Guerlain - Les Absolus d`Orient AMBRE ETERNEL - 2015

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
guerlain ambre eternel ve santal royal reklam afişi new k.jpg
guerlain ambre eternel ve santal royal reklam afişi oryantal vurgu.jpg

Guerlain - Les Absolus d`Orient AMBRE ETERNEL - for women and men & kadın ve erkek için.
Parfüm aslında ''Ambre Eternel'' olarak biliniyor ve öyle adlandırılıyor konuşmaalrda, yazışmalarda.. ''Les Absolus d'Orient'' Doğunun mutlakları demektir ki misk, Amber(Ambergris), Oud(Ud) doğu kokuları olarak bilinir ve Amber(Ambergris) parfüme isim olmuş..

Önce işin özünü yazayım sonra aşağıda belirttiğim yerden detay okumak isteyen okuyabilir arkadaşlar :).. İsim güzel.. Sonsuz Amber veya Ambrenin Sonsuzluğu.. Fakat ben parfümde gereçk amber kullanılmadığını kullanılsa bile diğer tatlı kokularla kaybolduğunu düşünüyorum.. Benziyorsa da ASAQ ( Abdul Samad Al Qurashi) tarzı olgun amber olduğu söyleniyor. Benim sevdiğim tarzda değil.. Kıyafet ve ten farklı oldukça ben bunun sebebini sentetik moleküllerin ten tarafından daha hızlı değişime uğratılamsına bağladım. Ki bu ten için iyi bir durum değil yani bir süre sonra antiage denilen koruyucu maddeler faaln biterse tene zarar anlamına geliyor eğer bu parfümde varsa sentetik maddeli koku notası. Maalesef zaten koruyucu madde olarak sentetik maddeler olabiliyor ve bunların çoğu zararlı görünüyor..

Tende mide bulantım olmadı ama yakınlık oldu şekerlliğine ilk başlarda ama bir bayana baştan sona sevebilir, ben bir de erkek gözüyle kullansaydım bakış açısıyla baktım parfümün kokularına, uniseks dendiği için bu parfüm.. Sonra 1 saatten sonra pudramsılık oluştu tende ve kısmen oturmuş.. Sentetiklik kullanılan Amber(Ambergris) molekülünden sanırım ki aşağıda değindim.. Yani ilk başlardan sonra katlanır bir parfüm, güzel bir bayan parfümü ve ilk başlar dediğim gibi olmasa iyi olurmuş.. Bütününü bir bayan sevebilir, lafım yok.. Ylang ylang nasıl bir koku notası derseniz çok hoştur. Yasemin tarzı gibi aam sümbülteber(Tuberose) benzerliği de vardır ve bu kokualrın daha az bayıksısı ve daha çok keskinlisidir. Uniseks bir koku notası olduğunu düşünüyorum Ylang ylang'ın.. Meyvemsilik de vardır ki zaten Sümbülteber(Tubereos)'da da vardır.. Ciddidir kısmen, sıcaklık vardır ylang ylang'da, koklaması hoştur, misk çiçek karışımı gibide diyebiliriz ki misk de çiçeksidir de daha çiçeklisi düşünelim, daha sonra zambakvari kokar gene ince keskinlikle..

Bu arada santal royal daha çok hoşuma gitti.. Ambre eternel kıyafet testinde 8-10 dekant fıs fısı ile yapıldı.. Tende hele ilk 10 dakika daha feminen. Keskinsi ama soğuk keskinsi bir tatlılık. Düşünüyorum bu koku notası ne olabilir diye ve aklıma yeni bir sentetik Amber(Ambergris) molekülü labaratuvarda ayratılmış mı dedirtiyor. Veya tatlı bir koku notasını Amber(Ambergris) diye pazarlamışlar. Mevcut sentetik misk ve Amber'i tercih ederim ve gidip onu alsam inanın çok daha kazançlı çıkarım. Bu parfüm bir kabus gibi verdiğiniz parfümü düşündükçe. -10 ile + 10 arası puanlamada -5 ile -6 arası veririm..

İşin özünü yazdım aşağıda işin ayrıntısı var okumak isteyene :)..

Ten de ve kıyafette feminen ve tende daha çok feminen oldu..

Kıyafette 2 gün sonra yarım metreden oldukça hafiften algılanabilir düzeyde eğer yoğun koku sürmemişseniz..

2016 çıkışlı bir parfüm. Kıyafet ve ten testi farklılıklar gösterdi. Önce kıyafet testini vereyim uzunca.. Tende denemeniz gerçekten sizi yanıltabilir. Ten de de feminenlik var ama kıyafette daha belirgin..

Tatlı, Bayıltımsı tatlılık içeren koku notaları içeriyor. Pek çok tatlı koku çeşidini içeriyor artı. Sentetik olduğunu düşündüğüm Amber(Ambergris), gene sentetik olduğunu düşündüğüm şeftali, ve doğal kullanılmış olabilir tarçın, portakal çiçeği, kakule, ylang-ylang gibi tatlı kokular var. Deri kokusunu ben tek başına hissedemedim.. Odunsu kokuyu da tek başına hissedemedim.. Diğer sürümlerimde artık test amaçlı elimdeki parfümü denersem editlerim, düzenlerim mesajı inşallah..

Şeftali hadi neyse de daha feminen koku notları var parfümde..

20:35 ikinci kıyafet testi.. İlk dakikalar odayı kokuttu çok çok kuvvetli olmadan. Çok yakından hoş olmayan bir koku, kokular var o kadar mest etmedi. Sanki metalik tatlı bir koku hani kimi deodarantlarda bir koku alır onun gibi ama sonra kayboluyor.. Uzaktan daha iyi kokuyor.. İnce tatlı bir koku ve baygınlık hatta kimi zaman bayıklık. Bu bayıklık kimine daha çok gelecektir benden söylemesi.

Kimi uykuverici bayık tatlı kokuları sever ve bende, lafım yok. Başka tatlı kokularda var hele dediğim gibi sentetik bayık kokularda var. Kimini severken, diğeri itici geliyor.. Böyle bir savaş var parfümde..

Uyku veren bir tatlılığı için, içinde çarkıfelek çiçeği (Passiflore) olduğunu veya benzeri koku olduğunu düşünüyorum. Bu arada ylang-ylang da narkotik bir koku imiş belki ondan geliyordur bayıltımsı koku.. Sarhoşluk, uykumsu, baygınlığımsı bir tatlılığı var. Her uyku veren çiçek uyku verici kokmaz ama çarkıfelek çiçeği sarhoş edici gibi kokar, tatlı bayıltımsı koku diyeyim. Ylang Ylang ise uyku amaçlı kullanılmıyor ama bir araştırayım..

İleriki zamanları çok sılajlı değil ama hani kimi için çok sılajlı gelecektir.. 2 gün yarım metreden inceden bir koku daha ne olsun ki.. İşini yapıyor parfüm, zayıf parfüm değil.

Kokuda sentetiklik olduğunu ciddi ciddi düşünüyorum. Doğal koku takıntılılarına duyurulur ki iyi bir takıntı bence vücut için..

Parfüm feminenleşti 25 dakika civarı. Yakından hem uniseks kokunun yanı sıra hatırı sayılır feminen koku var. Feminen koku sevmeyenler aman uzak dursun. Sonra adınız çapkına da çıkabilir, bayandan geçmiş kokusu demesinler, siz bilirsiniz..

Denenmeden alınacak bir parfüm değil. Ki hep deneyip alın mümkünse..

22:30 (2 saat) da hatta daha erken artık koku kıyafete yakınlaşıyor yavaş yavaş ama uzun süre 1 metreden kokacak ama incemsi bir koku gittikçe. Daha feminen kokuyor. Bir-yarım metreden de hafiften kokuyor ve bayıltımsı tatlılık var, başından beri incelikte barındıran ve uyku verenimsi bir koku var dediğim gibi.. Koku daha katlanır oldu yakından koklandığında, bu kokusunu sevdim ama ilerde daha da feminenleşmesini sevmedim.

Bu feminenliği, şeftali ki sentetiktir ve ylang-ylang yapıyor olmalı.. Özellikle ylang-ylang 'dan şüpheleniyorum feminenlik konusunda. Şeftali sentetik aroması daha bir uniseksdir(hercins) ama feminenliğe yakındır.. Bu parfüm daha çok feminenliğe yakın bence kıyafette özellikle.

23:30 yani üç saat sonra falan, kıyafet dikey üzerinden daha çok kokuyor genede 4.saatte de 1 metreden inceden koku başlıyor artı o bayığımsı, uyku veren tatlılık hep var, bu kiminin çok hoşuna gidebilir. Yarım metre koku sılajı fena değil..

29.04.2016 13:00 yani 16-17 saat sonrada da yarım metre ve özellikle daha takından kokuyor parfüm hala tabi azalarak kısmen. Sonrada giderek azalarak kayboluyor parfüm ama durun 2.gün bile yarım metreden hissedilebiliyor ki daha yakından daha çok hissediliyor.. Feminen bir koku daha çok uniseksden gene..

İçinde doğal amber olduğunu düşünmüyorum bu açıdan hayal kırıklığı oldu bende.. Guerlain firmasına güvenim azaldı ama gene de bilemeyeceğim.. İsmini Amber(Ambergris) den alan ve içeriğinde açıklanan Amber (Ambergris) 'in gerçekci, doğal,kokmasını isterdim. Diyeceksiniz ki kullanılmış ama etrafında diğer bayan tatlı kokular kullanılmış mı, olabilirde.

Kıyafette ilk başlar o kadar feminen değil ama sonraki dakikalar feminenleşiyor. Yarım saatte feminenlik çok ve 1 saattede. İncemsilik var kokuda artı bayıltımsı tatlılık ve yakından kalınlaşıyor parfüm

3 metreden kokusu hissedilebiliyor, durup havayı koklayıp durunca ilk zamanlar

24 saatte 1 metreden gene incemsi kokuyu hissettim. İlk başlardan sonra giderek feminenleşiyor mesela 24.saatte tişörtü yakından kokladığınızda bayağı feminen sayılır..

29.04.2016 16:00 Ten testi güzel başladı. Son ten testinde de güzel başladı parfümün 10 dakika sonrası özellikle. Uniseks kokuyor şu an için. Çok mest etmedi ama ara sıra elimi kokladım. Yukarıda da yazdığım gibi uykuverenimsi bir tatlılık var, sarhoşluk verme gibi..

Parfüm 10 dakika sonra oturdu demiştik ve kısmen maalesef sılaj azaldı. Pek pürüzlük yok şu an.. Çarkıfelek (Passiflora) çiçeği kokusu daha çok algılar oldum ki Ylang Ylang 'da olabilir demiştim ki, açıklanan içerikte çarkıfelek çiçeği yok ama Ylang Ylang var.. Yukarıda da yazdığım gibi her uykuveren çiçek uykuverici kokmaz ama çarkıfelek(passiflora) tatlı bayık, uykuverir gibi kokar..

1 saate yaklaşırken feminenlik başlıyor. 2. saattede olay aynı. 2. Saate yaklaşırken çikolata hatta beyaz çikolata kokusunu daha da hissettim, yalınlaştı kısmen parfüm ..

Feminenlik birazdan daha fazla arttı 3.saatten sonra, ama kıyafette yakından kokan feminenlikten daha az tende feminenlik. Tene de yakınlaşma sürüyor.

6 saat sonra ve 2. Saatten bu saate kadar feminenlik tende azalıyor tam uniseks oluyor kıyafetin tersi ve güzel kokuyor parfüm..

Dediğim gibi sentetiklik daha az hissediliyor tende.

8 saat böyle kokması iyi bir performans çoğu kimi parfüme göre. Bayansılık yok çok tende ama var mı var gene. Kıyafette daha belli oldu bende feminenlik..

guerlain ambre eternel baykal baykalbul şie sıvı rengi çok açık sarımsı.jpg

Parfümün sıvısını görüyorsunuz şişede. Şu an1 yıl civarı parfüm koyulaştı sıvısı diyeyim yani resimdekinden daha koyu şu an, kahverengine yakın, açık kahverengi oldu sıvısı..

Hatalarımız affola arakdaşlar, iyi günler, iyi kokular inşallah :)..