Bond No.9 - New York Amber - 2011 - for women and men

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Bond No. 9 New York Amber 2d3fc946f79e25e62621855b1bc02533.jpg

Güzel mi, kötümü?? Ya sev ya terk et parfümlerden büyük çoğunluk için. Kimi de love değilde like yani aşk değil de hani ara sıra kullanırım, saygı duyarım durumunda.. Kimi de hem seviyor hem sevmiyor, hatta kullananlar bile bence böyle düşünüyor çoğu. Yani demek istediğim Bond No.9 New York Amber parfümünde hem güzel yanlar hem sentetik, sevmediğim yanlar var. Yani şu meşhur metalik koku olayı ve kimi arkadaşda uhuya benzetmiş ki olabilir :D..

Parfümdeki güzellikleri önce anlatalım. Bence parfümde ''Amber ağacı reçinesi''(Kehribar ağacı reçinesi) var. Ben bu reçineden elde ettim ve tentür de yaptım ve tentürü bile çok yoğun, keskin. Kimi koku notaları ile yumuşatılıyor bu koku notası yani tek başına kullanılması biraz zor ki Bond.No9 New York Amber'de çok da yumuşatılmasa da güzel olmuş bence.. AMBER AĞACI (Liquidambar orien) ağacı benim elde ettiğim reçine mi araştıracağım arkadaşlar. Bu ağaç Türkiye de yetişiyor ve Türkiye ye özgü bir ağaç. Sığla yağı da deniyor elde edilen ürüne. Olibanium(Buhur) ile karıştırılmamalı ki akrabalık var diye biliyorum.. İstanbul'da aktarlara sorarsanız dediğim keskin kokulu katı halde ama yumuşak formda, Amber ağacı reçinesini görebilirsiniz..
Bond No. 9 Amber 100ml 2 kutu içinde şişe resimi.JPG

Bu parfüm büyük oranda Amber ağacı reçinesi içeriyor ve güzel kokudur. Zaten Bond No.9 New York Amber de ilk sıkıldığında da çok güzel kokutur odayı. Güzel kokudur dediğim gibi ama keskin. Yani anlayacağınız bu parfüm sırf metalik sentetik bir kokular toplamı değil ve bunla başarı kazanmamıştır. Başarısı bence haklı bir sebepdendir doğal Amber ağacı reçinesi ile. Bu reçine tentürü yıllandıkça güzelleşir ve fiyatlar katlanabilir. Bu arada çoğu eterik yağında yıllanmışlarının satıldığını gördüm. Demek bozulma bir yana giderek kaliteleşiyor tabi kapağı açmak, tene değip içine bakteri girişi olmayan şişelerde saklanmıştır ki kimi eterik yağ, tentür böyle de olsa koyuluğundan dolayı bozulmayabilir.. Ud ağacı ağaçken yıllandırılıp eterik yağı alınıyor ama küfden dolayı ve buharlaşmadan dolayı elde edilen yağ az olduğundan da fiyatlar katlanıyor.. Eskiden toprağa gömülürmüş ama günümüzde özel soğutuculu depolarda da tutuluyor. Zaten Arap ASAQ ve Ajmal gibi markalar büyük tarlalarda Oud(Ud) üretimi yapıyormuş.. Bond No.9'da ise Oud sentetikdir bence..

Ben gül versiyonu daha çok, az metalik olduğu bahsedilen ikinci versiyonu denedim Bond No.9 New York Amber'in. Gül sentetik maalesef ve metalik hissiyat var gene..

PArfüm tenden ziyade kıyafette daha uzun süre giden bir parfüm. Her aprfüm böyledir genelde de bu parfüm özellikle daha çok kıyafette gidiyor..

Parfümün şişesi çok güzel bu arada. Hem renk hem yıldız şeklinde olması. Hermes'den araklaam olabilir :).. Hermes parfümde de böyle yılıdızımsı şişe var ve Bond No.9 daah belirgin hatlı yapmış yıldız şeklini. Tabi parfümü satarken ml belirlemede çıldırtabili o ayrı, aman sakin olalım haha :D..
New York Amber Bond No 9 sılaş etki ömür tablosu türkçe küçük.jpg

105 bitkisel amber , 98 gül , 93 ud , 43 karabiber, 37 mür , 36 misk, 33 safran , 28 sandal , 27 küçük hindistancevizi (nutmeg) , 22 benzoin , 15 bergamut, 14 yasemin , 13 osmanthus

105 amber , 98 rose , 93 (agarwood - oud) , 43 piper, 37 myrhh , 36 musk, 33 saffron , 28 sandalwood , 27 nutmeg , 22 benzoin , 15 bergamot, 14 jasmine , 13 osmanthus

New York Amber , Bond No 9 , kadınlar ve erkekler için Oryantal odunsu(Oriental Woody) kokusu. New York Amber koku misk, osmanthus, yasemin, sandal ağacı, kehribar, safran, muskat, benzoin, bergamot özellikleri 2011 yılında başlatıldı, myrhh, gül agarwood (ud) ve biber.

Parfüm değerlendirmesi: 3,60 üzerinden 5 ile 328 oy.
Bond No. 9 New York Amber kutu ve şişe BON33002-2_1024x1024 - Kopya.jpg

Hatalarımız affola, iyi okumalar, iyi kokular, iyi günler arkadaşlar :)..

Son düzenleme:

blerox

Üye
TürkParfüm Üyesi
bir parfümün ten seçtiğinin bendeki kanıtıdır ny amber.. bir türlü tenimle barışamadı maalesef... 3 şişe elimden geçti üçünde de herkeste performans canavarı olan, koku güzelliğiyle etrafı etkileyen bir parfüm, hem zayıf kaldı(3 şişede bir tane dönüş almamamdan yola çıkarak) hem de tenimde bayat acımsı bir kokuya dönüştü. lafının geçtiği zamanlar kokusunu özlesem de artık ısrar etmiyorum..

Özcan

TürkParfüm Üyesi
Bende kalıcılığı efsane oldu.Ancak bana parfüm baştan sona aynı geliyor ve belli bir zaman sonra sanırım biraz yoruyor beni.Elimden çıkardım sonra az bir miktar tekrar edindim. Sanırım hep arada kullanılacaklar arasında olucak :)