Poison - Christian Dior - for women / kadınlar için -1985 - (Kışlık)

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Poison Christian Dior eau de cologne toilette esprit de parfum afiş manken yan.jpg

Poison Christian Dior eau de cologne toilette esprit de parfum afiş manken.jpg

Poison Dior for women ilk reklam afiş poster kadın manken o.1476 - Kopya.jpg

Poison Christian Dior for women 50ml kutu ve şişe 106140-Zoom.jpg

Poison Christian Dior for women 100 ml kutu ve şişe üstten çekim dutf.jpg

Christian Dior - Poison - for women / kadınlar için -1985 - (Kışlık)

Parfüm eski bir parfüm olduğu için, 1985'lerden bugüne tanıtım mankenli falan büyük reklamını bulamadım arkadaşlar ama geen de bulduk bir şeyler. Bulursam eklerim umarım :) ..

Parfümün videoları ( En alttaki 3.video Eau de Cologne'si) :
poison perfume by dior- commercial(Tanıtım reklamı) Videosu

Poison Perfume 1984 vidosu (Parfüm aslında 1985 çıkışlı ama bu farklı bir model Yukarıdaki videoda 1984 yılında çıkarılan ilk Poison ''Poison Espirit de Parfum'' var, reklamı.. :) )
Yukarıdaki Siyah Panter videoyu etkili kılmış, heyacan katıyor.. Parfümün vahşiliğini dile getiryor olmalı ve etkisini, gücünü..

Poison Spot ( Poison Eau de Cologne for women ) video :

Bu parfüm Fragrantica.com 'da pek beğenilmemiş, Love'a birazca yakın Like verilmiş. Love Like'dan daha önemli olarak görülüyor İngilizce'de. Love Aşk, Aşk derecesinde sevmek iken, Like sevgi, ilgi anlamlarına gelebiliyor.. Sevgi de önemli tabi de bu kültür edebiyat derin mevzular işin içine felsefe de girdimi bayağı uzun konu olur :D .. Bu parfümün çok beğeni az olmasının sebebini Vanilya kokusu diye deneyip hüsrana düşenlere bağlıyorum. Yoksa Sümbülteber diye bu Flankera yönelenler olsaydı daha çok beğeni alacaktı bence.. Ama şu da var bu serinin ilk parfümlerinden, ilki 1984'de Espirit olarak çıkıyor sonra EDt bu anlattığımız parfüm sonra da eau de Cologne modeli çıkıyor. Aam günümüzde Hypnotic Poison ve başka vanilyalı parfümleri de ünlü oldu.. Bir de tabi nette yazıyor içerik ama belki yüzde 60-70'i okumadan rastgelip mağazada denemiş olabilir ve sonra bakmış olabilirler.. Flankerlar tamamen farklı olabiliyorlar ilk çıkan ana parfümden.. Birde başlardaki ve kısmen ileride kısmen altı karanlıkta kimi Tuberose(Sümbülteber) severleri sinir etmiş olabilir :D .. Tende aslında daha güzel parfüm, tatlılık daha sonra artıyor.. Tenin sentetik kokuları yutttuğunu da bilmek gerek tabi tamamen yutmasa da etkisi olduğunu düşünüyorum azaltmaya.. Yada kimi teniniz doğasında olmayan koku notalarını da emiyor olabilir ten. Bence parfümde çok sentetiklik yok, denemelere devam edeceğimi umuyorum, bakalım :) ..

Poison dior for women beğeni love like dislike çizelgesi Fragrantica com şişe resim.jpg

Soldan sağa ''Aşk'', ''Sevmek'' ve onun yanındaki ''Beğenmemek'' arkadaşlar. Beğenme olarak çıkmış yazı ama Beğenmemek olacak aslı. Olmazsa İngilizce resimi de verebilirim.. Benim genelde Fragrrantica.com'a baktığım beğeni tablosuna göre beğenmeyen oranı oldukça fazla. Love(Aşk) oranı aslında iyi sayılır ve Like (Beğenmek) ise biraz fazla ama çok da değil. Aslında iyi bir tablo sayılır gene de.. Parfüm puanı 5 üzerinden 3.55, 5583 oy üzerinden (Perfume rating: 3.55 out of 5 with 5583 votes.). Dior olmak başka bir şey bir parfümünü bile 5 bin kişi deniyor. Şu an bu rakam kimi parfümlerde 160(yüzatmış) da çok iyi olanlarda bile ki ünlendikçe sayı artabiliyor.. Reklam bu işin en önemli unsurlarından ama tabi içi de dolu olacak ürünün yoksa istediğin kadar reklam yap, bir an parlarsın sonra markaya da zarar gelir eğer o ürün, o ürün modeli kötü ise.. Akıllarda yaparsa dior iyi yapar imajı olursa çok daha büyük bir kazanç olur. Zaten Marka, Markalaşma anlayışı bunu sağlayan çok avantajlı bir şey..

Erik, diğer meyve ve misk notaları sentetik olabilir ama ben pek hissetmedim sentetiklik. Erik ise aslında kimi koku veya kokuların sonucu oluşmuş bir koku notası oluyor ve renk versin diye açıklanabiliyor. Çok meşhur mesela Benzoin olan parfümlerde Badem koku notası açıklanması gibi çünkü Benzoin karamelsi tatlı, bademsi, kavruk bademsi kokudur :) ..

Parfümdeki o karanlık tütsüden kaynaklı olabilir, ve bu karanlığa kediotu kökü katkı sağlıyordur, destekliyordur.. Kediotu kökü karanlık hayvansal, Amberimsi kokudur.. Ferah, tatlı çiçeksi karanlık bir koku notası ile daha değişik bir karanlığı birleştirmek değişik bir fikir ve bu parfümde kısmen altı var bence.. Bunlar yeni deneyimlerim ve denedikçe, zaman geçtikçe koku kültürü artıyor Elhamdulillah..

dior poison esprit de parfüm kutu şişe reklam afiş.jpeg

Üstteki 1984 çıkışlı ve sanırım şu an üretilmeyen Esprit de Parfum modeli Dior Poison'un ve alttaki resim de aynı..

poison is my poiton dior poison perfume manken afiş reklam iyi.jpg

poison-dior-for-women-edt-100ml kutu şişe .jpg

Tuberose gittikçe belirginleşiyor.. İlk başları daha karanlık çiçeksi bir parfüm. 17:30 yani 4-5 saat sonra parfüm daha bir başka güzel kokuyor. Sümbülteber devam ederken balımsı tatlılık gene var biraz daha ön planda ama tam bal-balmumu kokusu da değil ilerileri varsa başta var.. Ama beyaz bal kullanıldığın ıda unutmayalım, Portakal balı kokusu kullanıldığı iddia edilmiş Dior Parfümevi tarafından.. Parfüm biraz ferahlaştı ama bence bu parfüm kışlık soğuk hava parfümü. Kişniş ve Afrika portakal çiçeği kısmen ferahaltıyor artık parfümü.. Tarçın o kadar hissedemedim sanırım başlarda işini yapıyor daha çok ve o keskin hali ile parfümde yok..

Sümbülteber garip bir ferahlıkta taşır. Ylang ylang ile şeftali kokusu oluşturmakta daha etkili ve tabi daha pahalı bir yöntem :cool::) .. Bence parfümör bu parfümde sümbülteberin ferahlığı üzerine de yürüse iyi olurdu. Şişe rengi gibi karanlık kokulu yanı olan bir parfüm .. sümbülteber severler gene de kimi sevebilir..

36 saat sonraya doğru giderek temiz ten gibi kokuyor çiçekli, 21.07.2018 01:21 yani 36 saat civarı. Vanilyamsı koku var sümbülteber azalmış. Doğal koku var parfümde.

Sümbülteber bana doğal geldi parfümde ve kuvvetli. Bazı kokuları ancak kimyasal analiz ayırabiliyor. Tabi ustalık her zaman başkadır, kokuya aşinalık başkadır.. Sandal odunu mesela @Premiumperfume Mutlu hocamında dediği gibi koku değişkenlikleri de dahil yapılması imkansız birebir. Geyik miski, Öd(Ud) aağcı yağı da dahil bu olaya. Konuusnda işleriz bunları inşallah..

Sümbülteber seven bayan arkadaşınıza güzel bir hediye ama başlardaki ve kısmen ileride kısmen altı karanlığı da hatırlatayım.

Netten benden alıntı eskiden denediğim zamanlardan günümüzden eklemeli : ''''''''''''''''''''''''''''''''

23.04.2016 19:30 da ilk denedik bakalım parfümü
clear.png
..

Tende ilk yarım saat-45 dakika tatlı kokudan daha çok Sümbülteber etkisi ve diğer kokuların harmanı var parfümde ama bayık koku ilk başta yok ..

Nasıl bir koku derseniz köşelilik, biraz keskinlik , nergiz çiçeği, beyaz çiçekler karışımı gibi.. Tatlılık 45 dakikadan sonra dahada ortaya çıkıyor..

45 dakika sonra daha belirginleşen tatlılık artmaya başlıyor..

2 saate gelindiğinde Tatlılık ve sümbülteber eşit düzeyde ve diğer kokular.. Odunsu koku tek başına hissedemedim..

Aşağıda koku notalarını göreceksiniz.. Bence parfümün ilk 3 saati iyi ve keşke hep öyle kalsaymış ve birde 5.-6.saatten sonra güzel altta da yazdım..

Bu arada parfümü tekrar denemem oldu ve devam edecek umarım.. Zor bir parfüm analtması..

3.-4. saatlerde arttı feminenlik ki ilk başlarda da vardı ama idare eder düzeydeydi sonrası dediğim gibi çok feminen.

Ben sentetik notalardan mı yoksa sümbülbeter'den mi geldiğini tam kestiremediğim tatlı bayık kokudan bahsedeyim.. Bu dediğim gibi 3.-4.saatlerden sonra 5.-6.saate kadar özellikle var ama çok da takmayın derim. Parfümün geneli güzel bence..

Rahatsız eden bir sentetiklik yok bence, dediğim gibi belki hiç yok fazla falan.. Mesele tatlı kokuları seviyorsanız bence rahatlıkla kullanabilirsiniz..

5.-6.saatlerde bayıklık azalıyor. Uniseks, hercins bir koku var artık ortada iyice.. Aslında ilk saatlerdeki kokusunu da hani erkekler kullanabilir ama sonra daha feminenleşiyor bence..

Tende uzun süre gidiyor sılajı düşerek..

Alınır mı bence alınır bir parfüm.. Miss Dior serisinin tüm parfümlerini şu an bilmiyorum ama bildiklerime göre ondan daha az sentetik Posion serileri..

Poison serisi var ve pek çok parfüm var, onları birbiri ile karıştırmayın. Flankerleri(Yan versiyonlar) ile de karıştırmayın.. Poison 'u yasak meyve anlamında kullanıyordu sanırım, Dior parfüm evi parfümde de.. Anlamı zehir demek ve yılan resimleri(piton yılanı) kullanılıyor kimi reklamlarda bu seride. Yılan, hristiyanlık falan inancında, Hz.Adem'in eşi Hz.Havva anamıza sanırım yasak meyveyi yediren cennetten çıkarılmış, kovulmuş şeytanı, ağzında gizlice cennete sokan hayvandır.. Sonra ceza olarak onlara göre mi ne, Allah yılanın ayaklarını almıştır ve yerde sürünmüştür.. İslami kaynaklarda da bu iddia edilir ama sanırım İsrailiyat kaynaklı görünüyor, tam araştırmadım..

Zaten parfümün şişesi elma'ya da benzetilmiş hani yasak meyva elma olarak lanse ediliyor Hristiyanlıkta falan.. Belki ayvadır o da elma ile akraba :D
clear.png
clear.png
clear.png
. Ayvayı yedik yani o meyvayı yedikten sonra Allah korusun haha
clear.png
clear.png
clear.png
:D:p:p
clear.png
..

Resimlerden biri Hypnotic Poison 'un reklam afişi ve ünlü Monica Belluci mankenlik yapmış reklam afişine.

''''''''''''''''''''''''''''

Poison Christian Dior for women Fragrantica com oy üye kokular oran sılaj ömür tablo.jpg

Poison Christian Dior for women Fragrantica com oy üye kokular oran tablo 2 .jpg
2792 Erik ( Plum ) , 2220 Sümbülteber ( Tuberose ) , 2005 Tütsü ( Incense ) , 1924 Beyaz bal (Portakal balı )( White honey ) , 1487 Yabani çilekgiller ( Wild berries ) , 1146 Tarçın ( Cinnamon ) , 1107 Kişniş ( Coriander ) , 974 Opoponaks ( Opoponax, Bir tür mürüsafi) , 928 Karanfil çiçeği ( Carnation ) , 902 Vanilya ( Vanille ) , 847 Yasemin ( Jasmine ) , 786 Amber (Bitkisel-Hayvansal?) ( Amber ) , 780 Anason ( Anise ) , 719 Brezilyan gülağacı ( Brazilian Rosewood ) , 634 Sandal odunu ( Sandalwood ) , 591 Afrika portakal çiçeği ( African orange flower ) , 531 Gül ( Rose ) , 528 Kediotu ( Heliotrope ) , 520 Misk ( Musk ) , 415 Kabe samanı, Vetiver ( Vetiver ) , 407 Virginia sediri ( Virginia Cedar ).

Hani halı dokurken Allah korusun kör oldu derler ya, ''içerik yazısı yazarken kör oldu'', öyle yoğun içerikli parfüm de denebilir
clear.png
..

Poison Christian Dior for women Fragrantica com oy üye kokular oran tablo küçük.jpg
Dior'un evinden yasak meyve olan Poison , 1985'te başlatıldığından beri bir efsane haline gelen devrimci bir parfümdür. Rakipsiz bir simya; Sonsuza kadar duyuları büyüleyen esrarengiz derinliğin baharatlı, meyveli, odunsu kokusu. Üst notalar, kişniş, yabanmersini, portakal balı, tuberose'un parfümün kalbinde yer alırken, temel notada opopanaks bulunur. 1987 yılında FiFi ödülünü kazanan bu karanlık, gizemli ve zarif parfüm, Edouard Flechier tarafından yaratıldı .

Temel not özellikleri opopanaks ise üst notalarda parfüm merkezinde kişniş, wildberries, portakal, bal, sümbülteber vardır.

Bu karanlık, gizemli ve zarif parfüm, bir FiFi ödülü aldı 1987yılında, yarattığı Edouard Flechier. 2006, evden Dior yayımlanan Amulets Poison (ZehirMuska). Bu limited edition 15 ml çanta kullanılabilir spreyler Posion(Zehir) , (Pure Posion) Saf Zehir, Tendre Poison (Tendre Zehir) ve Hyptonic Posion ( Hipnotik Zehir); her gelir ile 2 doldurma ve paketlenmiş bir saten kılıfı ile huni. Stil ve orijinal renkleri takip ederken şişeleri çok şık.

5 üzerinden 3.55 parfüm puanı, 5585 kişi oylaması sonucu (Perfume rating: 3.55 out of 5 with 5583 votes.). ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Poison Christian Dior for women 100 ml kutu ve şişe 276316.jpg
-10 ile +10 arasında 8 puan veriyorum. İlerde değiştirip 10 numara da verebilirim :) .. Ömür ve sılaj fena değil, alınabilir ..

Evet gene tatlı bir yorgunluk :) .. Umarım beğenmişsinizdir, umarız işinize yarayan bilgiler olmuştur arkadaşlar..

İyi, güzel, hoş günler, parfümler, kokular arkadaşlar :) .. Selametler :) ..

Ekli dosyalar

• Hypnotic-Dior-Ad-Monica Belluci-TSS-afiş reklam yılan hypnotic poison.jpg
    Hypnotic-Dior-Ad-Monica Belluci-TSS-afiş reklam yılan hypnotic poison.jpg
    104.6 KB · Görüntüleme: 818
Son düzenleme: