Grand Soir - Maison Francis Kurkdjian - for women and men - 2016

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Grand Soir Maison Francis Kurkdjian for women and men commercial poster All.jpg
Grand Soir Maison Francis Kurkdjian for women and men Petit Madin The Lights of Paris.jpg

Grand Soir Maison Francis Kurkdjian for women and men / kadınlar ve erkekler için - 2016

Maison Francis Kurkdjian - Grand Soir : (Youtube Videosu)

Francis Kurkdjian ın hem yaratıcısı olduğu hem de üretim yaptığı bir parfüm.. Şu bizim Osmanlı'dan da tanıdığımız ve çok parfümünü sevdiğimiz bizim Francis Kurkdjian, Kürkçü :).. Kiminin Allah ile ilham kapısı daha açık olabiliyor :)..

Bu arada aşağıda okuyacaksınız, Francis Kurkdjian Fransa'nın başkenti Paris'in parıltı ışıltısından ilham aldığını söylemiş. Ben de parfüm yaratsam İstanbul'u hatat pek çok semtine göre parfüm yaratırdım ki İstanbul ile bağdaşlaştırılacak çok güzel şeyler var.. Artı Türkiye'nin pek çok yeri de bu olaya dahil Maşallah.. Sıra gelirse Paris için de bir parfüm yapabilirdim :D.. Bu olayda Bond No9 çok milliyetçi.. New York ile ilgili, semtleri ile ilgili çok parfümü olduğunu biliyoruz.. Ah birde daha doğal olsalar Bond No9'lar.. Bond No9 ABD dışı kültürlere de değindi bu arada.

Amber konusuna hemen değineyim bence parfümde doğal amber yok. Zaten kendisi de sitesinde amberimsi koku diye bahsediyor parfüm içeriğinden. Amberimsi demek Amber var demek olmuyor, onun gibi kokan anlamı oluyor galiba.. Zaten böyle tatlı kokularla Doğal Amber kullansa bence yazıkda etmiş olabilirdi.. Ben amberi yanında fazla koyu tatlı parfümle sevmem şahsen.. Doğal Amber bunlara rağmen var mıdır derseniz, kimbilir diyelim :D:)..

Başlangıcı bir harika ve bu başlangıç uzun süre devam ediyor kıyafette, oldukça uzun süre. Parfüm tende denemişseniz çok yanılma ihtimaliniz var. Tende yoğun koyu tatlı bir parfüm olarak başlıyor daha çok. Kıyafetteki ne o tatlılığa uyum sağlamış lavantamsı koku var ne Mandalinamsı koku fakat ilerilerde ki tende 3-5 saat civarı kıyafet gibi oluyor.. Bu parfümün en meşhur yanlarınıdan biri pudralılığı.. @Mehmet kardeşim, hocam bunu iyi bilenlerden ve bu parfümü deneyenler de...

Lavanta, Mandalina, Amberimsi kokular, ilk başlardaki kahramanlar. Diyebilirimki 12 saat bozulmuyor bu pek ana hat olarak. Lavantadan çok mandalinamsı hava var daha çok ve ikisi birbirini güzel bütünlemiş diğer kokularla. Doğal Amber kullanılmışsa bile az kullanılmış olduğunu düşünüyorum ve yukarıda bahsetmiştim. Amber demişken Laden 'in amberimsi kokusu ilerlerde ortaya çıkıyor hele final o kıyafette 48 saat civarı da..

Kıyafatte ilk başlardan sonra benzoin de ben burdayım diyor diğer tatlılığın yanında ki bu bölümü de sevdim.

Bu parfüm ilk bildiğimde keskinliği azaltılmış benzoinli Givenchy Pi(benzoin vardır) demişimdir.

Sonra Tonka fasülyesi ve Laden in amberimsi kokusu da ortada.. Vanilya ilk başlarda var ve çok yalın ortada yok.. Parfüm gittikçe koyulaşıyor pudralılığı, keskinleşiyor pudralılık.. Ben bu kısımı sevdim.. Bu pudralılığı veren ne çok merak ediyorum. bilgisi olan arkadaşları lütfen piste alalım :)..

Kıyafette eh performanslı 3-4 gün sonra bence kokabilen bir parfüm ama 2 gün belki daha performanslı diyebileceğim.. Histories de Perfumes (HDP) Fidelis de uzun ömürlü bu parfüm gibi ve ben alacak olsam Fidelis'i tercih ederim şu anki zevkime göre ama Grand Soir'de koleksiyonumda olsun isterim. Hem kıyafette performanslı 2 gün en az kalması da güzel zaten... Tabi zevk kriterleri kişiden kişiye de değişebilir..

APLS yarın tekrar deneyeyim ama şu anki görüşüm Grand Soir ama illa Amber dersem ki derim :D, Serge Lutens Ambre Sultan, LDDM 02 derim.. Bir de Madini Ambergris(Ambre Sultan'a benzer), AgarscentsBazaar'ın da hacıyağlarını severim, doğal olanlarını). :).. Daha da deniyoruz işte bakalım.. Ham Amber şu an gittikçe artıyor fiyatı. 3-4 yılda yüzde 40-50 arttı diyebilirim en az. Ki zaten yüksek fiyatlı biliyorsunuz.. Nüfus artıyor ve elde Amber az sonuçta. Beslenebilen bir hayvan da değil balina şu an.. Doğayı korumak çaresi, çarelerden biri ve en önemlilerinden.. Beyaz yavru fok balıklarını maalesef hem de sopalarla işkence ile öldüren sözde insanların olduğu bir dünyada bilmiyorum ama umutluyum işte.. İnşallah iyi olur..

Grand Soir Maison Francis Kurkdjian for women and men commercial poster.jpg

Parfümün kendi sitesinden yazıları alıntılayım. Türkçe ve İngilizce : '''''''''''''''''''''''''''''''''''''
https://www.franciskurkdjian.com/grand-soir-9.html
Grand Soir

Büyük bir akşamın ışıltısı ... Bütün
yüreklilikle zevklerin fırtınasıyla sallayın. Dışarı çıkın, titreşin ve gece rüzgârına teslim olana dek Paris'in ritmine, enerjisine ve gizemine, Işık Şehri'ne yaşayın.
İlham
Elbisenizi en güzel kıyafetlerinizden birine giyin ve gözünüzü parlatın. Bitmeyen bir gece boyunca dolaşın ve muhteşem bir Paris akşamı cesur parlaklığının tadını defalarca tekrarlayın. Köprüler ve anıtlar, Siam'tan benzoin yumuşak vanilya sıcaklığı ve İspanya'dan cistus labdanum'un derin karanlığıyla dürtüklenen, etkileşen, Brezilya'dan bir tonka fasülyesi ile taşınan iki kişilik bir gökyüzünde görkemli binlerce yıldız gibi parlıyor.

Koku yapıcı açıklama
İspanya dan Cistus Labdanum (Cistus Laden)
Siam dan Benzoin
Brezilya dan Tonka fasulyesi
Amberimsi ve vanilya anlaşmasının

Grand Soir

The radiance of a grand evening...
Indulge wholeheartedly in a whirlwind of pleasures. Go out, vibrate and live to the rhythm, the energy and mysteries of Paris, City of Light, until you surrender to the night’s meanderings.
Inspiration
Dress in your finest attire and polish your look. Wander in a never-ending night and enjoy the daring radiance of a magnificent Parisian evening, over and over again. Bridges and monuments shine like a thousand stars, standing majestic in a twilit sky carried away by the soft vanilla warmth of benzoin from Siam and a tonka bean from Brazil that has been jostled by the deep darkness of cistus labdanum from Spain.

Olfactory description
Cistus Labdanum from Spain
Benzoin from Siam
Tonka bean from Brazil
Ambery and vanilla accord
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

FRAGRANTICA.COM 'dan alıntı yazı ve tablo : ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Grand Soir , Maison Francis Kurkdjian tarafından çıkarılan ORyantal bir aprfümdür kadın ve erkek için (Uniseks, hercins).. Grand Soir 2016 yılında lanse(sunuldu) edildi.. Bu kokunun arkasındaki burun, yaratıcısı Francis Kurkdjian dır..

Grand Soir MFK Fragrantica.com içerik alıntı üye oy oran sılaj ömür tablosu.jpg
Grand Soir MFK Fragrantica.com içerik alıntı üye oy oran tablosu büyük.jpg

254 Amber ( Amber) (Ambery yani Amberimsi demiş kendisi yani içerikte Doğal Amber olmayabilir ki Sentetik Amber de bence yok, var olan Laden'den geliyor Amberimsi koku belki) , 218 Asalbent, Benzoin (Benzoin from Siam ) , 211 Tonka fasülyesi Brezilya'dan ( Tonka bean from Brazil ) , 183 Vanilya ( Vanilla ) , 131 İspanya'dan Cistus Laden (Cistus Labdanum from Spain) (Aslında bence içerikte oldukça yüksek oranda var, Amberimsi koku. Yani tablodaki orandan daha çok 131 den :).. ..

Hatalarımız affola arkadaşlar.. İyi, güzel günler, kokular, parfümler dilerim arkadaşlar, Selametle :)..

Son düzenleme: