Costume National Homme - CoSTUME NATIONAL - 2009

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Costume-National-Homme-EDP-100ml saantsal yakın çekim şişe.jpg

CoSTUME NATIONAL - Costume National Homme for men erkek/erkek için - 2009

A Batch '' Costume National - Costume national homme '' yani vintage, ilk sürüm yorumlayacağım parfüm..
Costume-National-Homme reklam afişi manken commercial a new approach to parfum.jpg

''A new approach to parfum'' yani Türkçe ''Parfüm için yeni bir yaklaşım'' sloganı ile tanıtılmış Costume National Parfümü..

Karanfil baharatı, tarçın, sandal odunu , kakule, greyfurt, kekik , labdanum, paçuli, bargamut, koku notalarını içeriyor parfüm.. Peşinen söyleyeyim Tarçın bence çok hissedilmiyor, o keskin tarçın kokusu bu parfümde o boyutlarda yok..

Karanfil baharatı, sandal odunu, tarçın, ve diğer tatlı notalar bir harika olmuş ve o kekik biraz farklılık katıyor.. Anlamayan olabilir kekik notasını parfümde, oldukça dozunda kullanılmış.. Sandal odunu oldukça belli, masrafdan kaçınmamışlar. Sandal odunu pahalı bir parfüm koku notasıdır. Myrose Sandal Odunu en pahalı ve asıl çeşididir. Chanel Egoiste'de yoğun Sandal Odunlu parfümlerden ki orda daha yalın..

Karanfil ve tatlı koku notaları beraber kullanımı bence iyice belirli çizgilerle belli ilk parfümlerden belki Costume National Homme ve Torm Ford Tobacco Vanille bu parfümden çok esinlenmiş olabilir mantık olarak.. Tabi Tobacco Vanille'de karanfil karşısında daha başka tatlı koku notaları var, Vanilya gibi, meyve notaları gibi, ''vişneli kakao'' belki ek olarak (Ben vişne tütününe bu gözle bakıyorum)..

''Kekik eterik yağını '' :) biraz anlatalım. "acı+çok keskin+saldırgan+tatlı" özelliklerini bir arada barındıran bir koku kekik yağı.. Parfümde varlığını düşündüğümü demiştim ki açıklanan içerikte var.. Kekik yağı dozajlaması çok önemlidir.. 4-5 damlası bile 50 ml parfümde çok şeyleri değiştirebilir koku karakteri olarak.

''Costume national homme '' hoş koku genele bakılırsa ama erkeklerin sevdiği parfümlerden daha çok. Seven bayan da olabilir tabi bir şey diyemeyeceğim.. Sertlik barındıran bir koku notası karanfil baharatı. Ben çok seviyorum bu koku notasını ve Tobacco Vanille kullandığımdan, karanfil ihtiyacım için başka parfüm pek aramıyorum :).. Costume National Homme'da her zaman alınabilir parfümler listesinde gene de benim için.

İçine vanilya katılsa Tom Ford - Tobacco vanille çok benzer.. ''Tom Ford - Black Orchid'e'' de benzetenler olabiliyor ama sadece benzer yanlar varsa da tamamen benzemiyor. Black orchid ile aynı notalar kağıt üzerinde paçuli ve sandal agacı. Tabi ikisinde de farklı olmak üzere tatlı notalar var.. Costume national Homme un tatlılığı sınırlı kendince..

Costume national homme, takım elbise kokusuna çok yakıştırılır. Ofis çalışanları için iş icabı çok ağır parfüm, genelin beğenmeyeceği parfüm aam siz sevdikten sonra çok da sorun değil bence ha tabi ofis gibi yerler için dikkat etmek gerek hele de illa kullanılacaksa dozajlamaya :)..

Kardeşim eve gelince evin koktuğunu söyledi. Yarım saat önce sıkmıştım Costume national homme'u, üzerimden de hissetti.. O da bu parfümü sevdi, zaten daha öncede sevmişti ..

O gün köye gitmiştik ve iki saat sonra U.s.polo triko yumuşak kazağımı çıkardım bir odaya( 89-99 tl ye aldım. söylemesi ayıp olmasın :D..). Teyzeme sordum odaya o girerken, evet baharatlı koku olayını doğruladı, oda kokuyor dedi.. 2-3 fısın 20-30 metrakare odayı tüm gün doldurduğunu @azzura hocam da doğrulamıştı..

Aynı gün, 4-5 saat sonra altımdaki fanilyadan koku hissedildi. Bu iyi haber. Havalar ısındı, güneş açtı. Ben de fanilya ile kalınca, fanilyadan da parfüm hissedildi... Yani aslında üstteki kışlık pamuklu us.polo triko kazaktan, altaki fanilyaya sinen Costume national homme, 4-5 saat sonra fark edildi, üzerimde sadece o fanilya varken. Bu, test için, bu yazım için, güzel bir olay oldu..

Tenimde çok kalmadı sıcak havalarda. 2-3 saat etkili kaldı tende. Bu ten olayı ilginç, acaba bir ay, tende kalmayan doğal parfümler, tene sıkılsa sonuç ne olur ve o koku notalarının kaynak ürünlerinin yenenleri yense... Acaba vücuda ihtiyacı olduğu için mi, o doğal eterik yağları bünyesine alıyor ten ve sonuçta tende az kalıyor parfüm, kokmuyor? Araştırılması güzel olur bence :cool::):)..

Kekik hala kokuyor parfümün ileri safhalarında. zaten saf yağıda kekiğin inatçıdır.

İyi performansı 9-10 saat kadar sürdü. Odaya girildiğinde aman aman kokuyor durumu yoktu ama 12 saat sonra bile üzerinizden kokunuzu alan çıkabilecektir. Havanın soğukluğuna göre de performans değişir.. Denediğimiz A batch idi ve diğer batrchleri denersem editlerim ki Dbatch haberi bekliyorum bir arkadaşdan :), editlerim(düzenlerim) mesajı inşallah..

Mesele Ysl-Kouros un iyi haldeki reformule versiyonları iki gün sonra bile 3 pıslık sıkıldığı elbise üzerinden bile kokar, odaya girildiğinde oda kokar kısmen (+ kimi reformule kouros lar 7 saat sonrada hissediliyor kişi üzerinden, bir pıs elbise, bir pıs tene sıkıldığında da). ''Tom ford-Tobacco vanille'' içinde geçerli bu.. Ysl-kouros vintage modeli harika zaten..

Kokuyu çok ağır diye yorumlamadı etrafımdakiler ama terafım açık idi genelde.. Dediğimiz gibi ofis gibi kapalı çok kişinin bulunduğu alanlarda sıkılmasa iyi olabilir veya bir fıs belki, dozaj önemli..

Tatlılık kısmen azalıyor 2-3 saat kadar sonra. Karanfil baharatı ve sandal odunu hakim genelde ve kekik de baskın notalardan. Sandal odunuda kokuyor ve bence oldukça başrollerde dediğim gibi. Ben sandal odunu yağını "defne essencia" dan denemiştim alıp. Tatlımsı odunsu bir koku sandal odunu, gül varı de kokar myrose Sandal Odunu ve belki isimindeki my-rose(Rose İngilizce ve Türkçe Gül demek) da bu benzeşmeden geliyor..

Myrose ve amyrise var. Asıl Myrose çeşidi ünlüdür sandal odunu yağının dediğimiz gibi, daha doğrusu sandal odunu yağı diyince myrose çeşidi demektir. Eğer farklı bir türse belirtilmesi lazım ve bence başka bir isim verilmeli. Kırmızı ve beyaz sandal odunu diye de iki çeşidi var biliyorum. Myrose diyre bir bölge de yetişen sandal odunları da sanırım ''Kastamonu sarımsağı'', ''Osmaniye yer fıstığı'', ''Antep fıstığı'' gibi yöresel en iyi yetiştiği yerdir ama hani farklı yerler de de gene iyi yetişiyor olabilir ''Myrose sandal ağacı''..

Alıntı sandal yağı açıklaması : ''Koku profili: yeşil üst nota ve tatmin edici bir kalıcı bir koku, zengin, sütlü yumuşak, sağlam klasik oryantal odunsu notu. ''

Bu arada bir de ''Tu-ka defne essencia'' diye bir marka var, o da benzer ürünleri satıyor. iki marka aynı kişiye mi ait, aynı marka mı bilmiyorum.

''Sandalwood myrose'' çeşidi, gerçek, kaliteli olan ''sandal odunu eterik yağı'', '' misk '', '' gri amber '' tentüründe kullanılır geleneksel olarak .

Kekik yağını, az bir şey sürsen tüm odayı alır kokusu. Çok acılı, tatlı ve keskindir. Mesela limon yağı ile kullanayım dersin, limon yağından çok çok az miktarı bile kokuyu çok değiştirir .. Kimi parfümlerde olabilir ama costume national homme un ayrı kekiksiz formulünü de denemek isterdim fakat bu parfümde bence güzel olmuş kekik yağı..

Costume national firmasına e-mail yazmak iyi fikir olabilir :cool::), kekiksiz versiyonda isteriz diye.

Bu arada kışın içtiğimiz, yediğimiz baharatların eterik yağlarını, kokularını yazın kullanmak daha doğrusu önce denemek gibi bir hedefim var.

Karanfil eskisi kadar kolay bulunmuyor şu sıralar. sanırım parfümeride de kullanıldığından. eskiden dişe iğne vurulmadan önce diş etine sıkılan şey, karanfil baharatı yağıdır. Ama iğne kalınsa o karanfil yağıda fayda etmezdi :confused::confused: .1985 yılı civarında ince diş iğnesi çıkmıştı ama kullanmayan doktorlar vardı :confused::confused:, gene de seviyorum o diş hekimini de, hocam çok ağrıtırdı be o kalın iğne :confused::confused::eek::oops::eek: .

Bu arada, dengeli beslenin, rafine olmayan , yıkanmış göl tuzu veya kaya tuzu veya deniz tuzu kullanın.. yapmazsanız, dişinizi fırçalasanız bile dişler, hemde içten bile çürüyebilir. Tabi her rafine farklı farklı kiminde maddeler alınmıyormuş aam kimine baktım renk saydamsı rafine tuzda ve katıaln aliminyum dioksit mineral tuzu bile yuvarlak kristalli yapıyor ve bu bence çok tehlikeli. Tuz küp kristal şekillidir.. Sonra neden kanser arttı falan diyoruz.. Diğer sentetik katkı maddeleri hatta gıda yerien geçen sentetik maddeler var.. GDO da çok tehlikeli. Önce yüzde 5-9 ile başlattılar ama bence binde bir bile yasak olmalı Gdo(Geentiği değiştirilmiş organizma)..

''Çok keskin+acı+saldırgan+tatlı'' bir koku olan "kekik eterik yağı", bence 100 ml lik Costume national homme'da, 1 ml kullanılmıştır veya daha az belki 0.5 ml. Dediğim gibi costume national homme'da çok sırıtmamış kekik yağı kötü yanları ile..

Ama kekik eterik yağı rafine edilip o saldırgan madde alınmışsa sanayide kullanılmak için bilmiyorum. Çünkü kimi eterik yağlar tek maddeden oluşmuyor ve belki hepsi. Tamamı alınmamış ise belli miktarı da alınmış olabilir o keskin madde, kekik yağı içerisinden ve diğer maddeler ellenmemiş olabilir. İşte kekik yağı kısmı bilgiler :

''Kekik yağı: Thymus vulgaris. ham(kırmızı) ve iki kez destile edilmiş (beyaz) olmak üzere iki çeşit kekik yağı üretilmektedir. Thymus vulgaris’ten ve Thymus zygis’den İspanya’da yılda 25 ton kekik yağı elde edilmektedir. Ayrıca İspanya’da Thymus capitatus ve Thymus serpyllum’dan da origanum yağı denen 10 ton kadar yağ üretilmektedir. Bu yağlarda timolden başka karvakrol de ana bileşenlerden biridir. Her iki bileşiğin kokusu birbirine çok benzer, kekik yağına olan talep Avrupa pazarlarında devamlı surette artmaktadır. Yağın başlıca bileşenleri; %50 timol(tatlı, fenolik, kekik) % 15 para-simen(hafif, turunçgil, rezin) %11 gama-terpinen(hafif, turunçgil, otsu) Kekik yağının başlıca kullanıldığı alan çeşni karmalarıdır. Ayrıca bazı doğal aromalar içinde de bulunur. Kekik yağının aromalar içinde kullanılmasına yasal bir engel getirilmemiştir. ''

Bu arada, bana göre, bu parfümün kısmen benzediği belki ilham alındığı parfümü de yazayım ama tabi o koku notalarını tek parfüm markası kullanacak diye bir durum yok...

Diyeceğim parfümle, çam, okaliptus, lavanta, meşe yosunu, adaçayı, deri, ardıç, misk gibi farklı notalar var(gerçi kimi farklıda olsa benzer tepki verenlerde var ) ama karanfil, kekik, sandal ağacı, paçuli, bergamut, turunçgil ( birinde almafili limonu, diğerinde greyfurt kullanılmış ) aynı koku notalar.

Costume national homme da tarçın, kakule, labdanum, farklı ama mesela misk tatlılık verebilir Agua Brava'da.

Costume national homme, Agua Brava Antonio Puig for men den esinlenmiş ihtimali var ve tabi o notaları başkası kullanmayacak diye bir durum yok.. 1968 çıkışlı Agua brava'yı da aslında, 1955 çıkışlı '' Pino Silvestre Original Pino Silvestre for men erkek '' e çok benzeten var ve içerik çok benzer zaten ..

Agua Brava Antonio Puig for men erkek , çamlı, okaliptuslu fireşimsi, vetiverli hali , costume national homme'un ama eski hali çok daha benziyor agua brava'nın. Ben 1990-92 lerde almıştım Agua brava. Şu an cologne tarzda. O zamanlar ki versiyonunu hatırlamasam da fragrantica.com'da edc var sadece.

Bana daha kuvvetli geliyordu 1990-92 lerdeki aldığım. o versiyonun baharat kısmı daha kuvvetli idi diye hatırlıyorum. Sıplaj (splash) tarzda idi yani dökme, siprey değil. ben 3-4-5 siprey-pıslık kadar kullanırdım, yeter de artardı..
Costume National Homme CoSTUME NATIONAL for men sarımsı görünüm.jpg

Uzun süre kekik yağı yoktu bende. gene alırsam, düzenleme olabilir mesajımda . Taze taze koklamak detayları hatırlatabiliyor, o açıdan..

Hani alkol falan için şişesinde durduğu gibi durmuyor derler ya, Costume national homme da öyle ve etkileyici kokusuyla güzel bir performans sunuyor.. Ben 9-10 saatlik etkili performansına evet diyorum.

Evde az kalmıştı Costume national homme, vintage'i.. Yorum için, iki pıs kulak arkalarına, bir pıs elime, 6-7 pıs us.polo yumuşak pamuklu trikoma, ve sonraki gün tekrar yorum yazacağım için, detayları hatırlamak amacı ile gene elimin üstüne artı tek pıs tişörte.. vintage'i azaldı, kıymetinizi bilin. Diğer elimin üstüne de hem önceki gün hem sonraki gün ''Antonio puig-agua brava'' 'da sıktım..

Bu arada kekik yağı alırsanız dikkat ⚠ edin. Kokusu gibi kendide tene çok acı biber gibi yakıcıdır, ağzınıza, yüzünüz, dudağınız, göz etrafı daha hassastır. Isıtır, zaten ısıtıcı merhemlerde kullanılıyor...Gözünüze falan değmesin. Elinize kekik yağı değsin iyice yıkayın sabunla falan kesinlikle. Elinize değdikten sonra elbisenize silseniz, iyi yıkamazsanız, o an yüzünüze değerse o el, gene etki gösterir. Bana kızmayın sonra, ben uyardım :D..

clip_image001.png

Alıntı, bu parfümü anlatımı : '' Costume National Homme Bu turunçgiller, alışılmadık baharat ve orman kokuları mükemmel bir uyum içinde gizemli ve baştan çıkarıcı nüansları oluşturulan 2009 yılında sunulan Costume National koleksiyonundan erkekler için bir koku. Parfüm, 100 ml EDP olarak kullanılabilir. Bu koku arkasındaki burun Dominique Ropion. ''

22221680_1860593913956306_1761236277701915864_n f k.jpg
Costume National Homme fragrantica com içerik tablosu oran f k.jpg

268 Karanfil baharatı (Cloves) , 265 Tarçın (cinnamon) , 176 Sandal odunu (Sandalwood) , 126 Kakule (Cardamon) , 108 Greyfurt (Grapefruit) , 98 Laden, labdanum (Labdanum), 90 Paçuli (Patchouli, Silhat, Tefarik), 88 Kekik (Thyme), 74 Bergamut (Bergamot ).

Tablo kesinlik ihtiva etmez.
Mesela kekik az katılmışdır dediğim gibi miktar olarak diğer parfümlerden ama etki gücü olarak ön planda. Bu yorumlanırken farklı olabilir puanlamada, mantık meselesi :).. Yani niceliği az ama niteliği çok koku notaları da var, kekik yağı gibi..

Bu arada sayılar oylamaya katılan üyeleri gösterir diğer sayfalarda sayılar başka parfümler için çok ve az olabilir önemli olan oranlara bakmanız diğer koku notları ile..
Costume National Homme fragrantica com sevmek ve kış mevsin gün kullanım tablo f k.jpg
Costume National Homme fragrantica com ana karakter hatlar tablosu f k.jpg

Bence de soğuk hava isteyen bir parfüm ki karanfil baharatı genelde böyle bir koku. Gerçi Bvlgari Man in Black hani yazın da kullanır havası var karanfil baharatlı olarak. Bu parfüme benzetilmişti o parfüm ama farklarından biri bu. Daha keskinsi Costume National Homme ve Sandal odunu keyfini yaşamak isteyenler için de eğer baharatları da seviyorlarsa mutlaka denemeliler bence :)..

İyi kokular, iyi günler :)..

Serdar73

Üye
TürkParfüm Üyesi
Eline sağlık Reis :) Yıldızımın pek barismadigi kokulardan biri maalesef , yoğun tarçın beni rahatsız ediyor.İlk kokladigimda gençlik günlerimde kullandığım Hunca Black Magic isimli parfüme çok benzetmiştim:)

Son düzenleme:

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Baykal hocam yine döktürmüşsün kalemine sağlık
Baykal hocam süpersin, ellerine sağlık:)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Güzel inceleme olmuş hocam emeğinize sağlık.

Güzel inceleme olmuş elinize sağlık:)

Eline sağlık Reis :) Yıldızımın pek barismadigi kokulardan biri maalesef , yoğun tarçın beni rahatsız ediyor.İlk kokladigimda gençlik günlerimde kullandığım Hunca Black Magic isimli parfüme çok benzetmiştim:)

Sağolun arkadaşlar :).. Sağol Serdar reiz :).. Hepimize iyi yazmalar, iyi forumlar :)..