Pi için şişe Serge Mansau tarafından yaratılmıştır.

1998'den itibaren parfüm Pi'nin ardılları şunlardır: Pi Fraiche 2001, Pi Metallic Collector 2004, Pi Orijinal Kodu 2006, Pi Deri Ceket 2006 ve 2008'den Pi Neo.

Onların kompozisyonu, fesleğen, biberiye, tarhun ve mandalin aromaları ile açılıyor. Taban notaları arasında vanilya, tonka, sedir, benzoin, badem ve sarı şeker bulunurken bir kalp neroli, sardunyalar, vadi ve anason zambaklarını kapsar. ''

Maşallah Alberto Morillas'a.. :)..

Bu arada nette resim bulmak zorlaştı ve parfüm 1998'lerden de olunca pek resim, afişini bulmak kolay olmuyor..

Parfüm aslında uniseks kullanıma açık ki öyle de olmuş..

Pi Givenchy for men astranot uzay 591741008 (1).jpg
givenchy-pi-for-men-100-ml-eau-de-toilette-by-givenchy.jpg
Pi Givenchy for men givenchy-pi-edt.jpg

Güzel parfümler, kokular, günler dilerim :)

Son düzenleme:

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
işte benim kokum..işte bu benim..

:D:) Evet bu parfümle özdeş olan, anılan kişilerdensiniz :) Özlem hocam.. Ben de çok seviyorum.. Bir ara olumsuz modelleri beni soğutmuştu hem de bilindik bir yerden denemeem rağmen ama daha sonraki denemelerimde aşık oldum tekrar, devamında kullanıyorum ben de bol bol..

Erkek parfümü ama evet bayanalrda sevebiliyor kullanmak için. Özlem hanım siz Thierry Mugler Pure Havane, By Kilian Back to black için ne düşünürsünüz merak ettim. Özellikle Pure Havane seveceğinizi düşünüyorum. Zaten fiyatı uygun olduğundna aynı yerlere bol bol sıkılarak sılaj sorunu giderilebilir Pure Havane'de. Meyveli ballı ve çok hoş bir tütün kullanımı(Tütün kolonyası gibi değil...).

Givenchy Pi, çiçeksi gibi, değişik bir çiçeksilik hissediyorum bütününde. Tatlı ama bayan bir tatlılık değil çoğu kişiyi. Benzoin harika bir koku notası.. Sedirle bir harika.. Tonka fasülyesi parfümü çok tatlı bayan yapmamış diğer koku notaları sayesinde.. Keskinliği bence benzoini başka bir boyuta taşımış, eklenen keskinsi koku notaları ile.. Yukarıda yazmıştım..

Diğer flankerları(Yan) bekleriz lütfen deneyenlerden..

ozlemcixxx

TürkParfüm Üyesi
pure havene yi çok sevemedim ben hocam. aspirin gibi kokuyor sanki. kilian ı ise hiç koklamadım.
pi flankerı olan extreme ise bana acımsı geldi. verdiğim paraya acıyorum:( hiç benzemiyor bile orijinal pi ye.
pi çok başka çook:)