Green Irish Tweed - Creed - for men / erkekler için - 1985

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Creed Green Irish Tweed yeşillikler üstünde çimenlerde yatan şişe.jpg

Creed Green Irish Tweed for men doğa otlar şişe resim Creed Git.jpg
Green Irish Tweed Creed for men / erkekler için - 1985

2014 yılı 14K01 batchli Creed Green Irish Tweed (GIT). @Mehmet kardeşime, hocama teşekkürler :) .. Ml'si 30 dolar(toptan aldıklarından çok daha ucuza alıyorlardır) civarı Menekşe Çiçeği Yağı kullanıldığını düşünüyorum ve belki Menekşe yaprağı da karışık vardır(Açıklanan içerik Menekşe yaprağı) . Açılışı ilk kısa bir zaman dışında(Dakikalar tam test etmedim ama tende 10-15 dakika gibi) ''Davidoff Cool Water for men'' ve ''Arko Cool'' ile benzerliği çok yok. Ben Arko Cool severim ama Creed Git'in yeri ayrı bence. Ne Arko Cool Creed Git'in yerini doldurur ne de Creed Git Arko Cool veya benzerlerinin yerini doldurabilir.. Arco Cool bence çok fıkır fıkır, canlı, çok ferah bir parfüm.. Davidoff Cool Water ise son 2015 denemelerimde daha sentetik bulmuştum sucul nota falan.. Arkadaşlar, beyler, hanımlar denedikçe düzenleyeceğim mesajı inşallah :) .. Bu batch daha iyi diğer kimi Creed Batchlerine göre iyi ama gene de zayıf ama Creed'in Kronik hastalığı demiyeceğim çünkü Menekşe Çiçeği kokusu koyuyorsan parfüm de bence ancak bu kadar olur.. Tende 8-10 saat denmiş ki bu kış ayları içindir özellikle.. Bu parfüm aklınıza gelince bol bol Çimen kokusu gibi koku aklınıza gelecek ve Bu kokuyu, kokuları kısmen ferahlatan Turunçgilimsi kokan ''Limon Mine çiçeği'' (Baştaki Bergamot ferah koku o kadar etki etmiyor bence ama ediyordur gene toplamda da)..

Creed GIT'de açıklanmayan bergamut bence var tıpkı Davidoff Cool Water ve Arko Cool'da olduğu gibi ama tek başına değil diğer ferah kokularla beraber. ''Limon mine çiçeği'' ise güzel bir turunçgil etki vermiş ve çok da '' Limon kabuğu yağı ''gibi buramlı koku yok parfümde.. Süsen çiçeği (İris) ise bazen tedne hissediyorum feminensilik katıyor ama çok değil aslında parfüm erkeksi kokuyor ilk başlardan sonra. Ferah menekşe ile karışık koku geçildikten sonra tende erkeksi koku oluşuyor ki aşağıda kullanan Maço erkeklerin kullanma sebebi olabilir.. PArfümde Sandal kokuss ve Amber kokusuna tekrar bakacağım çok buramlı olmadığı için buramlı algılayamadım..

Arkadaşlar eskiden yazmıştım o yazımı vereceğim.. Bilen bilir bir parfüm forumunda.. Orda Creed Aventus for men'in çok pahalı nota içermediğini ve benzerlerinin yapılabileceğini söylemiştim.. O ekran resimini de vereceğim.. Ve dediğim oldu. Demek istediğime kısaca geleyim, kimi parfümün ucuz birebir klonu falan olabilir ama Creed Git for men'in birebir taklidi bence zor, çok ucuz olarak hele de kuvvetli batchlerin.. Ha belki kısmen düşük olabilir. Peki neden çok daha ucuzu olamaz birebir çünkü için de MEnekşe Çiçeği gibi pahalı bir nota var .. Menekşe yaprağı denmiş açıklamada ve neden böyle demişler anlamadım.. Ve Maşallah, Elhamdulillah ilk defa Menekşe Çiçeğini tarif eden kişiyim, @Premiumperfume Mutlu hocam ile birlikte forumda da diye biliyorum. Menekşe çiçeği konusunda daha önce bakmıştım çünkü tüm blog ve forumlara.. Bu arada mesela Creed Viw (Virgin Island Water) de çok pahalı notaları yok ama çok satıldığından gene de Limon, Vanilya(açıklanmamış ama bence var), Hindistancevizi kokularını temin zor oluyor ve satışlardan çok para kazanmak için fiyat aynı kalıyor mesela ama sulandırıyorlar parfümü, parfümleri mesela..

Menekşe çiçeği akılda kalan bir koku değil a kadar benim için. Zevk meselesi belki kimine daha etkili olabilir.. Saydam renkli bir yağdır. Mfk Satin Mood ve flankerların kiminde kullanılıyor bence. Sentetik daha kuvvetlidir ve kullanılıyor olabilir..

Menekşe çiçeği yağı ferah otsu, çiçeksi bir koku ve çok keskin değil, biraz keskin, çok bağırmaz( Zayıfda değil, orta şeker diyelim).. Çiçek kokusu feminen değil ve uzun ömürlü bir koku notası.. Soğuğumsu bir kokudur Menekşe çiçeği ve uysaldır, naif.. Nasıl bir benzetme yaparsın dersen Lavanta Yağının uysalını düşünün sonra otsuluk daha sonraki evrede kısmen buruk otsuluk katın(bu buruk otsuluk bahsedilen sonraki yonca kokusu olabilir altta Yasin hocanın dediği gibi), soğuk bir koku ve gittikçe çitlembik tarzı kokan bir çiçeksilik.. İlk başlarda Menekşe çiçeğin de o kadar çiçeksilik yok ilk evrelerde yani.. Tam da Creed Green Irısh Tweed başlardaki ''Davidoff Cool Water for men'' ve ''Arko Cool'' kokularına benzedikten sonre ki başlarda da menekşe hissediliyor, sonra oldukça Menekşe yağı gibi kokuyor. Hatta tende değişim evreleri de birbirine çok yakın Menekşe Çiçeği olarak. Denediğim Batch 2014 yıllı 14K01 batchli Creed idi dediğim gibi..

Aşağıda vermek istediğim yorumlar var ve önce Creed Git mi yapıldı yoksa Cool Water'mı bunun cevabı var. Önce Creed Git satışa sunuluyor ama Davidoff Cool Water for men'in yaratıcısının bu parfümü önceden tasarladığı yani hem Creed Git'i hem de Davidoff Cool Water for men'i. Ama Creed ler 6.nesil Oliver Creed ailelerinden gelen kişilerin parfümü yarattığını iddia etmiş ve yalanlama da gelmemiş iddialara..

Kendi sitesinden açıklamalar bu parfümle ilgili : ''

Gümüş ekranda mükemmel hazırlanmış bir smokin gibi klasik, Green Irish Tweed sadakatle isimle isteyen bugünün Hollywood'un önde gelen erkek tarafından giyilir. Bir film koloni efsanesi gibi yıldızları kim giy, Green Irish Tweed bir canlandırıcı tazeliği ve saf erkeklik bu değil sadece en sanatsal kokuları altıncı nesil Ana parfümcü Olivier Creed, ama aynı zamanda bir Parisli parfüm evi çok iyi satıcısı..

Odunsu - fireş olarak sınıflandırılmış..

Karakteri ise yani özrellikleri, '' Zengin, yeşil, baharatlı ve sportif-bu keskin koku unutulmaz olmak giymek. '' olarak nitelendirilmiş.

Notalar : '' Üst not: Fransız mine Çiçeği, Floransa Irıs(Florensa Süsen Çiçeği)
Orta not: Menekşe Yaprakları (alıntı dışı : Menekşe Çiçeği de kullanılmış olabilir)
Alt not: Mysore 'dan Sandal , Amber (Ambergris)'' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Dün akşam sonrası Creed Green Irish Tweed, vintage 2014 yılını kullandım.. Bana kimileri kızıyorlar anlamıyorum, bir platformda ''Arko Cool'' ile ''Git'' bağlantı kurmama kızan olmuştu(anlam verilmemiş) ki o yazımda birebir benziyor da dememiştim zaten, Git'in otsu, çimensi, menekşemsi yanından da bahsetmiştim. Ki zaten Davidoff Cool Water ile Git arasındaki benzerlik hep bahsedilen bir konu idi ve ben de buna da değinmiş oldum.. Ki o kadar benziyor ki açılış ve kısmen devamı bergamotlu ferah hali ile Arko Cool'a, Davidoff Arko Cool'a, bergamotlu, turunçgilli ferah o meşhur koku suculumsu.. Gene saygımız var tabi eleştirilere yanlış anlaşılmasın lütfen :) ..

Git erkeksi tarzda kokuyor tende, erkeksi kokmak isteyenler ve paraya kıyacaklar denemeli bence.. Hani menekşe öyle ilginç bir çiçek ki feminen yanı da çok olmamakla beraber var yani uniseks tarz diyeyim menekşe çiçeği için ama bu parfümde yani Git'te bence feminenlik iris(Süsen, Nevruz çiçeği)'den de gelmekte.. İlk başta ferahlıktan sonra ek erkek tenimsi, erkesi koku başlıyor. Sonra yüzde 20-25 gibi rahatsız etmeyen feminen çiçekler sonraki saatler de çiçekler daha ön plana çıkıyor.. Saydam rengi var ve yıllar geçti renk dönmedi koyuya, yani siyah şişesi bence bu parfüme gitmemiş. Neden simsiyah bir şişe seçilmiş anlamakta zorluk çekiyorum.. Arkadaşları alabiliriz piste lütfen, düşünceleri bekleriz varsa.. Kronik Creed çok bağırmayan sılajı ise Creed Git'de devam ediyor ki güncellere göre güzel bir yıl, batch kodlu.. Konu anlatımı gibi oldu ki gelir inşallah.. Arkadaşlar parfümleri denedikçe ve koku notaları da denedikçe kişinin ufku genişliyor, görüşler şekilleniyor, değişiyor bu yüzden okunan bir konu tekrar bakılmalı güncelleme almış mı diye :D:) ..

Creed Green Irish Tweed for men doğa otlargibi arka fon yeşil kutu şişe resim Creed Git.jpg

Yasin Hoca : Bence Cool Water falan yanında su kalır GİT in :) Tende kuruduğunda kalan o yeni biçilmiş yonca kokusuna benzer hissiyatı olmasa her zaman bir şişesini bulundururdum...

@rasta82 hocamın yazısı.. :
Büyüklüğü biraz da burdan kaynaklı bence, öyle çok kompleks bi hali olmadan belki biraz basit duran ama o basitliğin içinde mükemmel derecede güven ve tazelik içeren, insanın içini huzura kavuşturan, şehrin stresinden gürültüsünden tek fısla sizi alıp yemyeşil diyarlarda gezdiren kafanızı 0 layan dinginliğin içinde yüzdüren gerçek anlamda bir başyapıt GIT. Tam da bir erkek parfümünün olması gerektiği gibi ne eksik ne fazla...

@ustad hocamın, Bülent'in yazısı.. Bu arada seni özledik hocam :) .. : ''

Creed fanatikleri bu konuya farklı bir yorum getirmiş onlara göre Cool Water ucuz ve sentetik bir harmana sahip. Creed ile geniş kitlelere ulaşamayan bu koku davidoff tarafından geniş kitlelere ulaştırılmış.
Millesime imperial - Sean John's Unforgivable
Aventus - Cedrat Boise
Virgin - Set Sail St. Barts for Men
Bdp- new york
Himalaya- xs pano rabanne

Raşit Aydın hocadan alıntı : '' Geleyim Cool Water ve GIT’in kokularının fazlasıyla benzerliği meselesine. GIT’in 1985 yılında Olivier Creed tarafından oluşturulduğu resmi olarak söylense de, bazı kaynaklarda Pierre Bourdon tarafından yaratıldığı bilgisi kafa karıştırıcı gibi görünüyor. Davidoff’un klasikler arasında yerini alan parfümü Cool Water’ın arkasındaki isim olan Pierre Bourdon’un, GIT’i yarattığı iddia edilse de Creed tarafından gelen açıklamalarda parfümörün Olivier Creed olduğu vurgusu yapılıyor. Cool Water ile GIT’in kokularının benzer olması ve üretim tarihleri arasında sadece üç yıl olması bu iddiayı destekliyor. Tabii burada GIT’in Cool Water’dan daha önce üretilip, piyasaya sürüldüğünü düşünürsek, hangi parfümün hangi parfümden esinlendiğini daha iyi görebiliriz. İkisi arasında güzel kokma anlamında kıyaslama yapacak olursam oyumu rahatlıkla GIT’e veririm.

Luca Turin, kitabında GIT’i ferah yeşil olarak sınıflandırmış ve beş üzerinden dört puan vererek oldukça başarılı bulmuş. Parfümü kullanan ünlüler arasında Cary Grant, Fraces Bacon, Prens Charles, Richard Gere, Pierce Brosnan, Russell Crowe, Tom Hanks, Robbie Williams, Robert Redford, Clint Eastwood, George Clooney, Naomi Campbell, Ozzy Osborne (şaka olmalı) gibi isimler varmış. Ne kadar doğrudur bilemiyorum.

blueskies hocanın yorumu :
Belki bilmeyenler vardır, Luca Turin'in iddiasına göre Cool Water, GIT in mükemmele ermiş hali.

Pierre Bourdon, ( Cool waterin tasarımcısı ) , önce GIT i yaratıyor, arkasından da Cool Water geliyor.

Creed de bu konuyu resmi olarak yalanlamadı, Olivier Creed'in Bourdon'la yakın arkadaş oldukları ve zaman zaman kokular üzerinde ortak çalıştıkları biliniyor.

Dolayısıyla Turin'in Cool Water a 5 yıldız vermesinin sebebi biraz da Sezar'ın hakkını Sezar'a teslim etmek

fsater hocanın yorumu : git'i ilk sıktım cool waterin aynısıydı.iki üç gün kullandım dekantı.kafaya cool water almayı koydum.cool wateri detaylı kullanmadım ama bildiğim bir kokuydu nihayetinde.bir parfümeriye gidip cool wateri bileğime sıkıp eve geldim.yolda resmen git kokuyordu bu kadar ucuza 200 ml alıp hergün kullanırım diye düşündüm.eve geldiğimde cool wateri sıkarlı 30 dakika olmuştu hemen diğer bileğime git sıktım.ardından iki parfümüde takip ettim.cool water ilk bir saat git gibi kokuyor sonraki 2 saatte ise sabun gibi kokuyor.tek kelimeyle berbat. git ise 4-5 saat boyunca güzel ve taze kokmayı başarıyor.cool waterin açılışı dışında hiçbir benzerlikleri yok

Netten alıntı içerik ve bilgi : ''
Creed tarafından Green Irish Tweed klasik bir Fougere kokusu. Creed'in evinin imza kokularından biri olan bu "İrlandalı ülke çapında dolaşmak" birçok ünlülerin gözdesi. Koku, zengin, taze, sportif ve unutulmaz.
Yeşil İrlanda Tweed iris ve limon mineçiçeği üst notaları ile açılır. Orta notalarda mor menekşe yaprakları yer almaktadır. Baz notaları ambergris ve Mysore sandal ağacıdır. Green Irish Tweed , 1985'te piyasaya sürüldü. Bu kokunun ardındaki burun, Olivier CreedSixth Generation .

Parfümdeğer: 3511 oy ile 5 üzerinden 4.36 .
Creed Git içerik fragrantica com üye oy sılaj ömür resim.jpg

Creed Git içerik fragrantica com üye oy .jpg

735 Limon mine çiçeği ( Lemon verbana ) , 533 Menekşe yaprağı ( Violet leaf ) , 412 Süsen çiçeği, itris ( Iris ) , 276 Sandal odunu ( Sandalwood ) , 263 Gri amber, Ambergris, Amber ( Ambergris ) .
''''''''''''''

Bir de Creed 'in böyle bir resimi var.. Bilgi amaçlı veriyorum.. Mekke-Kabe yerine Creed Git resimi koymuşlar.. Yorumu sizlere bırakıyorum..

baykalbul yani benim 17.Ekim 2015 yılında çok klonu çıkar, çıkabilir öngörüm yazısı ki çıktı bir sürü klonu çıktı çok daha ucuz(Afnan Supremacy Silver gibi) :
+ creed aventus o kadar hayal kırıklığına uğratmadı canım ama ben çok beklenti içindeydim kendisiyle. ya sentetiklik demişken, çok güzel sentetik parfümlerde var galiba. creed aventus daki o ananas kokusunun doğal olduğunu düşünen kaç kişi varki. mesela turunçgiller dışındaki, şeftali, çilek, hindistan cevizi yağı gibi meyva kokularının çoğu senttik olduğu söyleniyor.

eğer creed aventus daki ananas sentetikse ilerde çok sahtesini görürüz, orjinaline birebir veya benzer parfümler, çünkü sentetik notları üretmek daha kolay . bakalım
clear.png
clear.png
clear.png
clear.png

bu arada creed aventus o kadar çok hayal kırıklığına uğratmadı. sevdiğim bir parfüm ama çok da bayılmıyorum ama ilerde ne olur bilmiyorum
clear.png
clear.png
clear.png
clear.png

creed aventus hakkında baykalbul çok klon çıkacak tahmini öngörüsü doğru çıktı.jpg

İyi, güzel, hoş parfümler, kokular, günler arkadaşlar :) .. Selametle :) ..

Son düzenleme: