Parfüm/Koku ve Kıyafet İlişkileri, Renklenme

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Renkli parfümler beyaz parfümlerde kullanılamıyor çünkü o zaman renklenme ile kirli gibi görünüyor kıyafetimiz. Tabi saydam renkli sıvılı parfümler var ama gene de renklenme risk olabilir. Bu konuyu beyaz kıyafetler ile kullanılan parfümler konusu olarak da algılayıp cevap yazabilirsiniz.

Costume National Pour Homme oldukça masum görünüyor bu konuda sıvısıyla ama deneyimi olan arkadaşlardan alalım gene de.. Ne olur ne olmaz :)..

Kimi parfümlere çok seyreltildiğinden dolayı da renklendirici koyabiliyorlar.. Yellow 5 ( Sarı 5) bunlardan biridir. Yellow5 tartrazin olarak da bilinen sentetik bir pigmenttir. Kozmetik ürünlerinde ve kişisel bakım ürünlerinde kullanımına ek olarak, Yellow 5 genellikle bir gıda boyası olarak kullanılır ve çoğunlukla renkli meşrubatta bulunur. Amerika Birleşik Devletleri'nde renklendiriciler geniş bir yelpazede düzenleyici kısıtlamalara tabidir. Birleşik Devletlerde kullanılabilecek onaylanmış renk vericilerinin listesi (saç rengi hariç) ABD FDA renk katma tüzüklerinde bulunabilir ama kanser yapıcı olduğundan da bahsedilmektedir çünkü sonuçta sentetik bir kimyasal... Ayrıntı isteyen için konusunun linkini vereyim arkadaşlar forumumuzdan : ''
Yellow 5 ( Sarı 5 ) Tartrazin sentetik boyar madde ''

Parfümler zamanla okside oluyor ve renkleşiyor. Bu konuda bilgisi olan arkadaşları buyuralım lütfen :). Renk açıcı maddelerin varlığını da araştırayım inşallah..

Serge Lutens bu konuda oldukça sabıkalı olmalı, kısmen açık kıyafetlerde bile tehlikeli mi acaba.. bir ara deneyeyim. Renk biraz da olsa yani açık renkli kıyafetler rengi çok göstermiyor ama parfüm rengi koyulaştıkça onlarda da renklenme görülebilir..

Misk, Amber(Ambergris), Pure oud(Ud), Koyu Ud gibi koyu renkli sıvılı parfümler zaten kıyafete de gerek yok, tende yeteri kadar sılaj veriyorlar :D.. Aslında işte ben bunu seviyorum. Tene değmeli koku ve parfüm. Ben ikisini de yapmaya çalışıyorum.. Öyle koyu ki kimi yağlar siyah elbise de bile renk görünebilir :D :D.. Bunda sanırım içeriğinde sabit yağ olmasından da kaynaklanıyor ve tabi çok koyu kimi..

Creed Aventus, Afnan Supremacy tarzı parfümler de pek leke bırakmayabilir..

Giorgio Beverly Hills giorgio for Men (Pour Homme) 'da aslında beyaz elbise ile uyumlu güncel versiyon ve 2013 önceside ama ilk vintage uyumlu olduğunu düşünmüyorum ki var bende denemedim daha tam..

Aman sahte, çakma parfümlere dikkat edin... Pahalı bir beyaz giysiniz heba olabilir bu parfümlerden..

Bunun dışında yünlü kıyafet ve pamuklu kıyafette aprfüm ne kadar kalıcı bilgim yok.. Pamuklu da daha kalıcı olabilir düşüncesindeyim parfüm ve kokular.. Gerçi yüzde 50 karışımlı kullanıyorum genelde ve çok etkilemeyebilir de sılajı. Ömür etkisi de belki günü etkilemeyebilir fazla..

azzura

Üye
TürkParfüm Üyesi
Baykal hocam 3 yıla yakın CN Homme kullandım işim gereği de devamlı beyaz bilemediniz buz mavisi gömlek takım elbise giyerim tene parfümü sıkma konusunda çekimserim hala ondan giysiye öncelik veririm parfümde :) herhangi bir sararma ya da leke yapmadı. Ancak sıcak havalarda insanları öf dedirttiği oldu:)

blerox

Üye
TürkParfüm Üyesi
bu renklenme olayı genellikle esans oranı çok yoğun parfümlerde karşımıza çıkan bir sorun fakat designer parfümlerde bu tarz bir sorunun olacağını sanmıyorum sonuçta içindeki esans oranı belli.. ben hiç karşılaşmadım designer parfümlerde fakat nichelerin bazıları bu konuda maalesef sorun oluşturuyor. misal eski üretim chergui bu sorunu ilk yaşadığım parfüm olmuştu zamanında..