Patchouli Leaves - Montale - for women and men / kadınlar ve erkekler için - (+10) (Kışlık)

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
montale_patchoulli_leaves silhat ve vanilya resimli reklam afiş ve paçuli fesleğenimsi de k...jpg

Patchouli Leaves Montale - for women and men / kadınlar ve erkekler için - (+10)

Önce şunu hemen söyleyelim parfüm oldukça geneli doğal bir parfüm diğer kimi Montale'lerin aksine .. Silhat ve Laden'i doğal algıladım ben. Ben de doğal Silhat yağları var arkadaşlar.. Paçuli aşağıda da yazdım aynı zamanda aromatik bir kokudur yani tam değilse de kısmen, kısmen altı Çayağacı, ince lavantamsı kokuya sahiptir.. Nanemsi, Fesleğenimsi de diyebiliriz kısmen.. Kimi resimler de bu son dediğim bitki de kullanılabiliyor ve olay bundan ibarettir. Maşallah parfümlerin sırrını açıklamaya devam ediyoruz :D :cool::cool::cool: ..

Baharatvari koku var ve bu Silhat(Paçuli, Tefarik) kaynaklı. Birinci kalite denen çok distile edilmiş Silhat çok hayvansaldır. Resimleri ekleyeceğim inşallah arkadaşlar .. Rengi daha açıktır. Normal distile ise benim sevdiğim tarzda ve koyu renklidir, reçinemsi, amberimsi, miskimsi kokudur.. Birinci distile pek iz bırakmaz elbise üzerinde, normal paçuli oldukça renk verir beyaz elbisede. Turuncu biraz koyusu tonda iz bırakır..

Uniseks mi derseniz eğer bir kadın kullanacaksa sırıtmaz bence. Mesela Coco Chanel'dan daha temiz bir parfüm ve onun gibi karanlık kısımı var .. Zevk meselesi .. Amber denmiş ama bence Laden (Tok hayvansı olmayan tatlı Amberimsi koku) reçinesi yağı kullanılmış. Sentetik miskden gelen bir tatlılık olabilir veya olmayabilir.. Normal distile Paçuli kullanılmış ve doğal dediğim gibi. Bu koku aynı zamanda Gülağacı, Nutmeg gibi ince lavantamsı kokuya da sahiptir. Bu parfümde ilk başlarda yom Amberimsi tatlı Laden sayesinde ve ilerlerde ortaya çıkıyor . Koku oldukça yoğun, hoşuma gitti. Kışlık bir koku bence .. 12 saat olacak hala kokuyor kıyafette ve tende de ..

Vanilya son denememde hissedemedim çünkü oldukça çok oranda konmuş ve yoğun Paçuli ve sonra daha azalarak Laden reçinesi yağı .. Denemelerimde sonucu eklerim arkadaşlar inşallah ..

Altta daha önce 2016 civarı yazdığım yorum var onu vereyim gene günümüz deneyimlerime dayanarak : ''''''''''''''''''

Baharatımsı, tatlı, maskulenimsi ve çok genelde doğal koku notalarına sahip görünen bir parfüm. Maskulen kısmına katılmayan olabilir. Hedef kitlesi geniş olabilecek bir parfüm, parfüm severler arasında özellikle. Pek çok koku nota çeşitleri dengeli kullanılmış. 14:45 de sıktım parfümü kıyafete. Bu zaman ve tarihleri vermemde moda oldu benim için, testlerimde
clear.png
.. Parfümde paçuliden kaynaklanan nanemsi, ince lavantamsı, gülağacımsı koku da var aromatik ..

Açıklanan içerikte baharat yok bu arada, altta baharat kısmını açayım. Uniseks ( iki cinsli, hercins) denmiş ama benim, parfüm bayan kullanımına pek uygun değil gibime geliyor ama hani kullanan kullanır. İleriki saatler daha uniseks..

Baharat kullanılmamış bence. Olan PAçuli(Silhat) ve reçinemsi tatlı, Amberimsi kokudur. Bu arada baharatlarda çeşit çeşit, bundaki baharat ekşimsi, sıcağımsı. Tatlı baharatlarda kullanılmış olabilir ek olarak mı derseniz bir ihtimal tabi. Belki silhatının özelliğinden dolayı veya ikisinden dolayı öyledir. Parfüm evleri kimi zaman, tam formulasyonu vermiyorlar. Ama aynı anda hem 1.kalite oldukça hayvansal kokan Silhat yağını hemde normal distile koyu kırmızımsı karamsı Silhatı sürdüm hem tene hem kıyafete ve oldukça normal distile(Klasik) paçuli gibi kokuyordu kopyasıydı.. İlk başlarda Silhattaki ek koku gülağazı gibi ince lavantamsı aromatik koku yok ama sonra ortaya çıkıyor ..

Kokusunda köşelik var yarım-1 metreden duyulan kokusunda kısmen. Burnu tırmalar gibi biraz ve benim hoşuma gitti.

Parfümü bana anlat diyenlere, tendürdiyotun tatlılıkla dizginlenmiş hali ve artı kısmen odunsu kokan bir parfüm diyebilirim. Odunsuluk ve dizginlenmş tendürdiyot, silhattan geliyor olmalı
clear.png
ve miski tatlılıkta var. Zaten içerikte misk de var bu arada ve Montale'nin doğal misk kullanacağına inanasım gelmiyor ama parfüm genel olarak doğal ki bu miskimsi koku zaten özelliği olan normal distile paçuliden geliyorr. Tendürdiyot hissiyattı gittikçe daha da dizginleniyor saatler geçtikçe..

Hoş tatlımsı bir parfüm yanı da var. Tatlılığını Laden ve Silhat koku notlarından alıyor. Tatlı baharatlarda kullanılmış olabilir dediğim gibi, ekşimsi, sıcak baharatların yanı sıra ama bu bence artık uzun ihtimal gibi geliyor bana. Koku çok yalın ve güzel olsunda benim için yalın olsun ..

Misk çok yoğun denmemiş Fragrantica.com içerik oylarında üyelerin. Gerçi buna kesin bir şey diyemeyiz çünkü amberinde verdiği tatlılık miskden mi, amberden mi, silhattan mı geliyor karışmış olabilir ve vanilya da var tatlılıkta. Vanilya belki kayboluyor, o kadar yoğun değil ..

Sılajı kuvvetli bir parfüm ilk zamanlar ama sonra azalıyor. Azalıyor derken yanlış anlamayın, sılajı bence iyi. 4-5 metreden duyuluyor ilk saat ki daha öteden de duyulmaya başlıyor. Parfüm 12 saat sonra bile tende tatlı izleri var..

2 saatte ve yakın tatlılık azaldı ama var gene. Kıyafette sılaj düşüşü var ama 30 saat sonra da 1 metreden yanından geçerken koku hala kendini anımsatıyor. Artık çok buram buram bir parfüm değil ilk saatten sonra ama dediğim gibi sılajı güzel. Daha koyu parfümlerin gölgesinde kalabilir ilerleyen saatlerdeki sılaj ama bence gene de kendini hissettirecektir.

Parfümü kıyafette tekrar test edeceğim. Başka parfümler vardı odada ve diğer odalarda da.

Saat 20:00 ( 7 saat civarı ) parfüm tende var. 2:30 dada ( yaklaşık 12 saat ) parfüm tende gene kokuyor azalarak. Silhat yani paçuli var gene, tatlılıklar gene ve tozlu bir koku var bu saatlerde..

27 Mart 2016 saat 24:00 parfüm yarım metreden hissediliyor. 34 saat civarı olmuş. Parfüm dediğin böyle uzun ömürlü olacak.

Arkadaşlar bu arada TF-Noir de Noir sıkmak istedim ama hassas testler yapıyorum şu an diye sıkamadım. Kıymetinizi bilin
clear.png
..

13:30 da tekrar test ediyorum parfümü 28.03.2016. Parfüm 4 saat sonra 1 metreden hissediliyor.

Dediğim gibi, yarım-1 metreden hissediliyor kıyafet üzerinden, 4 saat sonra. Uzun süre gidiyor parfüm.

Zaten içinde Laden (labdanum) var. Reçinesi sanırım. Bildiğiniz gibi parfümü uzun süre sabitleyen bir koku notası ve misk ile amber yerine kullanılır oldu.

Yeni keşfedildi bu özelliği ve açıklanmasa bile çoğu parfümde laden var bence.

Gerisini yazdım zaten parfümün en üstte.

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Fragrantica.com içerik yazısı ve üye oyları içerik tablosu : ''
Patchouli Leaves (Paçuli Yaprakları) , Montale tarafından, Oryantal odunsu bir koku, kadınlar ve erkekler içindir. Burun arkasında bu koku PierreMontale. Parfümde paçuli, vanilya, amber, misk ve laden bulunuyor.

İçerikteki koku özellikleri çoktan aza Amber, Silhat, Balsamik, Sıcak ve baharatlı, Vanilya.

montale patchouli leaves üye oy içerik tablosu etki sılaj ömür.jpg
montale patchouli leaves üye oy içerik tablosu.jpg
313 Silhat, Paçuli ( Patchouli ) , 215 Amber, Kehribar ? ( Amber ) , 141 Laden ( Labdanum ) , 140 ( Vanilya ( Vanille ) , 54 Misk ( Musk ).
''

Lartisan dan Voleur De Roses i tercih ederim diyor ''blueskies'' usta, bir parfüm forumunda bu parfüme benzettiği parfüm.

Forumumuzdan bu parfüm ile ilgili yorumlar bekleriz
clear.png
.

montale patchouli leaves dekant şişe sıvı rengi.jpg

ÜStte 2016'dan bir resimim ve bu dekant hala duruyor vereceğim resimini inşallah arkadaşlar, takipte kalın :) ..
Parfüm paçuli severler için -10 ile +10 arasında beence +10 numara parfüm .. Bunun dışında o kadar farklı kokular , parfümler var ki, puanlama da zevke kalmış tabiki..

İyi, güzel, hoş yazılara devam inşallah :) , hatalar da affola. Selametle :) .

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Lartisan dan Voleur De Roses i tercih ederim diyor ''blueskies'' usta bir parfüm forumunda bu parfüme benzettiği parfüm.

Başka platformlardan yorumlarından alıntı yapılmıştır, tüm mesajları değildir ama bu parfüm ile ilgili tüm yazdıkları alınmıştır :

HOCA' Alıntı:
Patchouli Leaves: En beğendiğim montale bu oldu... Giriş sert reçinemsi ve zor. Çoğu insan burun bükecektir. Yalnız parfüm dip notalara varınca özellikle de paçuli hırçınlığını atınca çok hoş bir aroma ortaya çıkıyor. Ben küflü saksı toprağına benzettim
clear.png
bayılırım

HOCA' Alıntı:
Patchouli Leaves: En beğendiğim montale bu oldu... Giriş sert reçinemsi ve zor. Çoğu insan burun bükecektir. Yalnız parfüm dip notalara varınca özellikle de paçuli hırçınlığını atınca çok hoş bir aroma ortaya çıkıyor. Ben küflü saksı toprağına benzettim
clear.png
bayılırım

asumer' Alıntı:
Paculi leaves : kısaca içeriğinden deri çıkartılmış ve bolca paculi eklenmis annick goutal ambre fetish...begendim mi? Kesinlikle evet. Laden reçinesi tam ayarinda dumansılik katmış rafine bir amber ve paculi birleşimi ortaya çıkmış

sercankaf' Alıntı:
Oncelikle Yasin’e split’ teki emekleri, eskiden gonullerin simdi de forumumuzun yeni admin’i olan Abdullah’a piyasanin en iyi fiyatiyla bizi bu parfumlerle karsilastirdiklari icin ve daha sonra da listelenen parfumlere gosterdigi ilgiyle hepsini tuketen forumdaki arkadaslara kendi adima tesekkur ederim. Gelelim nacizane Montale ve Mancera’yi gomdugum yorumlarina…
clear.png

Montale - Patchouli Leaves
————————————
Ne yalan soyleyeyim, parfumun rengi biraz birseyler anlatmaya calisiyormus bana ama ben mesaji alamamisim. Bekledigimden cok daha sert, kirli, tozlu, islak, topraksi bir paculi kullanimi ile karsi karsiya kaldim. Acilis cogu burunun katlanamayacagi turden bir baslangica sahip. Sevilmesini cok beklemesem de ben sevdim. Drydown dan sonrasi parfumun en guzel hali diyebilirim. Balsamik bir amber ile cok cok hafif vanilya ve recine hissettim. Kalicilik ust duzeyde. Sicak havalara kesinlikle uygun degil. Denedigim Montale ler icinde bence en karakteristik olani…