Oudh Infini by Dusita

ustad

TürkParfüm Üyesi
Blog'ta yazdığım son parfüm yorumumu burada da paylaşmak istedim
http://meseyosunu.com/dusita-oudh-infini-2016/

IMG_9703.JPG

2016 yılının en süpriz kokularından birine imza attı Pissara Umajivani.
Parfümör olarak yolculuğuna Vintage kokulara olan sevdasından dolayı bu parfümlerin peşine düşerek başlamış. Daha sonraları ise satın aldığı notalardan kendine parfüm yapmaya başlamış ta ki Jovoy'un kurucusu François Henin ile tanışana kadar. Yaptığı parfümden etkilenen François Henin onu Paris'e gidip kendi markasını yaratması için cesaretlendirmiş.
Pissara Umajivani veya diğer adıyla Ploi Uma parfümlerdeki ilham kaynağının ise babasının şiireleri olduğunu söylemiş.

Çıkartmış olduğu ilk üç kokudan Issara'da özgürlük , Melody de l'Amor 'da ise aşkı işlemiş.
Biz gelelim benim aralarından en sevdiğim koku olan Oudh Infini'ye
Notaları:
Üst notalar: Laos Ödü , Mayıs Gülü, Portakal çiçeği
Orta notalar: Benzoin, Mysore Sandal ağacı
Dip notalar: Vanilya, Misk ve Civet

Röportajında ödün kendi kültürleri için ne kadar değerli olduğunu anlatmış ve bu yüzden en gerçekçi şekilde bizlere bunu vermek istemiş. Başarmışta.
En sarsıcı tarafı kokunun başlangıcı. Oudh Infini'nin içeriğindeki Laos öd'ü oldukça hayvansal nüanslar taşımakta. Bu özelliğinin altını çizmek için belli bir oranda civet kullanılmış. İlk dakikaları insanın nefesini kesebiliyor. Aynı zamanda kullanmış olduğu ödün oldukça dolgun ve derin olduğunu da söylemeliyim.
Laos Öd'ünün kullanımının zorluğundan bahsederken onu daha ideal bir hale sokmak için civet, portakal çiçeği ve gül ile harmanladığından bahsetmiş.
Denediğim en kaliteli öd ile karşı karşıyayım bunu hemen hissettiriyor.
Hayvansallık ile birlikte hafif dumansı bir havası da var.
Hayvansal tarafından dolayı belki de çoğumuz için zor sevilebilecek bu başlangıcı gülün ortaya çıkışı bitiriyor. Bunun için yaklaşık 20 dk kadar sabretmek gerekecek.
Öd'ün çepeçevre sardığı gül kendini o kadar güzel belli ediyor ki kokuya olan hayranlığım bir kere daha artıyor. Çok naif ve çok gerçekçi bir gül. Taze ve zarif. Bağırmıyor ama kendini hemen belli ediyor. Diğer gül notalarından oldukça farklı işlenmiş.
Koku iki notanın birbirine üstünlük kurmadan ilerlemesiyle devam ediyor. Herhangi bir oryantallik söz konusu değil notalarda. Bu özelliği kokuyu diğer öd-gül kombinasyonlarından oldukça farklı bir yere konumlandırıyor.
Kokunun orta bölümüne geldiğimizde Mysore sandal ağacını hissetmeye başlıyoruz.
Oldukça dolgun ve kremsi yanıyla öd ve gülün yanında yer alıyor. Artık bu bölümde sandal ağacı ve öd hüküm sürüyor gül biraz daha geriye çekiliyor.
Orta bölümden itibaren ufaktan ufaktan kendini belli eden vanilya sandal ağacının biraz daha belirginleşmesine destek oluyor. Bu üçlünün yakaladığı uyum gerçekten harika.
Sonlara yaklaştığımızda ise sandal ağacının etkisi artıyor ve biraz daha öne çıkıyor. Misk kokuya biraz sıcaklık veriyor.
Hafif tatlı, biraz kirli ve odunsu bir halde tenden ayrılıyor koku.
Kalıcılığını gün boyu kaybetmiyor farkedilirliği ise oldukça güzel ve 7-8 saat kadar kendini gösteriyor.
Nawab of oud veya oud wood tarzı öd kokularını dahi kullanamayanlar bu kokudan uzak dursun ama sandal ağacı ve gerçek öd sevenler için kaçırılmayacak bir şölen var burada.

Son düzenleme:

PinotNoir

TürkParfüm Üyesi
Kaleminize sağlık Bülent hocam. Ben de bu kokuyu yorumlamayı düşünüyordum. İyi oldu sizin yorumlamanız, özellikle parfümör hakkında yeni şeyler öğrendim. Zor ama doğal bir koku. Hayvansı yanı sakinleşince şehvetli bir gül ortaya çıkıyor, gerçekten yaşanılası bir deneyim. Ama bu kurlara göre şişesini almak ya da günlük yaşamda kullanmak zor gibi... Bu arada Melody de l'Amor'u denediniz mi?

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Parfüm koku notaları ilgi çekici, teşekkürler :).. Evet parfüm kuvvetli ise daha bir çok seviyorum :)..

ustad

TürkParfüm Üyesi
Kaleminize sağlık Bülent hocam. Ben de bu kokuyu yorumlamayı düşünüyordum. İyi oldu sizin yorumlamanız, özellikle parfümör hakkında yeni şeyler öğrendim. Zor ama doğal bir koku. Hayvansı yanı sakinleşince şehvetli bir gül ortaya çıkıyor, gerçekten yaşanılası bir deneyim. Ama bu kurlara göre şişesini almak ya da günlük yaşamda kullanmak zor gibi... Bu arada Melody de l'Amor'u denediniz mi?

Melody ve diğer çıkanların hepsini denedim ama en kaliteli oudh infini geldi bana. Bunu kullanılan ham madde bazında söylüyorum.
Melody ise oldukça çiçeksi ve tatlı geldi bana çiçekler yine oldukça doğal kullanılmıştı.

PinotNoir

TürkParfüm Üyesi
Melody ve diğer çıkanların hepsini denedim ama en kaliteli oudh infini geldi bana. Bunu kullanılan ham madde bazında söylüyorum.
Melody ise oldukça çiçeksi ve tatlı geldi bana çiçekler yine oldukça doğal kullanılmıştı.

Teşekkür ederim. Oud Infini, Isiara ve La Sillage de Blanc'ı denedim. Bana ilginç gelen her kokunun farklı kulvarda olmasıydı. Marka sıkı işler çıkarıyor. La Sillage de Blanc ve Oud Infini'yi biraz daha test etmem lazım.