Parfümörlerin Favori Parfümleri

Debussy

TürkParfüm Üyesi
Zamanında merak edip derlemiştim röportajlardan. Tabii çoğu özellikle de belirtmiş, eski formüller diye, yani örneğin Mitsouko derken güncel ya da 90'lardaki vintage halleri değil, 70 öncesi halleri vesaire olarak ele alınız.

Sizlerin de bildikleriniz varsa ekleyebilirsiniz.

Jean-Paul Guerlain: Favori Guerlain kokusu Après l’Ondée imiş. Guerlain dışındaysa orijinal formül Arpege (Lanvin), Fahrenheit ve Eau Sauvage (Dior), No. 5 (Chanel), L'air du Temps (Nina Ricci), Pleasures (Estee Lauder).

Christopher Sheldrake: Mitsouko (Guerlain), No.5 Eau Premiere (Chanel).

Ernest Beaux: Chypre (Lubin), Le Trefle Incarnat (Piver), Vera Violetta (Roger & Gallet's), Fougere Royale (Houbigant), Cour de Jeannette (Houbigant), Quelques Fleurs (Houbigant), La Rose Jacqueminot (Coty), L'origan (Coty), Jicky (Guerlain), Apres L'ondee (Guerlain), L'heure bleu (Guerlain), La Rose Jacqueminot (Coty), L'origan (Coty), Narcisse Noir (Caron), Scandal (Lanvin), Arpege (Lanvin).

Guy Robert: Chypre (Coty), L'Origan (Coty), L'Ambre Antique (Coty), Emeraude (Coty), Cordon Vert (Coty), L'aimant (Coty), Muguet des Bois (Coty), Mitsouko (Guerlain), Shalimar (Guerlain), L'heure Bleue (Guerlain), N 5 (Chanel), N 19 (Chanel), Gardenia (Chanel), Pour Monsieur (Chanel), Narcisse Noir (Caron), Tabac Blonde (Caron), Nuit de Noel (Caron), Joy (Patou), Moment Supreme (Patou), Eau Sauvage (Dior), Diorssimo (Dior) Miss Dior, Rosine Fruit Defendu, Tabu (Dana), Canoe (Dana), Ma Griffe (Carven), Soir de Paris (Bourjois), Fougere Royale (Houbigant), Quelsques Fleurs (Houbigant), Iris Gris (Jacques Fath), Femme (Rochas), Arpege (Lanvin), Scandal (Lanvin), Bandit (Robert Piguet), Vent Vert (Balmain).

Vincent Roubert: Jicky (Guerlain), L'Heure Bleue (Guerlain), Quelques Fleurs (Houbigant), Demi-Jour (Houbigant), No. 5 (Chanel), Fleurs de Rocaille (Caron), Arpege (Lanvin).

Maurice Roucel: Chanel No. 19

Patricia de Nicolai: L’Heure Bleue (Guerlain), Shalimar (Guerlain), Cuir de Russie (Chanel), Iris Gris (Jacques Fath), Je Reviens (Worth)

Ernest Shiftan (Brüt gibi birçok klasiğin arkasındaki isim) ise birçok parfümden söz etmiş ama özellikle övdükleri şunlar: Chypre (Coty), L'origan (Coty), Emeraude (Coty), Joy (Patou), Moment Supreme (Patou), Shalimar (Guerlain), Mitsouko (Guerlain), Vol de Nuit (Guerlain), Sous le Vent (Guerlain), L'Heure Bleue (Guerlain), Tabac Blond (Caron), Nuit de Noel (Caron), Gardenia (Chanel)

Christine Nagel: Bois des Iles (Chanel), Feminite du Bois (Shiseido), Opium (YSL), Aromatic Elixir (Clinique)

Vero Kern: Vol de Nuit (Guerlain) favorisiymiş. Jicky, L'Heure Bleue, Mitsouko gibi Guerlain kokularını ve Shocking (Schiaparelli), Féminité du Bois (Shiseido) parfümlerini de kullanmayı seviyormuş.

Dominique Ropion: Jacques Guerlain ve François Coty favori parfümörleri olduğunu belirtmiş.

Alberto Morillas: Shalimar (Guerlain)

Pissara Umavijani (Dusita): Hepsinin vintage halleri olduğunun altını çizerek Joy (Patou), Bandit (Robert Piguet), Coco (Chanel) ve Narcisse Noir (Caron) favorileriymiş. Edmond Roudnitska ve Germaine Cellier ise favori parfümörleriymiş. Sultan Pasha'yı günümüzün en önemli parfümörü olarak görüyormuş.

Sergio Momo (Xerjoff): Mitsouko (Guerlain)

Roja Dove: Mitsouko (Guerlain)

Bertrand Duchaufour: Mitsouko (Guerlain) ve Iris Gris (Jaques Fath). Ayrıca Bandit (Robert Piguet) ve Habanita (Molinard)

Sultan Pasha: Djedi (Guerlain) ve Iris Gris (Jacques Fath) (Belki daha da vardır, ben bilmiyorum).

Geza Schoen: Alliage (Estee Lauder), No. 19 (Chanel), Feminite du Bois (Shiseido), Giorgio (Giorgio Beverly Hills), Anais Anais (Cacharel), Jil Sander Man I - Man Pure (1981 versiyon), Eau Sauvage (Christian Dior) ve Anteaus (Chanel).

Mark Buxton: Feminite du Bois (Shiseido), Aromatics Elixir (Clinique) ve Rush Femme (Gucci).

Andy Tauer: Diorissimo (Dior), Chypre (Coty) -ilk orijianal versiyon diye belirtmiş-, Guerlain eski klasikleri, Vera Profumo parfümleri.

Josh Lobb (Slumberhouse): Christopher Sheldrake (Serge Lutens) hayranı olduğunu belirtmiş.

Thierry Wasser: Habit Rouge (Guerlain)

Calice Becker: Diorissimo (Dior)

Julien Rasquinet: L'Origan ve Chypre (Coty)
 

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Eline, kalemine sağlık Ozan kardeşim çok güzel bilgiler, hoş olmuş :) . Devamını bekleriz :) .. Maison Francis Kurkjdian (MFK)'nın parfümünü merak ettim ama bir söyleşisinde imza kokum yok demiş, altta vereceğim söyleşiyi :) . MFK Lumiere Noir Pour Femme erkek gül parfümü çok övülüyor, bayanların erkekleri durdurup bu parfümünü sorduğu söylentisi var :) , belki doğrudur..

Arkadaşlardan da bekleriz..
 
Üst