Beyazlatıcılı Diş Macunları ve Diş Beyazlatma

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Ben misvaklı diş macunları tercih ediyorum ama şu var ne kadarı öyle yani yoğun misvak özlü ama aşağıdaki diğer mesajlarda bahsettim doğal da olsa çok kötü aşındırıcı maddeler içeren diş macunları var ve ben Misvak kullanımına döndüm. Sünnet faaln dışında yüzyıllarca milyarlarca insanın kullandığı ve deneyimlenmiş güvenli bir bitki parçası. Şu var çok sert ise tabiki dişe çok sert ve uzun süre sürtmemek lazım misvakıda. Dişin yüzüyinde de bir koruyucu katman var ve sentetik ve aşındırıcılı diş macunalrı maalesef mahvediyor dişleri.

Kimi isim vermeyeceğim az bir şey koyuyor gerisi bildiğin sentetik maddeli diş macunu. Şunu da söyleyelim diş çürümesini fırçalamak önleyebilir ama diş macununa rağmen diş çürümesi olabilir. Bunu önlemenin yollarından biri çok rafine olmamış hatta hiç olmamış tuzları kullanmak. Kimi rafine ile diğer kimyasal rafine de farklı olabiliyor galiba. Fırından çıkan tuzun fırında püskürtme ile kurutulmasına da rafine diyorlar ama maalesef salina iyotlu tuz gibi saydamlaşacak kadar tuzun içinden yararlı 84 falan mineralin çoğu alındığı tuzlar da var.. Bunlardan uzak durmanız lazım yoksa yolunuz dolgucudan ve dişçiden geri kalmayabilir. Bu denenmiştir..

agarta diş macunu misvak özlü 9119374344242.jpg


Diş macununa dönecek olursak, Agarta diş macunu misvaklısı kullandım. Dişler inanılmaz beyazlıyor ama bunu sadece içindeki silika ile mi yapıyor diye şüphe ile yaklaştığım oluyor. Bunun dışında içinde bir sürü doğal yağlar var ve çürümeye karşı da etkili olduğunu iddia ediyorlar. Bembeyaz bir rengi var ve florürsüz. Bu benim hoşuma gitti ama aşındırıcılı bence. Florürü hangi doğal yoldan alıyoruz bilmiyorum fazla ama bu kadar yoğun dişmacunlarında kullanılması hoşuma gitmiyor. Hatta bu konuda komple teorileri vardı işte Florürü kullanan halklar daha kolay idare edilir ve sırf zarrlı olsun diye eşytani amaçlı kullanıldığı falan.. Hem benim kullanacağım diş macunu yakıcı olmamalı ve yutulabilmeli. Agarta böyle bir diş macunu. Aslında o yakıcılığın sebebleridnen biri, kiminde eterik kekik yağı kullanılması ama ek buna başka sentetik kimyasallar da etkili diye düşünüyorum.. Agarta diş parlamasına sebep umarım olumsuz kötü aşındırıcılı mine aşındırıcı maddeler değildir diye umuyorum :).. Bu konuda araştırmalarım olursa yazarım inşallah..

Bir hilevari olaya daha değinelim. Dabur Herb'l, ''Neem'' bitkili, karanfil baharatlı diş macunları var ama bende beyazlatma yapmadığı gibi dişi beyaza boyadığını düşünüyorum. Maalesef bu olay çok kötü olabilir ki kötü kendisi bile. Başka kötü sonuçlar doğurabilir demek istedim. Mesela diş macununun kötü etkilerini örtebilir. Signal White Now için de bu beyaz boyadan bahsedilmişti. Aslında signal white makyaj amaçlı bir ürün de çıkardı beyaz boyalı. Ama makyaj ürünü bu yani çok kalıcı değil ve boyuyor diş üzerini diye biliyorum. Altta resimi var :

Signal White Now Touch Diş Beyazlık Kalemi makyaj amaçlı gerçek beyazlatma değil.jpg


Signal white now şunu söyleyeyim oldukça başarılı olduğu yani diş macununu kastediyorum, yerler var. Gerçekten hele iyi kirli dişlerde kalıcı beyazlık yapabiliyor tavsiye ederim aslında ama ben doğal ürünleri seçmek istiyorum.

Misvak yani dal misvak sanki dişi çok temizlemiyor hissi veriyor bilmiyorum. Aslında gece en son onun yapmak belki gerekli ve iyidir. :). Tabi misvsakdan misvaka fark var. Vakumlu misvakları büyüklerini almanızı öneririm çünkü çok nemliler ve normal kuruluğuna ulaştığında ufacık oluyorlar.

Bu arada diş doktorlarınca yapılan diş beyazlatma teknikleri de yabana atılmamalı ama kimi dişçi diş minesine zararlı diye bu tekniği uygulamıyor bunu da diyelim. Bu arada benim dişler ve kardeşin dişleri çocukken çok yoğun antibiyotik kullanımı sonucu sararmıştı. Bembeyaz dişleri görünce imreniyorum :)..

Bu kitler eczanelerde satılabiliyor çzel ışık falan tutuyorsunuz dişe, öncesinde ise diş, iki kalıp ile bir sıvı, macun içinde belli süre bekletiliyor falan.

Bu maddeli Signal diş macunu çıkmıştı ben kullanmış ve dişlere zararlı olduğunu görmüştüm. P ile başlayan bir madde bulursam editlerim inşallah. Perlet mi ne idi.

Bu arada diş doktorlarının ışınlı beyazlatması diş içinden başlayan bir beyazlatma olarak biliyorum, bu konuda bilgisi olan arkadaşları bekleriz lütfen..

Güzel, İyi gülüşler, dişler arkadaşlar, sağlıklar diilerim, selametle :)..
 
Son düzenleme:

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Aşındırı içeren diş macunlarına son veriyorum şu andan itibaren çünkü dişlerim aşınıyor farkındayım. Rossman faaln hiç yaramadı düşüncesindeyim. Diş diplerimden hiç memnun değilim. Sonuçta kendi iddai ettikleri beyazlaştırıcı molekülleri kimyasal sentetik ve vücut ile uyumlu değil bence.

CalciumCarbonate (Kalsiyum Minerali), Hydrated Silica (Dogal Mineral) içeren dişmacunlarına son veriyorum çünkü bunların aşındırıcı maddeler olduğunu düşünüyorum. Dişimiz çelik değil ki bu maddeleri kullanalım. Şu an serçe aprmağım dışındaki parmaklarımın kalınlığında misvak kullanıyorum ve daha incesini cepte taşımak üzere alabilirim. Misvak kullaann ve bembeyaz dişlere sahip oaln sigara içen arkadaşım var Maşallah. Maalesef deneme tahtası yaptım dişlerimi. Doğal misvaklı veya zeytinyağı bitkili diş macunu arayışım devam edecek ama zımpara görevi gören diş macunu kullanımım bence sona erdi. Dişlere bende çok zararı oldu hele de kimyasal beyazlatıcı içerenler. Hipodan tutun motor temizleyici SSL e kadar çok kimyasal içeriyorlar maalesef..

Aşağıda bir markanın içeriği var ama maalesef o da karbonat içeriyor ve bu aşındırıcı diye biliyorum.

Kullanım Şekli: Diş fırçası ile kullanılır. Fırça üzerine nohut büyüklüğünde uygulanır. Fırçalama sonrası dişler su ile durulanır. 6 yaşından küçük çocuklarda bir yetişkin gözetiminde kullanılır. Yutmayınız.
Alkol ve türevleri…………………………… (İÇERMEZ)

Hayvansal Katkılar………………………… (İÇERMEZ)

SLSiDeterjan Köpürtücüsü)…………......... (İÇERMEZ)

Florür, paraben……………………………. (İÇERMEZ)

Yapay tatlandırıcı, renklendirici…….......... (İÇERMEZ)

İçindekiler :
Deionized water (Saf Su), Sorbitol (Meyve Karbonhidratı), Glycerin (BitkiselGliserin), CalciumCarbonate (Kalsiyum Minerali), Hydrated Silica (Dogal Mineral), Louryl Glucoside (Bitkisel Köpüıtücü), Cocoomidopropyf Betoine (Bitkisel Köpürtücü), Aromas (Mentollü Doğal Nane Aroması), Menthol (Kristal Nane Yağı), Xylitol (Meyve Şekeri), Carboxymethyl Cellulose (Kıvam Artıncı), Pottassium Sorbote (Gıda Koruyucusu), Steviol Glucoside (Doğal Totlondırıcı), Miswak Extract (Misvak Özü), Green Tea Extract (Yeşilçay Özü), Sage Extract (Adaçayı Özü), Propolis (Arı Ürünü).
 

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Hydrated silica nedir (Silika Hidrat): Orjinal adıyla "Hydrated Silica" dişleri beyazlatmak için kullanılır. Kum ve kuartz da bulunan kristalize bir bileşikten elde edilir. Uzun süreli kullanımı diş minelerine zarar verir. Diş yüzeyinin çizilmesine ve aşınmalara neden olur.

Oldukça zararlı arkadaşlar, resmen zımpara kullanıyoruz bence bu diş macunlarının kiminde, aman dikkat derim. Aşağıda netten alıntı var :


Diş Macunu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Aralık 11, 2014
 • Published in Blog

Ağız hijyenin sağlanmasında diş macunun tek başına yeterli olduğu düşünülür. Ağız ve diş bakımı; doğru diş macunu, doğru fırça ve doğru fırçalama tekniğinin oluşturduğu bir bütündür.Piyasada çeşitli sorunlar için geliştirilmiş bir çok diş macunu çeşidi bulunmaktadır. Bu yazımızda diş macunu seçimi yaparken size yardımcı olabilecek bilgilere yer verdik.
Özelliklerine göre diş macunu çeşitleri:
 • Jel diş macunları: Jel diş macunları, dişler için daha az aşındırıcı gibi görünse de bu diş macunlarının içeriğinde yer alan silis (kum), dişler için daha da aşındırıcı olabilir. Yani beyaz diş macunlarına göre bir üstünlükleri yoktur.
 • Tartar kontrolü sağlayan diş macunları: Dişlerde tartar birikimi, diş eti hastalıklarının nedenleri arasındadır. Eğer dişlerinizde tartar sorunu varsa bu tür macunları kullanabilirsiniz. Ancak tartar kontrolü sağlayan diş macunları, oluşmuş tartarlar üzerinde etkili değildir. Sadece tartar oluşumunu engelleyebilir. Oluşmuş tartarlar ancak diş doktorunuz tarafından temizlenebilir.
 • Diş eti sağlığı için geliştirilmiş macunlar: Bu amaçla geliştirilen diş macunlarının içeriğinde diğer diş macunlarının içeriğinde bulunan Sodyum Florür yerine kalaylı florür (Stannous Fluoride) kullanılır. Yapılan çalışmalar, bu diş macunlarının Gingivitis (diş eti rahatsızlığı) riskini azaltmalarına rağmen, diş çürüklerini önlemede sodyum florür kadar etkili olmadıklarını göstermektedir.
 • Karbonatlı diş macunları: Karbonatlı diş macunlarının dişleri daha iyi temizlediği ve beyazlattığı düşünülse de bu macunların içeriğinde yer alan peroksit, diş etlerine zarar verebilir. Uzun süreli ve devamlı kullanımı tavsiye edilmemektedir. Özellikle hassas dişleri olanların kaçınması gerekir.
 • Sigara içenler için geliştirilmiş diş macunları: Bu tür diş macunlarının da sürekli kullanımı, diş minesinin aşınmasına neden olabilir. Sigara lekelerinden kurtulmanın en iyi yolu, sigarayı bırakmak ve diş doktorunuza dişlerinizi temizletmektir.
 • Diş beyazlatıcı macunları: Beyazlatıcı diş macunları, diğer diş macunlarına göre daha aşındırıcı olabilir. Özellikle içeriğinde sodyum pirofosfat olan ürünlerden kaçınmak gerekir. Bu tür diş macunları arada bir kullanılabilir, ama sürekli kullanılmamalıdır.
 • Florür içeren diş macunları: Diş çürüklerini önlemek için (Anti-cavity) geliştirilmiş diş macunları diğer diş macunlarına göre daha fazla florür içerir.
 • Hassas dişler için geliştirilmiş diş macunları: Hassas dişler genel olarak diş eti çekilmesi ile ortaya çıkar. Dişler, soğuk, sıcak, tatlı ve ekşi gıdalara karşı hassasiyet gösterir. Bu amaçla geliştirilmiş diş macunlarında diş hassasiyetini azaltmak için potasyum nitrat veya sodyum sitrat kullanılır.
Son zamanlarda diş macunlarında ve piyasada satılan ağız çalkalama suyu, yani gargaralarda kullanılan bazı maddeler ile ilgili tartışmalar da mevcuttur. Bu maddelerin ağızdaki dokulara nüfuz ederek, kan dolaşımına girip, karaciğer, akciğer, beyin ve böbreklerde birikme yaparak, sağlığımız için tehlike yaratabileceği konusunda iddialar mevcuttur.
Diş macunlarının içeriğinde yer alan maddeler:
Aşağıdaki maddeler diş macunlarının bir çoğunda yer almakta olup sağlık için zararları tartışılmaktadır. Bu nedenle diş macunu seçerken olabildiğince doğal ve bitkisel içerikli ürünlere yönelmek faydalı olabilir;
 • Sodium Florür: Diş çürüklerini önlemek için diş macunlarına katılan bu madde, aynı zamanda fare zehirlerinin de ana maddesidir. Sağlığımız için tehlikeli olacağı açıktır.
 • Sodium Laurly Sülfat (SLS): SLS sadece diş macunlarında değil, şampuan, saç kremi gibi kozmetik ürünlerde ve temizlik ürünlerinde de kullanılmaktadır. Köpürmeyi sağlar. Diş macunlarının işe yaradığı hissini artırmak için kullanılır. SLS'nin aşındırıcı bir madde olduğu ve cilt dokusuna zarar verdiği saptanmıştır.
 • Triklosan: Triklosan bir pestisittir. Antibakteriyel özelliği olduğu için bir çok temizlik malzemesinde, sıvı el sabunlarında ve diş macunlarında kullanılmaktadır. Triklosan içeren ürünleri üreten şirketler güvenli olduğunu iddia ederken, EPA (ABD Çevre Koruma Ajansı), triklosanın tehlikeli bir pestisit olduğuna işaret etmektedir. Uzun süreli kullanımının, cilt tahrişlerine, hormonal bozukluklara ve kansere neden olabileceği, bağışıklık sistemini baskılayabileceği ileri sürülmektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda ,Triklosanın hormon dengesini bozduğu yönünde bulgular saptanmıştır. Triklosan'ın ağız sağlığı için güvenli olup olmadığı hala tartışılmaktadır.
 • Silika Hidrat: Orjinal adıyla "Hydrated Silica" dişleri beyazlatmak için kullanılır. Kum ve kuartz da bulunan kristalize bir bileşikten elde edilir. Uzun süreli kullanımı diş minelerine zarar verir. Diş yüzeyinin çizilmesine ve aşınmalara neden olur.
 • Yapay boyalar: Diş macunlarında kullanılan yapay boya maddeleri alerjik reaksiyonlara, baş ağrılarına, konsantrasyon bozukluklarına neden olabilir.
Siz de diş macunu seçerken dikkat edilmesi gerekenler listemize göz atarak kendinizi olabildiğince zararlı maddeler içeren diş macunlarından koruyabilir, ağız ve diş sağlığı için daha bilinçli diş macunu seçimi yapabilirsiniz.
 

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Diğer bir makale :

Otopsi: Diş Macunu
mercan | Mart 14, 20124 Yorum | 14.370 görüntüleme
dis-macunu.jpg

 • Hydrated silica: Silika hidrat. Bir çeşit kumdur. Aşındırıcıdır. Zehirli olmadığı için görece zararsız olsa da, insanlarda ve hayvanlarda biyobirikimlidir.
 • Aqua: Su.
 • Glycerin: Gliserin. Kıvamlı, berrak, tatlı bir alkol bileşeni. Sabun ve biyodizel yapımının yan ürünüdür. Petrol yan ürünü olan propilenden üretilen sentetik biçimi de vardır. Nem tutucu, tatlandırıcı ve koruyucu (bakterileri kurutucu) özelliği vardır.

 • Sorbitol: Ürünleri nemlendirmek, kıvamlandırmak ve tatlandırmak için kullanılan bir şeker alkolüdür. Yutulduğunda bağırsaklarda gevşetici etki yapar.
 • PVM/MA copolymer: PVM/MA Kopolimer. Tabaka oluşturucu, akışkanlık düzenleyici, bağlayıcı, emülsiyon stabilize edici etkisinden faydalanılır. Diş macunlarında, bir antibakteriyel olan triklozanın etkisini artırır. Görece zararsızdır. Çocuk cildini tahriş edebilir.
 • Sodium lauryl sulfate: Sodyum Lauril Sülfat. Emülgatör etkisi, deterjan etkisi ve köpüğü artırması için kişisel bakım ürünlerine eklenir. Cildi, gözleri ve ciğerleri tahriş edebilir. Beyin ve sinir sistemini etkileyebilir, endokrin sistemini bozabilir, üreme bozukluklarına yol açabilir. Organ sistemi ve çevre açısından orta derecede zehirlidir. Tek başına kanserojen kabul edilmese de, içinde bulunabilen 1,4-dioxane kanserle ilişkilendirilmiştir.

 • Aroma: Ne olduğu belirtilmemiş bir koku. Etiketlerde aromayı görünce o üründen uzaklaşmak gerekir, çünkü ticari sır kabul edildiği için içindeki maddeleri listelemek zorunlu değildir. Alerjiye, bağışıklık sisteminin zarar görmesine, baş ağrısı ve baş dönmesine yol açabilir. Genellikle içlerinde yüksek miktarda ftalat bulunur. Ftalat, endokrin sistemini bozar ve meme kanseri ve doğum kusurlarıyla ilişkilendirilmiştir.
 • Carrageenan: Karragenan. Kırmızı deniz yosunlarından elde edilen, jelimsi bir polisakkarittir (selüloz). Kıvam artırıcı, bulanıklık giderici ve stabilizatör olarak kullanılır. Organ sistemi için orta derecede zehirlidir.

 • Sodium Hydroxide: Sodyum hidroksit. Fazlasıyla kostik (aşındırıcı, yakıcı) ve reaktif bir inorganik bazdır. Gözleri, cildi ve ciğerleri tahriş eder. Organ sistemi için orta derecede zehirlidir.
 • Propylene Glycol: Propilen Glikol. Bir tür alkoldür. Nem tutucu, solvent ve akışkanlık düzenleyici olarak kullanılır. Parfümlerin içinde bulunabilir. Cildi, gözleri ve ciğerleri tahriş eder; cilde temas ettiğinde kontakt dermatit veya kontakt ürtiker gibi alerjik tepkilere yol açabilir.
 • Sodium Fluoride: Sodyum Fluorid. Çürüğe ve plağa karşı korur. Yüksek dozlarda ölümcüldür. Cildi, gözleri ve ciğerleri tahriş eder. Beyin ve sinir sistemi üzerinde olumsuz etkileri olduğu düşünülmektedir. Mutajen olduğu (hücre yapısını değiştirdiği) kanıtlandığından, kanserle ilişkilendirilmiştir. Fazla miktarda diş macunu yutan çocuklarda bağırsak rahatsızlığı ve zehirlenmeler görülmüştür.

 • Triclosan: Triklozan. Antibakteriyel/antifungal ürünlerin sentetik etken maddesidir. Koruyucu olarak kullanılır. Cildi, gözleri ve ciğerleri tahriş eder. Biyobirikimlidir. Kanserle ve endokrin bozukluklarıyla; alerji ve dermatitle ilişkilendirilmiştir. Cilt yoluyla vücuda girer; anne sütünde bile bulunmuştur. Tiroid hormonunun üretimini bozar; bu da merkezi sinir sistemi üzerinde depresan etki yapabilir. Musluk suyundaki klorla birleştikten sonra, UV ışınlarının etkisiyle son derece zehirli maddeler olan kloroformave dioksine dönüşür. Aşırı kullanımı sonucu, daha dirençli bakteri gruplarının oluşmasından endişe edilmektedir.
 • Cellulose Gum: Selüloz Sakızı. Kimyasal işlemden geçmiş selüloz türevidir. Bağlayıcı, emülgatör, akışkanlık düzenleyici ve tabaka oluşturucu olarak kullanılır. Parfüm malzemelerinin içinde yer alabilir. Zararsızdır.

 • Sodium Saccharine: Sodyum Sakarin. Suni tatlandırıcı. Çok farklı kaynaklardan vücuda fazla miktarda girebilmesi endişe sebebidir. İnsanlarda kansere yol açtığı teorisi son yıllarda çürütülmüştür. Ancak farelerde mutajen olduğu (hücre yapısını değiştirdiği) kanıtlanmıştır.
 • Mica: Mika. Cl 77019. Mineral renklendirici. İnsanlarda ve hayvanlarda biyobirikimlidir. Alerjiye yol açabileceği ve solunum sistemi için zehirli olabileceği düşünülmektedir.

 • Limonene: Limonen. Turunçgillerin kabuğundan elde edilen bir parfüm maddesi ve solventtir. Güneş ışığı ve havayla temas ettikçe ayrışarak cildi ve solunum yollarını tahriş eder. Bağışıklık sistemi, hayvanlar ve doğa için hafif derecede zehirlidir.
 • Eugenol: Öjenol. Karanfil ve tarçın gibi uçucu yağlarda doğal olarak bulunan, sentetik olarak da üretilebilen koku kimyasalıdır. Alerjilerle ve kontakt dermatitle ilişkilendirilmiştir. Bağışıklık ve organ sistemi için zehirlidir.
 • Cl 77891: Boya. Titanyum dioksit. Beyaz renk verir. Kanserojen ve orta derecede zehirli olduğu düşünülmektedir.
 • Cl 42090: Boya. Mavi.
 • Cl 47005: Boya. Sarı.
Sonuç:
Sodyum Lauril Sülfat, cildi, gözleri ve ciğerleri tahriş edebilir. Beyin, sinir ve endokrin sistemini etkileyebilir, üreme bozukluklarına yol açabilir. Organ sistemi ve çevre açısından orta derecede zehirlidir. Tek başına kanserojen kabul edilmese de, içinde bulunabilen 1,4-dioxane kanserle ilişkilendirilmiştir.​
Aromanın ne içerdiği belli değildir. Ticari sır kabul edildiği için içindeki maddeleri listelemek zorunlu değildir. Alerjiye, baş ağrısı ve baş dönmesine yol açabilir. Genellikle içlerinde yüksek miktarda ftalat bulunur. Ftalatlar, endokrin sistemini bozar ve meme kanseri ve doğum kusurlarıyla ilişkilendirilmiştir.​
Karragenan, organ sistemi için orta derecede zehirlidir.​
Sodyum hidroksit, fazlasıyla kostik ve reaktif bir inorganik bazdır. Gözleri, cildi ve ciğerleri tahriş eder. Organ sistemi için orta derecede zehirlidir.​
Propilen glikol, gözleri ve ciğerleri tahriş eder; cilde temas ettiğinde kontakt dermatit veya kontakt ürtiker gibi alerjik tepkilere yol açabilir.​
Sodyum fluorid, yüksek dozlarda ölümcüldür. Cildi, gözleri ve ciğerleri tahriş eder. Beyin ve sinir sistemi üzerinde olumsuz etkileri olduğu düşünülmektedir. Mutajen olduğu (hücre yapısını değiştirdiği) kanıtlandığından, kanserle ilişkilendirilmiştir. Fazla miktarda diş macunu yutan çocuklarda bağırsak rahatsızlığı ve zehirlenmeler görülmüştür.​
Triklozan, cildi, gözleri ve ciğerleri tahriş eder. Biyobirikimlidir. Kanserle ve endokrin bozukluklarıyla; alerji ve dermatitle ilişkilendirilmiştir. Anne sütünde bile bulunmuştur. Tiroid hormonunun üretimini bozar; bu da merkezi sinir sistemi üzerinde depresan etki yapabilir. Musluk suyundaki klorla birleştikten sonra, UV ışınlarının etkisiyle son derece zehirli maddeler olan kloroforma ve dioksine dönüşür. Aşırı kullanımı sonucu, daha dirençli bakteri gruplarının oluşmasından endişe edilmektedir.​
Sodyum sakarin, çok farklı kaynaklardan vücuda fazla miktarda girebilmesi endişe sebebidir.​
Mika, biyobirikimlidir. Alerjiye yol açabileceği ve solunum sistemi için zehirli olabileceği düşünülmektedir.​
Limonen, güneş ışığı ve havayla temas ettikçe ayrışarak cildi ve solunum yollarını tahriş eder. Bağışıklık sistemi, hayvanlar ve doğa için hafif derecede zehirlidir.​
Öjenol, alerjilerle ve kontakt dermatitle ilişkilendirilmiştir. Bağışıklık ve organ sistemi için zehirlidir.​
Cl (color) kodlu maddeler, gereksiz ve çoğu zaman insan sağlığı için zararlı sentetik boyalardır.​
 

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Bunlarla ugrasıp masraf yapmak yerıne gıdıp hekiminizle bırlıkte diş beyazlatma işlemi yaptırın
Diş minesine zararı var diyorlar diş hekiminin beyazlatmadını. Bilginiz var mı? Bu arada maalesef benim çocuk doktorum bize çok antibiyotik verdi her faranşit olduğumuzda. Bir kere yataklık olmuştum ve 1 Gr lık toz iğne vermişti ve vurulurken çok aşırı acıtıyordu. Bence çoğu verdiği antibiyotik gereksizdi ama kesin de konuşmayalım. Sonuçta dişlerimiz antibiyotik e bağlı sarardı. Bu diş hekimi beyazlatması yüzeysel sanırım ve benim sarı dişler beyazlar mı acaba? @dvrzener hocam
 

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Bu arada doğru misvak arıyorum. En son bulduğum dişlerimi beyazlatmadı ve sarardı dişlerim.

Şu an Gratis ürünü Splat incir özlü florürsüz diş beyazlatıcılı diş macunu kullanıyorum (sensetive). Beyaz renklisi 26 TL ve 50 TL civarı ve daha az gramajlı pempemsi macunlu incir özlü beyazlatıcı diş macunu da var splat markasının. Deniyorum bakalım
 

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Aslında diş macununa bayağı saydırdım :D ama şu an kullanıyorum. Markası Splat. Aşağıda değineceğim.. Aslında sanırım Misvak hep genelde su içinde kalmalı veya iyisini bulamıyorum.

Bir de kahve ve sigara içip düzenli misvaklamayınca dişler sarıyı geçtim kahverengileşiyor.

İncirli "Splat Wonder White" diş macunu harika. 2-3 tüp bitirdim 75 ml ama çok az kuru nohut tanesi kadarı yetiyor bu macunun. Pempemsi rengi var ve diğer beyaz macun rengi olan gene incirli modeli kadar ağzı yakmıyor, hatta hiç yakmıyor gibi.

Splat Organic ile tanıştım. EcoCert kullanılmış yani organik sertifikalı temizleyici ki Gratis çalışanı tüm Splat diş macunlarında EcoCert var dedi. Bu arada EcoCert Otacı şampuanda da var ve en son Gül sulusu harika tamamen doğal gül kullanılmış iddiasına göre.

Splat Organic kutusu yeşil beyaz daha denemedim..

Splat Medical Herbs 75 ml aldım kazara, Splat Organic yerine. İkisi de kutusu aynı renk. Splat Medical Herbs 75 ml'de Nane vari şeyler var.

Splat Organic, Aloe Vera idi sanırım kutu üzerindeki resim. Bakınca yazarım inşallah resim de atarım.

Splat Organic çok beyazlatıcı vaat etmiyor diğer ürünleri gibi ama nasıl bilmiyorum. Splat Medical Herbs de öyle. Daha dün aldım. Şu an 40 TL den 28 TL küsürlere düşmüş. Kaçırmayın. 20 Nisan bu ay için indirim sonu. "Splat Wonder White" Gratis mağazasına bir aydır geliyormuş. Nette 44 küsür TL'ye var.

Bu arada pempe renkli "Splat Special Extreme White Diş Macunu 75 ml" var macun rengi. Üzerinde incirli yazmıyor baktığım kadarıyla. İlgimi çekti Wonder White gibi pembe olunca aynı mı diye.

Bu arada Splat Wonder White'ın güzelliği florürsüz seçeneği olması(ydı). Aslında diğer modellerde de çok az ppm (0.06 mı ne) oranında florür kullanılmış. Bilmeyenler için aslında florür'ün hipotalamus, hipofiz gibi bir yeri bloke edip insanı zombileştirdiği, sorgulamayan bireyler yaptığına dair iddialar var..

Aslında sentetik kimyasallar insan içi için özellikle çok sakat...

Splat Rusya malı bu arada.

Bu arada SP White System diye Splat patentli sanırım, bir beyazlatma sistemi, maddesi mi ne var.. Bu arada pek çok sentetik madde yok ama ürününden ürününe gene de sentetik madde var farklı farklı oranlarda falan maalesef, bu iyi. Genişçe yazarız inşallah

Rossman diş macunları da şu an ara verdim ki bayağıdır Splat kullanıyorum çünkü daha doğal..
 
Son düzenleme:

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Arkadaşlar son anda Splat Organic yerine yanlışlıkla Splat Medical Herbs almışım. Yukarıdaki yazıyı da düzelttim. Pempe renkli olan ise Solat Silver değil. Splat Special Extreme White Diş Macunu 75 ml pempe renkli Splat Wonder White gibi ama içerik farklı sanırım İncir açısından.
 
Son düzenleme:
Üst