Kendi Parfümünüzü Nasıl Yapabilirsiniz (Kitap Çevirisi)

remixtr

TürkParfüm Üyesi
Bölüm 1 - Giriş

Neden kadınlar parfümleri erkeklerin arabasını sevdiği kadar seviyor? Bir kadının parfüm sevme nedeninin vücutlarının ürettiği feromonlar yüzünden olduğuna inanan bazı araştırmacılar var. Genellikle, belirli koku veya parfüm, bir kadının vücudunda ne kadar feromonun üretileceğini artırır.

Bir parfüm, bir kadının feromon seviyelerinin üretiminin arttırılmasına yardımcı olurken, karşı cinsten bir üyeden veya başka bir kadından aldıkları dikkat nedeniyle kadınlar tarafından da beğenilir.

Yapılan çalışmalarda tüm kadınların yaklaşık % 80'i en az yılda bir kez parfüm alımı yapacak.

Pek çok kadın, kendileri için belirli bir parfüm almasının sebebinin, kendilerinin harika kokmasını ve kendilerini daha iyi hissetmelerini sağladığını söyler. Aynı zamanda onları biraz daha kadınsı hissettiriyor.

Harika kokmak sadece bir kadının kendini iyi hissetmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda onu çekici hissettirir.

Bu kitapta, kendi parfümünüzü nasıl üreteceğinizin yollarını araştıracağız, böylece size özel bir koku üretebilecek ve mağazada veya internet üzerinden satın alabildiklerinizin aksine.
 

remixtr

TürkParfüm Üyesi
Bölüm 2 - Parfümeri Tarihi

İnsanların kokular, aromalar ve kokuları kullanması yüzyıllardır kullanılmaktadır ve insanların bunları ne zaman ve neden hazırlamaya ve kullanmaya başladıkları bize kaybolmuş görünmektedir. Ancak yıllar geçtikçe, arkeolojik bulgular ve atalarımızın yazdığı, aromaların nasıl kullanıldığını gösteren metinler üzerine kanıtlar bulundu. Çok erken medeniyetlerde, kokulu çiçekler ve bitkiler insanlar tarafından Tanrılara ibadet etmek için kullanıldı ve yandığında, bu bitkilerin bazıları güçlü aromalar salmaktaydı. Bu gibi kokulu tütsüler birçok dini ayinlerin bir parçası oldu. Aslında, birçok dinin bugün hala kokulu tütsüler kullandığını göreceksiniz.

Hem Asur’lar hem de Mısırlılar kokulu yağlar kullanıyordu. Bu nedenle, hem koku hem de ilaç üretmek için ihtiyaç duyulan hammaddelere olan talep, kullandıkları bitkilerden koku almanın yeni yollarını keşfetmeye yol açtı. Baskı, kaynatma, toz haline getirme ve maserasyon gibi teknikler hem Asurlular hem de Mısırlılar tarafından geliştirildi ve ustalaştı. Damıtma yoluyla uçucu yağlar üretmeye çalışırken bile çaba sarf ettiler.

Yavaş yavaş, parfüm kullanımı sadece dini törenlerde değil, aynı zamanda kişisel amaçlar için de kullanıldığı Yunanistan'a yayıldı. Romalılar Yunanlıların ne yaptığını gördüklerinde kokuları daha cömertçe kullanmaya başladılar. Kullandıkları kokuları üretmek için dünyanın dört bir yanından getirdikleri bitkileri tanımlayan birçok el yazması vardır.

Ancak, Roma İmparatorluğu düştüğü için kişisel kullanım için aroma kullanımı azalmaya başladı. Ancak, Orta Çağ boyunca, parfümler yalnızca Avrupa'daki kiliselerde dini törenlerde ve şu anda çoğalan birçok hastalığın neden olduğu pis kokuyu örtmek için kullanılıyordu.

Daha sonra, Doğu ile ticaret 13. Yüzyılın başında yeniden kurulurken, egzotik çiçekler, şifalı otlar ve baharatlar Avrupa'da daha kolay bulunmaya başlandı. Venedik hızla parfüm ticaretinin merkezi oldu. Parfümeri yakında diğer Avrupa ülkelerine yayılmadan çok uzun sürmedi. Ardından parfüm ticareti daha da gelişti, haçlı seferlerinden dönenler kişisel kullanım için parfüm verdi.

Ancak, 18. yüzyılın sonlarına gelindiğinde, sentetik malzeme kokusu üretiliyordu ve bu modern çağda parfümeri başlangıcıydı. Böylece, sentetiklerin tanıtılmasıyla birlikte, parfümler sadece zengin ve ünlüler tarafından kullanılmayacaktı. Ayrıca, sentetikler şimdi parfüm üretmek için kullanıldığından, daha geniş bir ölçekte yapılabilirler, ancak yine de doğalları sentetikleri yumuşatmak için de kullanılıyordu. Günümüzde doğal ürünler, modern formülasyonlardaki parfüm üretiminin önemli bir parçası olmaya devam etmektedir.

Ancak günümüzde, giderek daha fazla insan, parfüm üretmenin endüstriyel tekniklerinden uzaklaşmakta ve bunun yerine kendileri yapmayı tercih etmektedir. Fakat birçok insanın kendi parfümünü üretmesi için, sadece yapması kolay değil, aynı zamanda onlar için de büyük bir zevk ve eğlence kaynağıdır.
 

remixtr

TürkParfüm Üyesi
Bölüm 3 - Parfümler Ne Yapabilir?

Satın aldığınız veya kendiniz yaptığınız herhangi bir parfüm, hoş kokulu yağlar, aroma karışımları, fiksatifler ve solventlerden yapılmış, hoş veya çekici bir koku üreten kimyasal bir bileşiktir. Herhangi bir parfümün bileşimi, doğal, hayvansal veya sentetik olan baz parfüm yağları ile başlar ve daha sonra bunları hafif ve uygulanabilir hale getirmek için bir çözücü ile sulanır. Ne yazık ki, saf veya seyreltilmemiş formda parfüm yağları cilde zarar verebilir veya alerjik bir reaksiyona neden olabilir, bu yüzden daha az etkili hale getirmek için çözücü eklemek gerekir. Parfüm üretiminde kullanılan en yaygın çözücü Etanol'dür.

Bitkiler, kokulu yağ bileşimlerini elde etmek için en eski kaynaktır ve en çok kullanılan kısımlar, çiçekler ve çiçektir. Ancak parfüm yapımında da kullanılması düşünülebilecek diğer bitki kısımları; izin, dal, kök, rizom, ampul, tohum, meyve, ağaç, ağaç kabuğu ve likenlerdir.

Hayvansal kaynaklar kullanılarak yapılan parfümlere gelince, bunlar normalde Misk'ten yapılır ve Asya Misk Geyiği veya Misklerden (Misk Misk'i olarak bilinir) ve ayrıca Ambergis'ten (yağlı bir bileşik) elde edilir. Bazı parfüm üreticileri parfümlerinin üretiminde Castoreum veya Honeycomb da kullanabilirler.

Sentetik kaynaklı parfümlere gelince, bunlar birden fazla kimyasal bileşiğin ve Calone gibi şeylerin organik sentezi yoluyla üretilir.

Linalool, Kumarin ve Terpenler, sentetik kokulu yağların yapımında kullanılır. Parfüm yapımında sentetik ürünler kullanarak hem günümüzde doğal olmayan hem de doğada bulunmayan kokuların günümüzde parfüm yapımında çok değerli bir unsur haline gelmesine neden olabilirsiniz.

Müşterileri, ürettikleri parfüm veya parfüm bazlı ürünleri almaya ikna etmek için koku alma sistemi (koku alma duyusu) ile çekmek için parfümler üretilir.

Bir parfüm bileşimi ya diğer ürünleri güçlendirmek için kullanılacak ya da bir yıl yaşlanmasına izin verildikten sonra patentli olarak parfüm olarak satılacaktır.

Ne yazık ki, koku bileşikleri, zaman sonra, yanlış depolanırsa bozulmaya ve güç kaybetmeye başlayacaktır. Bu nedenle, kendi parfümü yapmayı düşünürken, bunları sıkıca kapatılmış kaplarda saklamanız ve ışıktan ve sıcaktan, oksijenden ve diğer organik maddelerden uzak tutmanız önemlidir. Mümkün olan en iyi sonuçları almak istiyorsanız, kaplar buzdolabında 3 ila 7 derece arasında bir sıcaklıkta saklanmalıdır.

Bugün her zamankinden daha fazla, parfüm dünya çapında popüler çünkü hem kullanımı hem de uygulaması artmaya devam ediyor.
 

remixtr

TürkParfüm Üyesi
Bölüm 4 - İlk adımlar kendi parfümü yapmak için

Kitabın bu bölümünde hiçbir şey yapmadan kendi parfümü yapabileceğiniz basit yöntemlere bakacağız.
Araştırmalar, 300 $ 'dan daha az bir fiyata 100 şişe parfüm üretebileceğinizi ve daha sonra isterseniz, her birinin 50 dolara satılabileceğini göstermiştir.
Şu anda mevcut olan en kârlı parfümlerin bazıları, üretilmesinin maliyeti düşük olanlardır.
Önceden insanlar kendi parfümlerini üretmeye çalışırken, malzemeyi, ambalajla birlikte (şişeler, püskürtme nozulları vb.) Bulmak çok zordu. Ancak internetten ve çevrimiçi olarak sipariş verebilmekten dolayı bunların hepsi değişti. Bugün ihtiyacınız olan malzemeleri makul bir fiyata alabileceğinizi ve siparişinizin doğrudan ev adresinize gönderildiğini göreceksiniz.

Ancak, kendi parfümü yapmaya başlamadan önce hatırlamanız gereken bazı şeyler var ve bunlardan bazıları aşağıda gösterilmektedir.
1. Parfümünüz için bir isim düşünmeniz gerekir (akılda kalıcı bir şey, böylece insanlar bunu hatırlar). Şimdi bir adınız var, bir etiket tasarlamanız gerekiyor (basit sanat eseri en iyisidir).​
2. Daha sonra ne tür malzemeye ihtiyaç duyacağınıza bakmanız ve bir liste yapmanız gerekir.​
3. Parfümünüzü koymak için ihtiyaç duyacağınız en iyi şişe, kapak ve pompa türlerini arayın (bu öğeye biraz daha fazla harcama yapın); parfümün güzel görünmesini istiyorsanız.​
4. Daha sonra kokularınızı seçmek için birkaç gün geçirmeniz gerekecektir. Kullanmanız gereken diğer içerikler hakkında mümkün olduğunca fazla araştırma yapmanız önemlidir.​
5. Malzemeleri hazırlarken, parfümü seçtiğiniz ve satın aldığınız şişelere dökmeden önce steril bir ortamda olmanız önemlidir.​
6. Son olarak, bitmiş ürünü müşterilere sunma biçiminize bakın… bir kutuda olabilir veya bunu yapmanın çok daha yaratıcı bir yolunu bulabilirsiniz.​

Gördüğünüz gibi kendi parfümünüzü üretiyorsanız basit bir işlemdir ve her zaman yapmayı düşündüğünüz bir şeyse neden yapmıyorsunuz?
 

remixtr

TürkParfüm Üyesi
Bölüm 5 - Kendi Parfümünüzü Yapma Hakkında Nasıl Gidilir?

Kendi kişisel veya aile kullanımınız için parfüm veya ister sevilen biri veya arkadaşınız için bir hediye olarak karar vermiş olsanız da, aslında kendi başınıza veya başkalarıyla kolayca yapabileceğiniz bir şeydir. Kesinlikle kendi parfümünüzü üretmek, yeni bir beceri öğrenmenin harika bir yolu değil, aynı zamanda kendinize olan güveninizi de artırabilir ve en önemlisi, bunu yaparken eğleneceksiniz.

İnternette “parfüm yapmak” üzerine bir araştırma yaparsanız, yakında bunu yapmanın birçok yolu ve farklı tarifler hakkında bilgi hazinesi olduğunu göreceksiniz. Ancak herhangi bir karar vermeden önce düşünmeniz gereken en önemli şey, bitmiş ürününüz olarak ne tür parfümler kullanmak istediğinizdir.

Öncelikle ne tür bir parfüm yapmak istediğinizi düşünmelisiniz? Bir kolonya, parfüm konsantresi veya hatta bir tıraş sonrası ürünü olabilir mi?

İkincisi, nasıl kokması gerektiğine karar vermeniz gerekiyor? Yumuşak mı, güçlü mü, tatlı mı yoksa erkekçe mi yoksa unisex mi olmasını istiyorsun? Uzun ömürlü olmak zorunda mı?

Şimdi, yukarıdaki soruları ne tür bir parfüm almak istediğinize göre cevaplayarak bir karar verdiğinize göre, ihtiyaç duyduğunuz malzemelerin bir listesini çıkarmaya başlamanız gerekir. Listeyi yaparken tarifinize dahil etmek istediğiniz çeşitli malzemelerin özelliklerini düşünmelisiniz. Bununla birlikte, kullanmak istediğiniz bir reçeteniz zaten varsa, bu, sahip olduğunuz içerikle deneme yapmanıza gerek kalmaması anlamına gelebilir (yapmak için kullandığınız bileşenlerin miktarlarını ayarlamak akıllıca olabilir. daha kişiselleştirilmiş parfüm). Ancak, önceden hazırlanmış bir içerik listeniz yoksa, listenizi yapmadan önce bilmeniz gereken birkaç şey vardır.

İlk olarak, parfüm üretirken mümkün olduğu kadar çok şey denemeniz önemlidir. Parfüm yapımının bir sanat olduğu, hayal gücünün ve büyük bir koku alma duyusunun, sahip olduğunuz bilgi veya deneyim eksikliğinin üstesinden gelmenize yardımcı olacağı unutulmamalıdır.Parfüm yapımı ile ilgili bir sonraki en önemli şey, parfüm üretmeniz için ihtiyacınız olacak 3 temel bileşen olması:

1. Uçucu Yağlar (bunlar çeşitli bitkilerden (organik veya organik olmayan) elde edilmiştir) ve birleştirildiğinde üretmeye çalıştığınız parfümün kokusunu verir.​
2. Saf Tahıl Yağı​
3. Su​

Ayrıca, parfümlerde kullanılan yağlarla ilgili olarak bilmeniz gereken bir başka şey de, 3 farklı yağ türünün bulunması ve bunların zamanla parfüm kokusunu etkileyeceğidir.
1. Baz Yağ (Baz Notlar) - Bu ciltte en uzun süre kalabilen bir koku üretecektir ve bu nedenle genellikle karışıma eklenir.​
2. Orta Yağ (Orta Notlar) - Bu aynı zamanda parfümün kokusunu da bir süre etkiler ancak baz notalarda olduğu sürece etkilemez.​
3. Üst Yağlar (Üst Notlar) - Bu, orta notalardan sonra karışıma eklenir ve ardından kokuları birbirine köprülemeye yardımcı olacak başka bir madde tarafından takip edilebilir.​

Parfüm yaparken, ekstraktları yukarıdaki sırayla karıştırmanız ve doğru parfüm türünü üretmek için her türden (genellikle eşit miktarlarda) kullanmanız çok önemlidir.

Aşağıda kolayca elde edebileceğiniz ve hayallerinizdeki parfümü üretmenize yardımcı olacak yağların bir listesi verilmiştir.
1. Temel Notlar - Sandal Ağacı, Vanilya, Tarçın, Yosun, Liken, Eğrelti​
2. Orta Notlar - Limon Otu, Sardunya, Neroli, Ylang-Ylang​
3. Üst Notlar - Orkide, Gül, Bergamot, Lavanta, Limon, Lime"(Misket limonu)​

Şimdi yukarıdakileri okudunuz ve tüm olasılıkları göz önünde bulundurarak kendi parfümünüzü yapmaya başlamanın zamanı geldi.
 
Son düzenleme:

remixtr

TürkParfüm Üyesi
Bölüm 6 - Hangi Malzemelere İhtiyacınız Var ve Nereden Alınır?

Artık kendi parfümünüzü üretme kararı aldıysanız, ekstra bir gelir elde etmek veya sadece bir hobi olarak almak için, malzemelerinizi alabileceğiniz yerler aramaya başlamanız gerekecektir. Bu yüzden kitabın bu bölümünde, kendi parfümü yapman için gerekli malzemeleri almanın yollarına bakacağız.

1. İlk önce bir formülasyon veya parfüm tarifi seçmeniz gerekir. Parfümlerin farklılık gösterme nedenleri, kullanılan formülasyon veya reçete ile ilgilidir ve insanların beğeneceği bir parfüm üretebilmeniz için iyi bir reçete veya formülasyon seçmek gerekir.​
Ne tür bir parfüm yapmak istediğinize karar vermeniz ve sonra aradığınız istenen sonucu elde edip etmeyeceğini görmek için belirli bir tarifin açıklamasını okumanız çok önemlidir.​
2. Daha sonra, mevcut olan esansiyel ve parfüm yağlarına bakmanız gerekecektir. Bunlar parfüm yapımındaki ana bileşenlerden biri olduğundan, kaliteli olanları seçmeniz önemlidir. Ne kadar kaliteli yağ kullanırsanız, bitmiş ürününüz o kadar kaliteli olur.​
Kullanılan yağlar, parfümün ruh hali, kalite ve karakter gibi doğal niteliklerini oluşturacaktır. Bununla birlikte, hatırlamanız gereken şey, esansiyel yağların koku yağlarından çok daha pahalı olmasıdır. İlk başladığınızda, sadece daha fazla yetenekli oluncaya kadar paradan tasarruf etmek için sadece koku yağlarını kullanmak akıllıca olabilir.​
Ayrıca, esansiyel yağlar ve aroma yağları ile ilişkili sağlık risklerini öğrenmeniz ve anlamanız da önemlidir.​
İçerisindeki yağlar yanlış kullanılırsa sağlık sorunlarına neden olabilecek bazı formülasyonlar veya tarifler olabilir.​
3. Bugün yapılan herhangi bir parfüm sadece parfüm veya uçucu yağlarla yapılmaz ve alkol de birincil çözücü olarak kullanılır (yağların gücünü azaltmaya yardımcı olur).​
4. Herhangi bir ev yapımı parfüm üretirken, sadece malzemeleri ölçmek için değil, bitmiş ürünün taşınması, karıştırılması ve depolanması için de doğru malzemeleri kullanmanız önemlidir.​
Mutfağınızda zaten bulunan kapları kullanmayın (su veya yiyecek maddelerini ölçmek için olanlar), parfüm yağları, alkol ve parfüm yapmak için gereken diğer çözeltileri ölçmek için uygun değillerdir. Gereken yağ ve çözücü miktarını tam olarak ölçmenize olanak sağlayan ölçüm cihazları kullanmanız daha iyidir. Yapmazsanız, yaptığınız parfüm istediğiniz şey olmayabilir. Camdan yapılmış ölçüm cihazları kullanıyorsanız, içindekileri ve formülleri kullanırken (yani bunları saklama şişelerine veya diğer kaplara aktarırken) görebilmeniz için en iyisidir, daha sonra dar uzun boyunlu bir huni kullanın.​
5. Kokuların veya uçucu yağların buharlaşma hızını azaltmak için diğer bileşenler ile birlikte kullanılan sabitleyiciler kullanılır. Bir parfümün kokusunu normalden daha hızlı kaybetmesinin nedeni, parfüm hazırlanırken sadece az miktarda fiksatif kullanılmasıdır.​
Artık parfüm yapmak için hangi malzemeleri kullanmanız gerektiğini bildiğinize göre, onları nereden alacağınızı bilmeniz gerekir. Bunları bölgenizdeki bir dükkandan temin edebilirsiniz. Parfüm setleri satan birçok yer olduğu için çevrimiçi olabilirsiniz. Basitçe “parfüm kitleri” için bir arama yapın ve yakında ne olacağını göreceksiniz.
 
Son düzenleme:

remixtr

TürkParfüm Üyesi
Bölüm 7 - Evde Kendi Parfümünüzü Yapma

Daha önce tartışıldığı gibi ev yapımı parfümler yaparken, ihtiyacınız olacak 3 ana bileşen vardır ve bunlar:

1. Uçucu Yağlar​
2. Su​
3. Alkol​

Bu öğelerin çoğu, bu tür içeriklerde uzmanlaşmış bir mağazadan veya internet üzerinden elde edilebilir.

Evde parfüm yapmak için büyük bir tencereye, büyük bir kaseye (tüm malzemeyi karıştırmak için), kaşık ve bazı ölçü kaplarına veya sürahilere ihtiyacınız olacaktır.

Aşağıda verilen, evde çok fazla uğraşmadan üretebilmeniz gereken birkaç kolay tarif.

1. Temel Tarif
Bu tarif için ihtiyacınız olan tek şey biraz su, bitkilerin çiçeklerini doğranmış (çiçek açtıysa leylak veya lavanta kullanın).

Bitkilerin çiçeklerini bir kaseye yerleştirin, suyu ekleyin ve sonra üzerlerini örtün ve gece boyunca bırakın. Ertesi gün, çözelti küçük şişelere konulabilir ve havaya veya cildinize püskürtülebilir.

2. Şaşırtmak

Bunun için damıtılmış suya, votkaya, Sarı kantaron, selvi ve biberiyeye (hepsi esansiyel yağlardır) ihtiyacınız olacaktır. Daha sonra birlikte karıştırılmalı ve gece boyunca depolanmalıdırlar.

12 saat veya daha uzun bir süreden sonra, üretilen çözelti kullanılacak koyu renkli bir sprey şişesine konulabilir. Koyu renkli bir şişenin kullanılması çözeltinin taze kalmasına yardımcı olacaktır, bu da cildine uygularken kullanan kişi tarafından hissedilecektir.

3. Fısıldayan Yağmur

Bu denemeye değer olabilir başka bir reçetedir. Yine, distile suya, biraz votka, Sandal ağacı, Bergamot ve Siyah frenk üzümü esansiyel yağlarına (parfüm yağları olarak da satın alınabilir) ihtiyacınız olacak.

Bu bileşenler birlikte karıştırılmalı ve daha sonra gece boyunca kapalı bir kapta saklanmalıdır. Sonra, ertesi gün, koyu renkli bir şişeye aktarılabilir. Bu parfüm kurumaması için serin bir yerde muhafaza edilmelidir.

Yukarıdaki üç parfüm normalde kokularını kaybetmeden bir ay kadar sürer ve bir sonraki tarif biraz daha iyi bir şeyler üretmelidir.

Bu tarif için Sandal Ağacı, Sedir Ağacı, Bergamot, Votka ve biraz Vanilya dokunuşu gibi koku yağlarına ihtiyacınız olacak. Bütün bu içerikler bir kavanoza koyulup çalkalanmalıdır. Daha sonra serin bir yere konmalı ve bir hafta boyunca bırakılmalıdır. Bu süreden sonra, karışımı küçük parfüm şişelerine aktarabilirsiniz.

Kendi parfümü yapmak için tarifler hakkında daha fazla bilgi edinmek istersen, her zaman internette arama yapabilirsin. Ayrıca, yerel kitapevinizi ziyaret etmenizi tavsiye ederim, burada konuyla ilgili kitapları olacak.

Bu tür parfüm tariflerinin yalnızca bir ay raf ömrüne sahip olduğunu hatırlamak önemlidir, bu nedenle birkaç haftada bir yeni partiler yapmanız gerekecektir.
 
Son düzenleme:

remixtr

TürkParfüm Üyesi
Bölüm 8 - Evde Aromaterapi Parfümleri Nasıl Oluşturulur?

Parfümünüzü yapmak için uçucu yağların kullanılması sadece eğlenceli değil, aynı zamanda son derece tatmin edicidir. Ayrıca, bu doğal parfümler, insanların iyi bir ruh halini artırmalarına, kötü olanı uzaklaştırmalarına, rahatlamalarına ve hatta biraz enerji sağlamalarına yardımcı olabilir. Hatta büyüleyici, egzotik, kendinden emin hissetmenize neden olabilir.

Aşağıda verilen tariflerin yapılması kolaydır ve takip etmesi kolaydır ve yapmanız gereken tek şey hangisini denemek istediğinizi seçmektir. İsterseniz hangi esansiyel yağların birbirine iyi karıştığını görmek için bir arama yapabilir ve bunun yerine bunları deneyebilirsiniz.

Dolayısıyla, aşağıda verilen basit talimatları izleyerek, yakında kendi aromaterapi parfümünüzü hazırlayacaksınız.

İlk önce bir üs lazım. Alkol ya da taşıyıcı yağ olabilir (ancak en iyisi bu ikisinin karışımıdır). Kullanılacak en iyi alkol türü kokusuz (votka demek) ve bunu Jojoba ile karıştırmaktır. Jojoba, uzun bir raf ömrüne sahip olması nedeniyle özellikle iyidir ve cilde konulduktan sonra, kurumaya ve arkada harika bir koku bırakmaya meyillidir.

Bununla birlikte, jojoba daha pahalı taşıyıcı yağlardan biridir ve bunun yerine daha ucuz olanlardan birini (badem veya kayısı çekirdeği yağı gibi) denemenizi öneririm. Ardından, ürettiğiniz üründen memnun olduğunuzda, aynı ürünü üretebilir ancak bunun yerine jojoba yağı kullanabilirsiniz.

Aromaterapi parfümünü yapmak için ihtiyaç duyacağınız ekipman aşağıdaki gibidir: -

1. Ölçüm Kaşıkları (Herhangi bir mutfak mağazasında bunlara sahip olacak)​
2. Küçük Huni (Herhangi bir DIY veya nalburdan satın alınabilir)​
3. Küçük Renkli Şişeler (Yerel mağazalarınızın çevresine bakın veya internette arama yapın)​
4. Damlalık (tüm uçucu yağ şişelerinin içinde bunlarla birlikte verilenlerden birine sahip değil).​

Şimdi size ilk parti aromaterapi parfümünü üretme talimatlarını vereceğiz.

1. 1 çay kaşığı taşıyıcı yağ (Jojoba, Badem veya Kayısı Çekirdeği) ve 1 çay kaşığı alkol (Votka) ve küçük huni ile bunları şişeye yerleştirin.​
2. Daha sonra, seçtiğiniz tarifin uçucu yağlarını ekleyin (aşağıda, onlar için ihtiyaç duyduğunuz uçucu yağların miktarlarını içeren farklı tarifler göreceksiniz). Tüm esansiyel yağ şişeleri ile birlikte gelmediğinden ve bir kerede bir damla eklediğiniz için bir damlalık elde etmeniz gerekebilir.​
3. Her damla esans yağını karışımın geri kalanına ekledikten sonra, şişe çalkalanmalıdır (çalkalamadan önce ilk önce kapağı koymayı unutmayın).​
4. Son uçucu yağ damlalarını eklemeyi bitirip çalkaladığınızda, kapağın sıkıca kapalı olduğundan emin olun ve 12 gün veya daha uzun süre serin ve karanlık bir yerde saklayın. Ancak, her gün şişelere en az 3 kez sallama yapmayı unutmayın.​
5. 12 gün sonra, yaptığınız aromaterapi parfümünün tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.​

Aşağıdaki ilk tarif, özellikle düğün günlerinde sinirlerinden muzdarip olan kadınlar içindir ve büyük günlerinde daha rahat ve sakin hissetmeye yardımcı olacaktır.

Bu tarifi yapmanız için gereken tek şey: -
a. 4 damla Yasemin​
b. 2 damla Limon​
c. 1 damla Paçuli​
Aşağıdaki tarifler, bunları kullanan kişiye çok daha sakin bir etki yaratmaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu parfümler sizi içsel kendinize odaklamanıza yardımcı olacak ve size tam bir rahatlama hissi verecek bir güvenlik hissi sağlayacaktır.

1. Huzur
4 damla Sedir ağacı​
2 damla Misk Adaçayı​
1 dama Greyfurt​
2 damla Mandarin​

2. Chill Out
2 damla Greyfurt​
2 damla Patchouli​
1 damla Gül​
3 damla Vetiver​
2 damla Ylang-Ylang​

3. Uyku Sık
2 damla Bergamot​
3 damla Papatya​
2 damla mercanköşk​
4 damla lavanta​

4. Sessizlik
3 damla lavanta​
3 damla Neroli​
2 damla nane​

Bakacağımız bir sonraki tarif, bir insanın ruh halini ve refah duygularını artıracak. Bu parfümler sizi sıcaklığın yanında rahatlamanıza ve kuşatmanıza yardımcı olacak, ayrıca dışarıda veya evde sevdiklerinizle geçireceğiniz özel geceler için saf bir lüks hissi uyandıracak.

1. Ardor
3 damla Yasemin​
3 damla Neroli 4 damla portakal​

2. Özveri
1 damla Misk Adaçayı​
3 damla Paçuli​
2 damla gül​
4 damla gül ağacı​

3. Hassasiyet
2 damla Linden Çiçeği​
3 damla limon​
2 damla Neroli​
3 damla Sandal ağacı​

4. Coşku
4 damla Melissa​
2 damla Gül​
2 damla Ylang-Ylang​
Bu yüzden şimdi göz önünde bulundurmanız gereken birkaç yemek tarifine sahipsiniz, neden kendi aromaterapi parfümlerinizi üretmeye başlamak için bugün dışarı çıkıp bazı bileşen ve ekipman satın almıyorsunuz!
 
Son düzenleme:

remixtr

TürkParfüm Üyesi
Bölüm 9 - Evde Parfüm Yapmak İçin Bazı Basit Tarifler

Bu bölümde sadece parfümler için değil, kendi evinizde kolayca yapabileceğiniz kolonyalar ve vücut spreyleri gibi farklı tariflere bakacağız.
Bakacağımız ilk tarif, temel parfüm tarifi. Bu, evde üretebileceğiniz tüm parfüm tariflerinin en basitidir.
İhtiyacınız olan içerikler aşağıdaki gibidir: -
1. 2 su bardağı su​
2. 2 su bardağı taze doğranmış bitkilerin çiçekleri (lavanta, leylak, portakal çiçeği veya hanımeli gibi çiçekleri kullanmak istiyorum).​

Şimdi talimatlar için:
1. Bir kaseye bir tülbent koyun (bezin kenarlarının kasenin yan tarafına asıldığından emin olun). Bunu 1 bardak bitkilerin çiçekleriyle doldurun (seçtiğiniz) ve sonra tamamen kaplanana kadar üzerlerine su dökün.​
2. Kaseyi örtün ve gece boyunca oturmasına izin verin. Ertesi gün, kasenin kenarına asılı tülbent kenarlarını tutun ve yukarı kaldırın, sonra hafifçe küçük bir tencereye çıkan kokulu suyu sıkın. Şimdi bu suyu bir kabın içine koymanız ve sıvının yaklaşık 1 çay kaşığı kalıncaya kadar kaynamaya bırakmanız gerekir. Solüsyonun soğumasını bekleyin ve küçük bir şişeye yerleştirin. Bu şekilde yapılan parfüm normalde yaklaşık 1 ay raf ömrüne sahiptir.​
Aşağıdaki tariflerin hepsi temel tarif kadar kolay, ancak kullanılan malzemeler nedeniyle hepsi biraz daha kokulu olacak. Bunlar ayrıca tarifin bir parçası olarak esansiyel veya koku yağlarını içerir.

İlk şarkının kokusunu sana getirecek.
malzemeler
1. 4 damla Sandal Ağacı​
2. 4 damla Misk​
3. 3 damla Frankincense​
4. 2 çay kaşığı Jojoba yağı (parfüm yapımında esansiyel veya koku yağları kullanılırken kullanılacak taşıyıcı yağ).​

Talimatlar
1. Tüm malzemeleri bir şişede karıştırın ve iyice çalkalayın.​
2. Onları koyu renkli bir şişeye koyun ve ardından parfümün en az 12 saat oturmasını bekleyin.​
3. 12 saat veya daha uzun süre bekletildikten sonra, şimdi serin ve kuru bir yerde saklamanız gerekir.​

Bir sonraki tarifin yapımı da basittir, ancak daha önce bu kitapta bahsedildiği gibi yalnızca esansiyel / koku yağlarını değil, aynı zamanda su ve alkolü de kullanır.
malzemeler
1. 2 su bardağı damıtılmış su​
2. 3 yemek kaşığı votka​
3. 5 damla lavanta​
4. 10 damla Papatya​
5. 10 damla Valerian​

Talimatlar
1. Tüm bu malzemeleri bir şişede karıştırın ve iyice çalkalayın.​
2. Karışımı koyu renkli bir şişeye aktarın ve önceki tarifte olduğu gibi tekrar şişenin 12 saat veya daha fazla beklemesini sağlayın.​
3. Şişe önerilen 12 saat bekletildikten sonra kullanılabilir ve ardından serin ve kuru bir alanda saklanabilir.​

Baktığımız bir sonraki tarif aslında bir parfüm değil, bir kolonya ve ana madde olarak limon içeriyor.
malzemeler
1. 1 su bardağı damıtılmış su​
2. 1 bardak Votka​
3. 3 damla limon otu​
4. 10 damla Lavanta​
5. 10 damla Lime"(Misket limonu)​

Talimatlar
1. Uçucu yağları bir şişe votka ile birleştirin ve iyice çalkalayın.​
2. Şimdi bunu 3 hafta boyunca bir kenara koyun.​
3. 3 hafta sonra, damıtılmış suyu eklemeniz ve daha sonra bir hafta daha bekletmeniz gerekir.​
4. Şişeyi 4 hafta boyunca beklettiğinizde günde bir kez sallamanız önemlidir.​
5. 4 hafta sonra, karışımı saklamak için karanlık şişelere aktarabilir veya karışımın içinde bulunduğu şişede, karanlık ve serin bir yerde saklayabilirsiniz.​Aşağıda verilen son tarif, bir parfümden ziyade bir vücut sıçrama üretecek ve bunun için bir narenciye aromasına sahip olan tariftir.
malzemeler
1. 2 su bardağı damıtılmış su​
2. 3 çorba kaşığı votka​
3. Her bir limon ve portakal kabuğunun 1 çorba kaşığı (ince kıyılmış olması gerekir)​
4. 5 damla Limon Otu​
5. 10 damla Mandarin​
6. 10 damla Portakal​

Talimatlar
1. Meyve kabuğunu votka ile bir kavanozda karıştırın, kapatın ve 1 hafta bekletin.​
2. Haftadan sonra sıvıyı süzün ve esans yağlarını ve damıtılmış suyu ekleyin.​
3. Karışım 2 hafta daha bekletilir ve bu süre içinde kavanozun günde bir kez iyice çalkalandığından emin olun.​
4. Nihai çözeltiyi 2 hafta sonra koyu bir şişeye / şişelere koyun veya serin ve karanlık bir alanda saklayın.​

Kendi parfümlerinizi ürettiğinizi görebileceğiniz gibi, kolonyalar veya vücut spreyleri basittir ve ilk partinizi yaptıktan ve kendiniz denedikten sonra, yakında daha fazlasını yapmak isteyeceksiniz.
 
Son düzenleme:

remixtr

TürkParfüm Üyesi
Bölüm 10 - Ev Yapımı Parfümünüzü Satma

Artık ev yapımı parfümünüzü üretmeye başladınız ve bunu yalnızca arkadaşlarınıza veya ailenize hediye olarak vermeye karar vermediniz, bunun yerine daha geniş bir kitleye satmak istiyorsunuz.

Kendi parfümünüzü satma kararını verirken göz önünde bulundurmanız gereken ilk şeylerden biri de buna ne denir. Daha sonra bitmiş parfümünüzü koyabileceğiniz şişeleri aramaya başlamanız gerekecektir. O zaman biberonun içerilmesi için bir etiket ve ayrıca parfümün içinde sunacağınız ambalaj türünü tasarlamanız gerekecektir.

Bitmiş ürününüzü ne tür şişelere koymayı düşündüğünüze bakarken, klasik parfüm şişeleri hakkında düşünmek isteyebilirsiniz (ancak tamamen sterilize olduklarından emin olun). Size kesinlikle üretilen parfümleri satın alırken bulunamayacakları kişisel bir görünüm sağlayacaklar. Sadece yerel antika dükkanlarınızda ya da hazır alışveriş dükkanınızın etrafında dolaşın ve kısa süre sonra kullanabileceğiniz farklı parfüm şişeleri bol bulacaksınız.

Kendi parfümünüzü satmayı düşündüğünüzde başlamak için en iyi yer, internette arama yapmaktır. Başlamak için gereken tüm bilgileri size sağlayacak birçok site ve şirket var.

Ancak, kendi parfümünüzü satmaya karar verdiğinizde, işi başlatmak için bazı harcamalar yapmanız gerekeceği konusunda uyarılmanız gerekir.

Örneğin, parfümü yapmak için tüm malzemelerin ve bitmiş ürünü koyacağınız şişelerin satın alınması gibi maliyetleri hesaba katmanız gerekecektir. Ödeyeceğiniz diğer maliyetler, bitmiş ürününüzün şişelerine yapıştırılacak etiketlerin üretimi ve kullanacağınız ambalajın maliyetidir.

Ürününüzü ilk sattığınızda, parfümünüzü buna göre fiyatlandırabilmeniz için tüm giderlerinizin kaydını tutmanız önerilir. Her zamanki fiyatlandırma denklemi, ürününüzü üretmeniz için maliyeti yüksek olan fiyatı üçe katlamaktır. Yani, her bir şişeyi üretmek için 5 dolara mal olduğunu, muhtemelen en az 15 dolara satmalısınız.

Kendi parfümünüzü satmanın en iyi yollarından biri, arkadaşlarınızın ve ailenizin ağzından duymaktır. Ancak, küçük bir harcama için, aslında kendi web sitenizi kurabilir ve oradan satabilirsiniz.

Nasıl bir web sitesi kuracağınızdan emin değilseniz, o zaman internette arayarak, yakında yardım etmek isteyen birçok insan olduğunu göreceksiniz. Yalnızca sitenizi oluşturmanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda sunmanız gereken ürünün pazarlanmasına ve tanıtımına da yardımcı olacak siteler kuran insanlar bile var. İnternette arama yaparak ve "küçük bir web işletmesi kurmak" için başlayın. Yakında size yardımcı olmak isteyen sitelerin tam bir listesini bulacaksınız.

Gördüğünüz gibi parfüm yapmak sadece kolay değil aynı zamanda size yeni bir beceri kazandırıyor, aynı zamanda karlı da olabilir!
 
Son düzenleme:

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
"Kireç" diye çevrilen koku notası "Lime"(Misket limonu).

Emeğine sağlık :) . Sentetik(Yapay) koku notalarını yumuşatmaktan bahsetmiş doğal koku notalarıyla ki ben de yazılarımda bahsetmiştim. Hatta aynı koku notasının hem sentetiği hem doğalı konmuş olabilir demiştim. Yazıda sentetikliği daha yerin dibine sokmasını isterdim şahsen :) .

Bölüm 1 - Giriş

Neden kadınlar parfümleri erkeklerin arabasını sevdiği kadar seviyor? Bir kadının parfüm sevme nedeninin vücutlarının ürettiği feromonlar yüzünden olduğuna inanan bazı araştırmacılar var. Genellikle, belirli koku veya parfüm, bir kadının vücudunda ne kadar feromonun üretileceğini artırır.

Bir parfüm, bir kadının feromon seviyelerinin üretiminin arttırılmasına yardımcı olurken, karşı cinsten bir üyeden veya başka bir kadından aldıkları dikkat nedeniyle kadınlar tarafından da beğenilir.

Yapılan çalışmalarda tüm kadınların yaklaşık % 80'i en az yılda bir kez parfüm alımı yapacak.

Pek çok kadın, kendileri için belirli bir parfüm almasının sebebinin, kendilerinin harika kokmasını ve kendilerini daha iyi hissetmelerini sağladığını söyler. Aynı zamanda onları biraz daha kadınsı hissettiriyor.

Harika kokmak sadece bir kadının kendini iyi hissetmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda onu çekici hissettirir.

Bu kitapta, kendi parfümünüzü nasıl üreteceğinizin yollarını araştıracağız, böylece size özel bir koku üretebilecek ve mağazada veya internet üzerinden satın alabildiklerinizin aksine.
Bölüm 2 - Parfümeri Tarihi

İnsanların kokular, aromalar ve kokuları kullanması yüzyıllardır kullanılmaktadır ve insanların bunları ne zaman ve neden hazırlamaya ve kullanmaya başladıkları bize kaybolmuş görünmektedir. Ancak yıllar geçtikçe, arkeolojik bulgular ve atalarımızın yazdığı, aromaların nasıl kullanıldığını gösteren metinler üzerine kanıtlar bulundu. Çok erken medeniyetlerde, kokulu çiçekler ve bitkiler insanlar tarafından Tanrılara ibadet etmek için kullanıldı ve yandığında, bu bitkilerin bazıları güçlü aromalar salmaktaydı. Bu gibi kokulu tütsüler birçok dini ayinlerin bir parçası oldu. Aslında, birçok dinin bugün hala kokulu tütsüler kullandığını göreceksiniz.

Hem Asur’lar hem de Mısırlılar kokulu yağlar kullanıyordu. Bu nedenle, hem koku hem de ilaç üretmek için ihtiyaç duyulan hammaddelere olan talep, kullandıkları bitkilerden koku almanın yeni yollarını keşfetmeye yol açtı. Baskı, kaynatma, toz haline getirme ve maserasyon gibi teknikler hem Asurlular hem de Mısırlılar tarafından geliştirildi ve ustalaştı. Damıtma yoluyla uçucu yağlar üretmeye çalışırken bile çaba sarf ettiler.

Yavaş yavaş, parfüm kullanımı sadece dini törenlerde değil, aynı zamanda kişisel amaçlar için de kullanıldığı Yunanistan'a yayıldı. Romalılar Yunanlıların ne yaptığını gördüklerinde kokuları daha cömertçe kullanmaya başladılar. Kullandıkları kokuları üretmek için dünyanın dört bir yanından getirdikleri bitkileri tanımlayan birçok el yazması vardır.

Ancak, Roma İmparatorluğu düştüğü için kişisel kullanım için aroma kullanımı azalmaya başladı. Ancak, Orta Çağ boyunca, parfümler yalnızca Avrupa'daki kiliselerde dini törenlerde ve şu anda çoğalan birçok hastalığın neden olduğu pis kokuyu örtmek için kullanılıyordu.

Daha sonra, Doğu ile ticaret 13. Yüzyılın başında yeniden kurulurken, egzotik çiçekler, şifalı otlar ve baharatlar Avrupa'da daha kolay bulunmaya başlandı. Venedik hızla parfüm ticaretinin merkezi oldu. Parfümeri yakında diğer Avrupa ülkelerine yayılmadan çok uzun sürmedi. Ardından parfüm ticareti daha da gelişti, haçlı seferlerinden dönenler kişisel kullanım için parfüm verdi.

Ancak, 18. yüzyılın sonlarına gelindiğinde, sentetik malzeme kokusu üretiliyordu ve bu modern çağda parfümeri başlangıcıydı. Böylece, sentetiklerin tanıtılmasıyla birlikte, parfümler sadece zengin ve ünlüler tarafından kullanılmayacaktı. Ayrıca, sentetikler şimdi parfüm üretmek için kullanıldığından, daha geniş bir ölçekte yapılabilirler, ancak yine de doğalları sentetikleri yumuşatmak için de kullanılıyordu. Günümüzde doğal ürünler, modern formülasyonlardaki parfüm üretiminin önemli bir parçası olmaya devam etmektedir.

Ancak günümüzde, giderek daha fazla insan, parfüm üretmenin endüstriyel tekniklerinden uzaklaşmakta ve bunun yerine kendileri yapmayı tercih etmektedir. Fakat birçok insanın kendi parfümünü üretmesi için, sadece yapması kolay değil, aynı zamanda onlar için de büyük bir zevk ve eğlence kaynağıdır.
Bölüm 3 - Parfümler Ne Yapabilir?

Satın aldığınız veya kendiniz yaptığınız herhangi bir parfüm, hoş kokulu yağlar, aroma karışımları, fiksatifler ve solventlerden yapılmış, hoş veya çekici bir koku üreten kimyasal bir bileşiktir. Herhangi bir parfümün bileşimi, doğal, hayvansal veya sentetik olan baz parfüm yağları ile başlar ve daha sonra bunları hafif ve uygulanabilir hale getirmek için bir çözücü ile sulanır. Ne yazık ki, saf veya seyreltilmemiş formda parfüm yağları cilde zarar verebilir veya alerjik bir reaksiyona neden olabilir, bu yüzden daha az etkili hale getirmek için çözücü eklemek gerekir. Parfüm üretiminde kullanılan en yaygın çözücü Etanol'dür.

Bitkiler, kokulu yağ bileşimlerini elde etmek için en eski kaynaktır ve en çok kullanılan kısımlar, çiçekler ve çiçektir. Ancak parfüm yapımında da kullanılması düşünülebilecek diğer bitki kısımları; izin, dal, kök, rizom, ampul, tohum, meyve, ağaç, ağaç kabuğu ve likenlerdir.

Hayvansal kaynaklar kullanılarak yapılan parfümlere gelince, bunlar normalde Misk'ten yapılır ve Asya Misk Geyiği veya Misklerden (Misk Misk'i olarak bilinir) ve ayrıca Ambergis'ten (yağlı bir bileşik) elde edilir. Bazı parfüm üreticileri parfümlerinin üretiminde Castoreum veya Honeycomb da kullanabilirler.

Sentetik kaynaklı parfümlere gelince, bunlar birden fazla kimyasal bileşiğin ve Calone gibi şeylerin organik sentezi yoluyla üretilir.

Linalool, Kumarin ve Terpenler, sentetik kokulu yağların yapımında kullanılır. Parfüm yapımında sentetik ürünler kullanarak hem günümüzde doğal olmayan hem de doğada bulunmayan kokuların günümüzde parfüm yapımında çok değerli bir unsur haline gelmesine neden olabilirsiniz.

Müşterileri, ürettikleri parfüm veya parfüm bazlı ürünleri almaya ikna etmek için koku alma sistemi (koku alma duyusu) ile çekmek için parfümler üretilir.

Bir parfüm bileşimi ya diğer ürünleri güçlendirmek için kullanılacak ya da bir yıl yaşlanmasına izin verildikten sonra patentli olarak parfüm olarak satılacaktır.

Ne yazık ki, koku bileşikleri, zaman sonra, yanlış depolanırsa bozulmaya ve güç kaybetmeye başlayacaktır. Bu nedenle, kendi parfümü yapmayı düşünürken, bunları sıkıca kapatılmış kaplarda saklamanız ve ışıktan ve sıcaktan, oksijenden ve diğer organik maddelerden uzak tutmanız önemlidir. Mümkün olan en iyi sonuçları almak istiyorsanız, kaplar buzdolabında 3 ila 7 derece arasında bir sıcaklıkta saklanmalıdır.

Bugün her zamankinden daha fazla, parfüm dünya çapında popüler çünkü hem kullanımı hem de uygulaması artmaya devam ediyor.
Bölüm 4 - İlk adımlar kendi parfümü yapmak için

Kitabın bu bölümünde hiçbir şey yapmadan kendi parfümü yapabileceğiniz basit yöntemlere bakacağız.
Araştırmalar, 300 $ 'dan daha az bir fiyata 100 şişe parfüm üretebileceğinizi ve daha sonra isterseniz, her birinin 50 dolara satılabileceğini göstermiştir.
Şu anda mevcut olan en kârlı parfümlerin bazıları, üretilmesinin maliyeti düşük olanlardır.
Önceden insanlar kendi parfümlerini üretmeye çalışırken, malzemeyi, ambalajla birlikte (şişeler, püskürtme nozulları vb.) Bulmak çok zordu. Ancak internetten ve çevrimiçi olarak sipariş verebilmekten dolayı bunların hepsi değişti. Bugün ihtiyacınız olan malzemeleri makul bir fiyata alabileceğinizi ve siparişinizin doğrudan ev adresinize gönderildiğini göreceksiniz.

Ancak, kendi parfümü yapmaya başlamadan önce hatırlamanız gereken bazı şeyler var ve bunlardan bazıları aşağıda gösterilmektedir.
1. Parfümünüz için bir isim düşünmeniz gerekir (akılda kalıcı bir şey, böylece insanlar bunu hatırlar). Şimdi bir adınız var, bir etiket tasarlamanız gerekiyor (basit sanat eseri en iyisidir).​
2. Daha sonra ne tür malzemeye ihtiyaç duyacağınıza bakmanız ve bir liste yapmanız gerekir.​
3. Parfümünüzü koymak için ihtiyaç duyacağınız en iyi şişe, kapak ve pompa türlerini arayın (bu öğeye biraz daha fazla harcama yapın); parfümün güzel görünmesini istiyorsanız.​
4. Daha sonra kokularınızı seçmek için birkaç gün geçirmeniz gerekecektir. Kullanmanız gereken diğer içerikler hakkında mümkün olduğunca fazla araştırma yapmanız önemlidir.​
5. Malzemeleri hazırlarken, parfümü seçtiğiniz ve satın aldığınız şişelere dökmeden önce steril bir ortamda olmanız önemlidir.​
6. Son olarak, bitmiş ürünü müşterilere sunma biçiminize bakın… bir kutuda olabilir veya bunu yapmanın çok daha yaratıcı bir yolunu bulabilirsiniz.​

Gördüğünüz gibi kendi parfümünüzü üretiyorsanız basit bir işlemdir ve her zaman yapmayı düşündüğünüz bir şeyse neden yapmıyorsunuz?
Bölüm 5 - Kendi Parfümünüzü Yapma Hakkında Nasıl Gidilir?

Kendi kişisel veya aile kullanımınız için parfüm veya ister sevilen biri veya arkadaşınız için bir hediye olarak karar vermiş olsanız da, aslında kendi başınıza veya başkalarıyla kolayca yapabileceğiniz bir şeydir. Kesinlikle kendi parfümünüzü üretmek, yeni bir beceri öğrenmenin harika bir yolu değil, aynı zamanda kendinize olan güveninizi de artırabilir ve en önemlisi, bunu yaparken eğleneceksiniz.

İnternette “parfüm yapmak” üzerine bir araştırma yaparsanız, yakında bunu yapmanın birçok yolu ve farklı tarifler hakkında bilgi hazinesi olduğunu göreceksiniz. Ancak herhangi bir karar vermeden önce düşünmeniz gereken en önemli şey, bitmiş ürününüz olarak ne tür parfümler kullanmak istediğinizdir.

Öncelikle ne tür bir parfüm yapmak istediğinizi düşünmelisiniz? Bir kolonya, parfüm konsantresi veya hatta bir tıraş sonrası ürünü olabilir mi?

İkincisi, nasıl kokması gerektiğine karar vermeniz gerekiyor? Yumuşak mı, güçlü mü, tatlı mı yoksa erkekçe mi yoksa unisex mi olmasını istiyorsun? Uzun ömürlü olmak zorunda mı?

Şimdi, yukarıdaki soruları ne tür bir parfüm almak istediğinize göre cevaplayarak bir karar verdiğinize göre, ihtiyaç duyduğunuz malzemelerin bir listesini çıkarmaya başlamanız gerekir. Listeyi yaparken tarifinize dahil etmek istediğiniz çeşitli malzemelerin özelliklerini düşünmelisiniz. Bununla birlikte, kullanmak istediğiniz bir reçeteniz zaten varsa, bu, sahip olduğunuz içerikle deneme yapmanıza gerek kalmaması anlamına gelebilir (yapmak için kullandığınız bileşenlerin miktarlarını ayarlamak akıllıca olabilir. daha kişiselleştirilmiş parfüm). Ancak, önceden hazırlanmış bir içerik listeniz yoksa, listenizi yapmadan önce bilmeniz gereken birkaç şey vardır.

İlk olarak, parfüm üretirken mümkün olduğu kadar çok şey denemeniz önemlidir. Parfüm yapımının bir sanat olduğu, hayal gücünün ve büyük bir koku alma duyusunun, sahip olduğunuz bilgi veya deneyim eksikliğinin üstesinden gelmenize yardımcı olacağı unutulmamalıdır.Parfüm yapımı ile ilgili bir sonraki en önemli şey, parfüm üretmeniz için ihtiyacınız olacak 3 temel bileşen olması:

1. Uçucu Yağlar (bunlar çeşitli bitkilerden (organik veya organik olmayan) elde edilmiştir) ve birleştirildiğinde üretmeye çalıştığınız parfümün kokusunu verir.​
2. Saf Tahıl Yağı​
3. Su​

Ayrıca, parfümlerde kullanılan yağlarla ilgili olarak bilmeniz gereken bir başka şey de, 3 farklı yağ türünün bulunması ve bunların zamanla parfüm kokusunu etkileyeceğidir.
1. Baz Yağ (Baz Notlar) - Bu ciltte en uzun süre kalabilen bir koku üretecektir ve bu nedenle genellikle karışıma eklenir.​
2. Orta Yağ (Orta Notlar) - Bu aynı zamanda parfümün kokusunu da bir süre etkiler ancak baz notalarda olduğu sürece etkilemez.​
3. Üst Yağlar (Üst Notlar) - Bu, orta notalardan sonra karışıma eklenir ve ardından kokuları birbirine köprülemeye yardımcı olacak başka bir madde tarafından takip edilebilir.​

Parfüm yaparken, ekstraktları yukarıdaki sırayla karıştırmanız ve doğru parfüm türünü üretmek için her türden (genellikle eşit miktarlarda) kullanmanız çok önemlidir.

Aşağıda kolayca elde edebileceğiniz ve hayallerinizdeki parfümü üretmenize yardımcı olacak yağların bir listesi verilmiştir.
1. Temel Notlar - Sandal Ağacı, Vanilya, Tarçın, Yosun, Liken, Eğrelti​
2. Orta Notlar - Limon Otu, Sardunya, Neroli, Ylang-Ylang​
3. Üst Notlar - Orkide, Gül, Bergamot, Lavanta, Limon, Kireç​

Şimdi yukarıdakileri okudunuz ve tüm olasılıkları göz önünde bulundurarak kendi parfümünüzü yapmaya başlamanın zamanı geldi.
Bölüm 6 - Hangi Malzemelere İhtiyacınız Var ve Nereden Alınır?

Artık kendi parfümünüzü üretme kararı aldıysanız, ekstra bir gelir elde etmek veya sadece bir hobi olarak almak için, malzemelerinizi alabileceğiniz yerler aramaya başlamanız gerekecektir. Bu yüzden kitabın bu bölümünde, kendi parfümü yapman için gerekli malzemeleri almanın yollarına bakacağız.

1. İlk önce bir formülasyon veya parfüm tarifi seçmeniz gerekir. Parfümlerin farklılık gösterme nedenleri, kullanılan formülasyon veya reçete ile ilgilidir ve insanların beğeneceği bir parfüm üretebilmeniz için iyi bir reçete veya formülasyon seçmek gerekir.​
Ne tür bir parfüm yapmak istediğinize karar vermeniz ve sonra aradığınız istenen sonucu elde edip etmeyeceğini görmek için belirli bir tarifin açıklamasını okumanız çok önemlidir.​
2. Daha sonra, mevcut olan esansiyel ve parfüm yağlarına bakmanız gerekecektir. Bunlar parfüm yapımındaki ana bileşenlerden biri olduğundan, kaliteli olanları seçmeniz önemlidir. Ne kadar kaliteli yağ kullanırsanız, bitmiş ürününüz o kadar kaliteli olur.​
Kullanılan yağlar, parfümün ruh hali, kalite ve karakter gibi doğal niteliklerini oluşturacaktır. Bununla birlikte, hatırlamanız gereken şey, esansiyel yağların koku yağlarından çok daha pahalı olmasıdır. İlk başladığınızda, sadece daha fazla yetenekli oluncaya kadar paradan tasarruf etmek için sadece koku yağlarını kullanmak akıllıca olabilir.​
Ayrıca, esansiyel yağlar ve aroma yağları ile ilişkili sağlık risklerini öğrenmeniz ve anlamanız da önemlidir.​
İçerisindeki yağlar yanlış kullanılırsa sağlık sorunlarına neden olabilecek bazı formülasyonlar veya tarifler olabilir.​
3. Bugün yapılan herhangi bir parfüm sadece parfüm veya uçucu yağlarla yapılmaz ve alkol de birincil çözücü olarak kullanılır (yağların gücünü azaltmaya yardımcı olur).​
4. Herhangi bir ev yapımı parfüm üretirken, sadece malzemeleri ölçmek için değil, bitmiş ürünün taşınması, karıştırılması ve depolanması için de doğru malzemeleri kullanmanız önemlidir.​
Mutfağınızda zaten bulunan kapları kullanmayın (su veya yiyecek maddelerini ölçmek için olanlar), parfüm yağları, alkol ve parfüm yapmak için gereken diğer çözeltileri ölçmek için uygun değillerdir. Gereken yağ ve çözücü miktarını tam olarak ölçmenize olanak sağlayan ölçüm cihazları kullanmanız daha iyidir. Yapmazsanız, yaptığınız parfüm istediğiniz şey olmayabilir. Camdan yapılmış ölçüm cihazları kullanıyorsanız, içindekileri ve formülleri kullanırken (yani bunları saklama şişelerine veya diğer kaplara aktarırken) görebilmeniz için en iyisidir, daha sonra dar uzun boyunlu bir huni kullanın.​
5. Kokuların veya uçucu yağların buharlaşma hızını azaltmak için diğer bileşenler ile birlikte kullanılan sabitleyiciler kullanılır. Bir parfümün kokusunu normalden daha hızlı kaybetmesinin nedeni, parfüm hazırlanırken sadece az miktarda fiksatif kullanılmasıdır.​
Artık parfüm yapmak için hangi malzemeleri kullanmanız gerektiğini bildiğinize göre, onları nereden alacağınızı bilmeniz gerekir. Bunları bölgenizdeki bir dükkandan temin edebilirsiniz. Parfüm setleri satan birçok yer olduğu için çevrimiçi olabilirsiniz. Basitçe “parfüm kitleri” için bir arama yapın ve yakında ne olacağını göreceksiniz.
Bölüm 7 - Evde Kendi Parfümünüzü Yapma

Daha önce tartışıldığı gibi ev yapımı parfümler yaparken, ihtiyacınız olacak 3 ana bileşen vardır ve bunlar:

1. Uçucu Yağlar​
2. Su​
3. Alkol​

Bu öğelerin çoğu, bu tür içeriklerde uzmanlaşmış bir mağazadan veya internet üzerinden elde edilebilir.

Evde parfüm yapmak için büyük bir tencereye, büyük bir kaseye (tüm malzemeyi karıştırmak için), kaşık ve bazı ölçü kaplarına veya sürahilere ihtiyacınız olacaktır.

Aşağıda verilen, evde çok fazla uğraşmadan üretebilmeniz gereken birkaç kolay tarif.

1. Temel Tarif
Bu tarif için ihtiyacınız olan tek şey biraz su, bitkilerin çiçeklerini doğranmış (çiçek açtıysa leylak veya lavanta kullanın).

Bitkilerin çiçeklerini bir kaseye yerleştirin, suyu ekleyin ve sonra üzerlerini örtün ve gece boyunca bırakın. Ertesi gün, çözelti küçük şişelere konulabilir ve havaya veya cildinize püskürtülebilir.

2. Şaşırtmak

Bunun için damıtılmış suya, votkaya, Sarı kantaron, selvi ve biberiyeye (hepsi esansiyel yağlardır) ihtiyacınız olacaktır. Daha sonra birlikte karıştırılmalı ve gece boyunca depolanmalıdırlar.

12 saat veya daha uzun bir süreden sonra, üretilen çözelti kullanılacak koyu renkli bir sprey şişesine konulabilir. Koyu renkli bir şişenin kullanılması çözeltinin taze kalmasına yardımcı olacaktır, bu da cildine uygularken kullanan kişi tarafından hissedilecektir.

3. Fısıldayan Yağmur

Bu denemeye değer olabilir başka bir reçetedir. Yine, distile suya, biraz votka, Sandal ağacı, Bergamot ve Siyah frenk üzümü esansiyel yağlarına (parfüm yağları olarak da satın alınabilir) ihtiyacınız olacak.

Bu bileşenler birlikte karıştırılmalı ve daha sonra gece boyunca kapalı bir kapta saklanmalıdır. Sonra, ertesi gün, koyu renkli bir şişeye aktarılabilir. Bu parfüm kurumaması için serin bir yerde muhafaza edilmelidir.

Yukarıdaki üç parfüm normalde kokularını kaybetmeden bir ay kadar sürer ve bir sonraki tarif biraz daha iyi bir şeyler üretmelidir.

Bu tarif için Sandal Ağacı, Sedir Ağacı, Bergamot, Votka ve biraz Vanilya dokunuşu gibi koku yağlarına ihtiyacınız olacak. Bütün bu içerikler bir kavanoza koyulup çalkalanmalıdır. Daha sonra serin bir yere konmalı ve bir hafta boyunca bırakılmalıdır. Bu süreden sonra, karışımı küçük parfüm şişelerine aktarabilirsiniz.

Kendi parfümü yapmak için tarifler hakkında daha fazla bilgi edinmek istersen, her zaman internette arama yapabilirsin. Ayrıca, yerel kitapevinizi ziyaret etmenizi tavsiye ederim, burada konuyla ilgili kitapları olacak.

Bu tür parfüm tariflerinin yalnızca bir ay raf ömrüne sahip olduğunu hatırlamak önemlidir, bu nedenle birkaç haftada bir yeni partiler yapmanız gerekecektir.
Bölüm 8 - Evde Aromaterapi Parfümleri Nasıl Oluşturulur?

Parfümünüzü yapmak için uçucu yağların kullanılması sadece eğlenceli değil, aynı zamanda son derece tatmin edicidir. Ayrıca, bu doğal parfümler, insanların iyi bir ruh halini artırmalarına, kötü olanı uzaklaştırmalarına, rahatlamalarına ve hatta biraz enerji sağlamalarına yardımcı olabilir. Hatta büyüleyici, egzotik, kendinden emin hissetmenize neden olabilir.

Aşağıda verilen tariflerin yapılması kolaydır ve takip etmesi kolaydır ve yapmanız gereken tek şey hangisini denemek istediğinizi seçmektir. İsterseniz hangi esansiyel yağların birbirine iyi karıştığını görmek için bir arama yapabilir ve bunun yerine bunları deneyebilirsiniz.

Dolayısıyla, aşağıda verilen basit talimatları izleyerek, yakında kendi aromaterapi parfümünüzü hazırlayacaksınız.

İlk önce bir üs lazım. Alkol ya da taşıyıcı yağ olabilir (ancak en iyisi bu ikisinin karışımıdır). Kullanılacak en iyi alkol türü kokusuz (votka demek) ve bunu Jojoba ile karıştırmaktır. Jojoba, uzun bir raf ömrüne sahip olması nedeniyle özellikle iyidir ve cilde konulduktan sonra, kurumaya ve arkada harika bir koku bırakmaya meyillidir.

Bununla birlikte, jojoba daha pahalı taşıyıcı yağlardan biridir ve bunun yerine daha ucuz olanlardan birini (badem veya kayısı çekirdeği yağı gibi) denemenizi öneririm. Ardından, ürettiğiniz üründen memnun olduğunuzda, aynı ürünü üretebilir ancak bunun yerine jojoba yağı kullanabilirsiniz.

Aromaterapi parfümünü yapmak için ihtiyaç duyacağınız ekipman aşağıdaki gibidir: -

1. Ölçüm Kaşıkları (Herhangi bir mutfak mağazasında bunlara sahip olacak)​
2. Küçük Huni (Herhangi bir DIY veya nalburdan satın alınabilir)​
3. Küçük Renkli Şişeler (Yerel mağazalarınızın çevresine bakın veya internette arama yapın)​
4. Damlalık (tüm uçucu yağ şişelerinin içinde bunlarla birlikte verilenlerden birine sahip değil).​

Şimdi size ilk parti aromaterapi parfümünü üretme talimatlarını vereceğiz.

1. 1 çay kaşığı taşıyıcı yağ (Jojoba, Badem veya Kayısı Çekirdeği) ve 1 çay kaşığı alkol (Votka) ve küçük huni ile bunları şişeye yerleştirin.​
2. Daha sonra, seçtiğiniz tarifin uçucu yağlarını ekleyin (aşağıda, onlar için ihtiyaç duyduğunuz uçucu yağların miktarlarını içeren farklı tarifler göreceksiniz). Tüm esansiyel yağ şişeleri ile birlikte gelmediğinden ve bir kerede bir damla eklediğiniz için bir damlalık elde etmeniz gerekebilir.​
3. Her damla esans yağını karışımın geri kalanına ekledikten sonra, şişe çalkalanmalıdır (çalkalamadan önce ilk önce kapağı koymayı unutmayın).​
4. Son uçucu yağ damlalarını eklemeyi bitirip çalkaladığınızda, kapağın sıkıca kapalı olduğundan emin olun ve 12 gün veya daha uzun süre serin ve karanlık bir yerde saklayın. Ancak, her gün şişelere en az 3 kez sallama yapmayı unutmayın.​
5. 12 gün sonra, yaptığınız aromaterapi parfümünün tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.​

Aşağıdaki ilk tarif, özellikle düğün günlerinde sinirlerinden muzdarip olan kadınlar içindir ve büyük günlerinde daha rahat ve sakin hissetmeye yardımcı olacaktır.

Bu tarifi yapmanız için gereken tek şey: -
a. 4 damla Yasemin​
b. 2 damla Limon​
c. 1 damla Paçuli​
Aşağıdaki tarifler, bunları kullanan kişiye çok daha sakin bir etki yaratmaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu parfümler sizi içsel kendinize odaklamanıza yardımcı olacak ve size tam bir rahatlama hissi verecek bir güvenlik hissi sağlayacaktır.

1. Huzur
4 damla Sedir ağacı​
2 damla Misk Adaçayı​
1 dama Greyfurt​
2 damla Mandarin​

2. Chill Out
2 damla Greyfurt​
2 damla Patchouli​
1 damla Gül​
3 damla Vetiver​
2 damla Ylang-Ylang​

3. Uyku Sık
2 damla Bergamot​
3 damla Papatya​
2 damla mercanköşk​
4 damla lavanta​

4. Sessizlik
3 damla lavanta​
3 damla Neroli​
2 damla nane​

Bakacağımız bir sonraki tarif, bir insanın ruh halini ve refah duygularını artıracak. Bu parfümler sizi sıcaklığın yanında rahatlamanıza ve kuşatmanıza yardımcı olacak, ayrıca dışarıda veya evde sevdiklerinizle geçireceğiniz özel geceler için saf bir lüks hissi uyandıracak.

1. Ardor
3 damla Yasemin​
3 damla Neroli 4 damla portakal​

2. Özveri
1 damla Misk Adaçayı​
3 damla Paçuli​
2 damla gül​
4 damla gül ağacı​

3. Hassasiyet
2 damla Linden Çiçeği​
3 damla limon​
2 damla Neroli​
3 damla Sandal ağacı​

4. Coşku
4 damla Melissa​
2 damla Gül​
2 damla Ylang-Ylang​
Bu yüzden şimdi göz önünde bulundurmanız gereken birkaç yemek tarifine sahipsiniz, neden kendi aromaterapi parfümlerinizi üretmeye başlamak için bugün dışarı çıkıp bazı bileşen ve ekipman satın almıyorsunuz!
Bölüm 9 - Evde Parfüm Yapmak İçin Bazı Basit Tarifler

Bu bölümde sadece parfümler için değil, kendi evinizde kolayca yapabileceğiniz kolonyalar ve vücut spreyleri gibi farklı tariflere bakacağız.
Bakacağımız ilk tarif, temel parfüm tarifi. Bu, evde üretebileceğiniz tüm parfüm tariflerinin en basitidir.
İhtiyacınız olan içerikler aşağıdaki gibidir: -
1. 2 su bardağı su​
2. 2 su bardağı taze doğranmış bitkilerin çiçekleri (lavanta, leylak, portakal çiçeği veya hanımeli gibi çiçekleri kullanmak istiyorum).​

Şimdi talimatlar için:
1. Bir kaseye bir tülbent koyun (bezin kenarlarının kasenin yan tarafına asıldığından emin olun). Bunu 1 bardak bitkilerin çiçekleriyle doldurun (seçtiğiniz) ve sonra tamamen kaplanana kadar üzerlerine su dökün.​
2. Kaseyi örtün ve gece boyunca oturmasına izin verin. Ertesi gün, kasenin kenarına asılı tülbent kenarlarını tutun ve yukarı kaldırın, sonra hafifçe küçük bir tencereye çıkan kokulu suyu sıkın. Şimdi bu suyu bir kabın içine koymanız ve sıvının yaklaşık 1 çay kaşığı kalıncaya kadar kaynamaya bırakmanız gerekir. Solüsyonun soğumasını bekleyin ve küçük bir şişeye yerleştirin. Bu şekilde yapılan parfüm normalde yaklaşık 1 ay raf ömrüne sahiptir.​
Aşağıdaki tariflerin hepsi temel tarif kadar kolay, ancak kullanılan malzemeler nedeniyle hepsi biraz daha kokulu olacak. Bunlar ayrıca tarifin bir parçası olarak esansiyel veya koku yağlarını içerir.

İlk şarkının kokusunu sana getirecek.
malzemeler
1. 4 damla Sandal Ağacı​
2. 4 damla Misk​
3. 3 damla Frankincense​
4. 2 çay kaşığı Jojoba yağı (parfüm yapımında esansiyel veya koku yağları kullanılırken kullanılacak taşıyıcı yağ).​

Talimatlar
1. Tüm malzemeleri bir şişede karıştırın ve iyice çalkalayın.​
2. Onları koyu renkli bir şişeye koyun ve ardından parfümün en az 12 saat oturmasını bekleyin.​
3. 12 saat veya daha uzun süre bekletildikten sonra, şimdi serin ve kuru bir yerde saklamanız gerekir.​

Bir sonraki tarifin yapımı da basittir, ancak daha önce bu kitapta bahsedildiği gibi yalnızca esansiyel / koku yağlarını değil, aynı zamanda su ve alkolü de kullanır.
malzemeler
1. 2 su bardağı damıtılmış su​
2. 3 yemek kaşığı votka​
3. 5 damla lavanta​
4. 10 damla Papatya​
5. 10 damla Valerian​

Talimatlar
1. Tüm bu malzemeleri bir şişede karıştırın ve iyice çalkalayın.​
2. Karışımı koyu renkli bir şişeye aktarın ve önceki tarifte olduğu gibi tekrar şişenin 12 saat veya daha fazla beklemesini sağlayın.​
3. Şişe önerilen 12 saat bekletildikten sonra kullanılabilir ve ardından serin ve kuru bir alanda saklanabilir.​

Baktığımız bir sonraki tarif aslında bir parfüm değil, bir kolonya ve ana madde olarak limon içeriyor.
malzemeler
1. 1 su bardağı damıtılmış su​
2. 1 bardak Votka​
3. 3 damla limon otu​
4. 10 damla Lavanta​
5. 10 damla kireç​

Talimatlar
1. Uçucu yağları bir şişe votka ile birleştirin ve iyice çalkalayın.​
2. Şimdi bunu 3 hafta boyunca bir kenara koyun.​
3. 3 hafta sonra, damıtılmış suyu eklemeniz ve daha sonra bir hafta daha bekletmeniz gerekir.​
4. Şişeyi 4 hafta boyunca beklettiğinizde günde bir kez sallamanız önemlidir.​
5. 4 hafta sonra, karışımı saklamak için karanlık şişelere aktarabilir veya karışımın içinde bulunduğu şişede, karanlık ve serin bir yerde saklayabilirsiniz.​Aşağıda verilen son tarif, bir parfümden ziyade bir vücut sıçrama üretecek ve bunun için bir narenciye aromasına sahip olan tariftir.
malzemeler
1. 2 su bardağı damıtılmış su​
2. 3 çorba kaşığı votka​
3. Her bir limon ve portakal kabuğunun 1 çorba kaşığı (ince kıyılmış olması gerekir)​
4. 5 damla Limon Otu​
5. 10 damla Mandarin​
6. 10 damla Portakal​

Talimatlar
1. Meyve kabuğunu votka ile bir kavanozda karıştırın, kapatın ve 1 hafta bekletin.​
2. Haftadan sonra sıvıyı süzün ve esans yağlarını ve damıtılmış suyu ekleyin.​
3. Karışım 2 hafta daha bekletilir ve bu süre içinde kavanozun günde bir kez iyice çalkalandığından emin olun.​
4. Nihai çözeltiyi 2 hafta sonra koyu bir şişeye / şişelere koyun veya serin ve karanlık bir alanda saklayın.​

Kendi parfümlerinizi ürettiğinizi görebileceğiniz gibi, kolonyalar veya vücut spreyleri basittir ve ilk partinizi yaptıktan ve kendiniz denedikten sonra, yakında daha fazlasını yapmak isteyeceksiniz.
Bölüm 10 - Ev Yapımı Parfümünüzü Satma

Artık ev yapımı parfümünüzü üretmeye başladınız ve bunu yalnızca arkadaşlarınıza veya ailenize hediye olarak vermeye karar vermediniz, bunun yerine daha geniş bir kitleye satmak istiyorsunuz.

Kendi parfümünüzü satma kararını verirken göz önünde bulundurmanız gereken ilk şeylerden biri de buna ne denir. Daha sonra bitmiş parfümünüzü koyabileceğiniz şişeleri aramaya başlamanız gerekecektir. O zaman biberonun içerilmesi için bir etiket ve ayrıca parfümün içinde sunacağınız ambalaj türünü tasarlamanız gerekecektir.

Bitmiş ürününüzü ne tür şişelere koymayı düşündüğünüze bakarken, klasik parfüm şişeleri hakkında düşünmek isteyebilirsiniz (ancak tamamen sterilize olduklarından emin olun). Size kesinlikle üretilen parfümleri satın alırken bulunamayacakları kişisel bir görünüm sağlayacaklar. Sadece yerel antika dükkanlarınızda ya da hazır alışveriş dükkanınızın etrafında dolaşın ve kısa süre sonra kullanabileceğiniz farklı parfüm şişeleri bol bulacaksınız.

Kendi parfümünüzü satmayı düşündüğünüzde başlamak için en iyi yer, internette arama yapmaktır. Başlamak için gereken tüm bilgileri size sağlayacak birçok site ve şirket var.

Ancak, kendi parfümünüzü satmaya karar verdiğinizde, işi başlatmak için bazı harcamalar yapmanız gerekeceği konusunda uyarılmanız gerekir.

Örneğin, parfümü yapmak için tüm malzemelerin ve bitmiş ürünü koyacağınız şişelerin satın alınması gibi maliyetleri hesaba katmanız gerekecektir. Ödeyeceğiniz diğer maliyetler, bitmiş ürününüzün şişelerine yapıştırılacak etiketlerin üretimi ve kullanacağınız ambalajın maliyetidir.

Ürününüzü ilk sattığınızda, parfümünüzü buna göre fiyatlandırabilmeniz için tüm giderlerinizin kaydını tutmanız önerilir. Her zamanki fiyatlandırma denklemi, ürününüzü üretmeniz için maliyeti yüksek olan fiyatı üçe katlamaktır. Yani, her bir şişeyi üretmek için 5 dolara mal olduğunu, muhtemelen en az 15 dolara satmalısınız.

Kendi parfümünüzü satmanın en iyi yollarından biri, arkadaşlarınızın ve ailenizin ağzından duymaktır. Ancak, küçük bir harcama için, aslında kendi web sitenizi kurabilir ve oradan satabilirsiniz.

Nasıl bir web sitesi kuracağınızdan emin değilseniz, o zaman internette arayarak, yakında yardım etmek isteyen birçok insan olduğunu göreceksiniz. Yalnızca sitenizi oluşturmanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda sunmanız gereken ürünün pazarlanmasına ve tanıtımına da yardımcı olacak siteler kuran insanlar bile var. İnternette arama yaparak ve "küçük bir web işletmesi kurmak" için başlayın. Yakında size yardımcı olmak isteyen sitelerin tam bir listesini bulacaksınız.

Gördüğünüz gibi parfüm yapmak sadece kolay değil aynı zamanda size yeni bir beceri kazandırıyor, aynı zamanda karlı da olabilir!
 

Scarlett Passion

TürkParfüm Üyesi
kumarin doğal olarak tonka fasulyesinde oldukça zengin.elinize sağlık güzel bir derleme olmuş ayrıca
Üstadım, benim evde parfüm yapım denemelerim oluyor. İstanbul'da bir kimya firmasından sipariş ettiğim Kumarin (Coumarin) çözeltisi 100 ml plastik şişede geldi. Hemen kapağını açıp kokladım. İnternette tarif edildiği gibi kokmuyordu. Hafif bir kokusu vardı ayırt edemedim. Şişe üzerinde çözelti içeriği ve oran bilgisi yazmıyor. Firmayı aradım, laboratuvar ekibi çıktığından yetişememişim. Yarına haber bekliyorum.
 

Scarlett Passion

TürkParfüm Üyesi
Bölüm 7 - Evde Kendi Parfümünüzü Yapma

Daha önce tartışıldığı gibi ev yapımı parfümler yaparken, ihtiyacınız olacak 3 ana bileşen vardır ve bunlar:

1. Uçucu Yağlar​
2. Su​
3. Alkol​

Bu öğelerin çoğu, bu tür içeriklerde uzmanlaşmış bir mağazadan veya internet üzerinden elde edilebilir.

Evde parfüm yapmak için büyük bir tencereye, büyük bir kaseye (tüm malzemeyi karıştırmak için), kaşık ve bazı ölçü kaplarına veya sürahilere ihtiyacınız olacaktır.

Aşağıda verilen, evde çok fazla uğraşmadan üretebilmeniz gereken birkaç kolay tarif.

1. Temel Tarif
Bu tarif için ihtiyacınız olan tek şey biraz su, bitkilerin çiçeklerini doğranmış (çiçek açtıysa leylak veya lavanta kullanın).

Bitkilerin çiçeklerini bir kaseye yerleştirin, suyu ekleyin ve sonra üzerlerini örtün ve gece boyunca bırakın. Ertesi gün, çözelti küçük şişelere konulabilir ve havaya veya cildinize püskürtülebilir.

2. Şaşırtmak

Bunun için damıtılmış suya, votkaya, Sarı kantaron, selvi ve biberiyeye (hepsi esansiyel yağlardır) ihtiyacınız olacaktır. Daha sonra birlikte karıştırılmalı ve gece boyunca depolanmalıdırlar.

12 saat veya daha uzun bir süreden sonra, üretilen çözelti kullanılacak koyu renkli bir sprey şişesine konulabilir. Koyu renkli bir şişenin kullanılması çözeltinin taze kalmasına yardımcı olacaktır, bu da cildine uygularken kullanan kişi tarafından hissedilecektir.

3. Fısıldayan Yağmur

Bu denemeye değer olabilir başka bir reçetedir. Yine, distile suya, biraz votka, Sandal ağacı, Bergamot ve Siyah frenk üzümü esansiyel yağlarına (parfüm yağları olarak da satın alınabilir) ihtiyacınız olacak.

Bu bileşenler birlikte karıştırılmalı ve daha sonra gece boyunca kapalı bir kapta saklanmalıdır. Sonra, ertesi gün, koyu renkli bir şişeye aktarılabilir. Bu parfüm kurumaması için serin bir yerde muhafaza edilmelidir.

Yukarıdaki üç parfüm normalde kokularını kaybetmeden bir ay kadar sürer ve bir sonraki tarif biraz daha iyi bir şeyler üretmelidir.

Bu tarif için Sandal Ağacı, Sedir Ağacı, Bergamot, Votka ve biraz Vanilya dokunuşu gibi koku yağlarına ihtiyacınız olacak. Bütün bu içerikler bir kavanoza koyulup çalkalanmalıdır. Daha sonra serin bir yere konmalı ve bir hafta boyunca bırakılmalıdır. Bu süreden sonra, karışımı küçük parfüm şişelerine aktarabilirsiniz.

Kendi parfümü yapmak için tarifler hakkında daha fazla bilgi edinmek istersen, her zaman internette arama yapabilirsin. Ayrıca, yerel kitapevinizi ziyaret etmenizi tavsiye ederim, burada konuyla ilgili kitapları olacak.

Bu tür parfüm tariflerinin yalnızca bir ay raf ömrüne sahip olduğunu hatırlamak önemlidir, bu nedenle birkaç haftada bir yeni partiler yapmanız gerekecektir.
Üstadım, ben evde kendi parfümümü yapıyorum. Ancak kesinlikle su kullanmıyorum. 96,5° etil alkol, polisorbat ve DPG kullanıyorum. 17.11.2018 tarihinde yaptığım parfüm zamanla şeffaflaşmakla beraber hâlâ bulutsu görünüyor. Kokusu zamanla değişiyor ve şişenin kapağını her açtığımda daha güzel kokuyor. DPG ve polisorbat internette kolay bulunurken. Coumarin, Cinnamal alkol, Benzil alkol v.b. sulandırıcı ajanlar ve çözücüler kolay bulunmuyor. Bulduklarım da çok pahalı. Ayrıca kimya firmaları genelde şahıslara değil firmalara satış yapıyor. Sizin bildiğiniz hesaplı ve bireysel talepleri karşılayan bir kimya firması var mı?
 

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Üstadım, ben evde kendi parfümümü yapıyorum. Ancak kesinlikle su kullanmıyorum. 96,5° etil alkol, polisorbat ve DPG kullanıyorum. 17.11.2018 tarihinde yaptığım parfüm zamanla şeffaflaşmakla beraber hâlâ bulutsu görünüyor. Kokusu zamanla değişiyor ve şişenin kapağını her açtığımda daha güzel kokuyor. DPG ve polisorbat internette kolay bulunurken. Coumarin, Cinnamal alkol, Benzil alkol v.b. sulandırıcı ajanlar ve çözücüler kolay bulunmuyor. Bulduklarım da çok pahalı. Ayrıca kimya firmaları genelde şahıslara değil firmalara satış yapıyor. Sizin bildiğiniz hesaplı ve bireysel talepleri karşılayan bir kimya firması var mı?
bunları edinmek yasal mı?
 

Premiumperfume

Üye
TürkParfüm Üyesi
Üstadım, benim evde parfüm yapım denemelerim oluyor. İstanbul'da bir kimya firmasından sipariş ettiğim Kumarin (Coumarin) çözeltisi 100 ml plastik şişede geldi. Hemen kapağını açıp kokladım. İnternette tarif edildiği gibi kokmuyordu. Hafif bir kokusu vardı ayırt edemedim. Şişe üzerinde çözelti içeriği ve oran bilgisi yazmıyor. Firmayı aradım, laboratuvar ekibi çıktığından yetişememişim. Yarına haber bekliyorum.
Merhaba bir araştırma yapın sentetik kumarin yurtdışından almanızı öneririm bazı aldeitler alkol içinde bekledikten sonra güçleniyor yani herhangi bir etkileşim esnasında ve zamana yayıyorlarsa oldukça güzel sonuçlar verebilir (elbette nota seçimi ve kombinasyona bağlı) ancak tonka fasulyesi yukarıda bahsettiğim gibi bu efekti veriyor ancak ekonomik olduğu söylenemez! şayet istediğiniz nitelikte kumarin bulmamazsanız bence şansımızı iyi bir tonka absolite ile deneyin derim
 

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Benim favorim Turunçgiller ve Sentetik veya Doğal amber birleşimi :) , doğal misk de... Sentetik amber bile güzel kokuyor ama atrafı rahatsız ediciliğine dikkat lazım, sentetik misk de öyle.. Gerçi doğalı da sevmiyorlar :D parfüm kültürü olayı :D .
 

Scarlett Passion

TürkParfüm Üyesi
bunları edinmek yasal mı?
DPG ve polisorbatı N11'den satın aldım. Yasal olmasa genel halka açık bir alışveriş sitesinde satılmazdı diye düşünüyorum. Ancak önce de belirttiğim gibi hexylcinnamal, eugenol, geraniol, linalool, citronellol v.b. kimyasalların şahıslara satışı yasal değil ki görüştüğüm kimya firmalarından hep olumsuz yanıt aldım.
 
Üst