HERMES - Terre d'Hermes - for men - 2006 +(VS) HERMES - Terre d`Hermes Parfum - for men - 2009

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
terre Terre d'Hermes Hermes for men EDT Commercial Reklam afiş poster.jpg

Yukarıdaki resim EDT Versiyounu resimi..

Hermes EDP Terre d'Hermes Hermes for men Commercial Poster afiş manken çöl.jpg

HERMES - Terre d'Hermes - for men ~ erkekler için - 2006 +(Vs) HERMES - Terre d`Hermes Parfum - for men ~ erkekler için - 2009
Yukarıdaki ikinci resim ise yani hemen bu yazı üstündeki resim EDP versiyonu ( Terre d'Hermes Parfum)..

Turunçgiller ile beraber, Edp'de toksu tatlılık(Benzoin ve Meşeyosunu kaynaklı) artı daha yoğun portakal, Edt'de ise daha keskinlik ve toprak kokusu, çakmaktaşı kokusu olan bir iki parfüm.. Topraksı kokuya Paçuli, odunsu kokular yol açtığı gibi gereçk çakmak taı da kullanılmış olabilir.. Aşağıda bujların açıklaması var.. Sentetik yağmur sonrası toprak kokusu kullanıldu mı ayrı konu. İsimi Geosmin'dir ve çok kuvvetlidir, çok çok seyreltilir : Geosmin konusuna bakabilirsiniz forumumuzda.. Kabesamanı(Vetiver) ise o kadar odunsu bir koku değildir ama hep böyle bilinir ne hikmetse, diğer bölgeelri de deneyip tam bir sonuç yazacağım inşallah Vetiver için.. Edp versiyonda Vetiver değil Odunsu notalar açıklanmış ki belki günah çıkardılar..

Terre d'Hermes 'in en sevdiğim resimlerinden.. Şişe üzerine damlayan su damlasının muazzam dağılma şekili.. Damlanın yukarı yükselen kollarına, kısımlarına bakın, sanki dünyaya düşen, gelen insanın elini, ellerini açıp Allah'dan dua istemesi gibi, tıpkı denilen susuzluktan, kuraklıktan yarılan toprağın da el açmış hali gibi, Rabbim Allah'dan dua istemesi gibi.. Toprak suya çok doyduktan sonra da da yarılır ve sanki gene ellerini açıp dua istemektedir yeter der gibi ama bu sefer daha az yarıktır ve belki şükür duası da yapıyordur ellerini açıp.. Kimi kişiler bilmezler köyde değilse ve maalesef şehirlerin çoğu beton, asfalt yığını.. Genelde evleri yıkıp daha büyüğünü yapacaklarına parklar da yapılmalı, toprağın, yeşilliğin bol bulunduğu ve çokca parklar ve yer yer kimi büyükçe parklar..

Yıl 1988'ler Mersin'de yazlıktayız ve çocukluk yıllarım.. Zaten köy çocuğu da sayılırım ve hem annemin hem babamın köyüne gidip dururuz. Köyde tarlalarda gezerim, bahçe de meyve ağaçlarını, patlıcanı, biberi falan sularız.. Dalından meyve, sebze yemesini bilirim ve zevki başka bir zevktir, alemdir.. Meyve ağacı üzerindeki bir çocuğun ve bir yetişkinin de zevkini ah bilseniz :) .. Dalından kaysı, kiraz yemek mükemmel.. Hele kayısı ağacı üzerinde bir çocuk, kişi, bilmiyorum anlatması zor.. Bir de öyle bereketlidir ki yersin yersin bitmez ağacın büyüklüğüne göre, mesela 4 metre çaplı bir kayısı ağacı haftalarca ye ye bitmez 3-4 kişi, Allah'ın iziniyle.. Kuraklıktan yarılan toprağı çok iyi bilirim ve o mevsim kuraklık arttıkça çok derince yarıklar oluşur tarla toprağı çeşidine göre.. Bu hali kimi elini açmış Yaratıcı Rebbim Allah'dan duaya benzetir yani bu kısım alıntı idi dediğim gibi yukarıda.. Mersine dönecek olursak 4-6 yaşlarında bir çocuk çok sevinçle konuşuyor ve ne mutlu yanında annesi ve babası, ailesi var.. Büyük bir site, sitenin arkasında tarlalar var, Turunçgil bahçeleri var o yıllar ve şimdi azaldı o civarda denize yakın yerlerde.. Çocuk annesine sevinç ve hayretle karışık ''Anne bak domates, domatese bak, aa böylemi yetişiyordu domates'' gibi sözler söylüyor. Bunu duyunca şaşırıyorum evet o an toyluğumla domatesi bilmeyen, dalında görmeyen kişi garibime gidiyor ama alışıyor anlıyorum.. Ki benzer durumlarla daha önce karşılaşmıştım.. Annem ve babam da bakın şanslısınız domatesi görmeyen kişiler, çocuklar var gibi laf ediyor..

Kim bilir belki dünyaya, şu yalan dünyaya, şu fırıldak dünyaya damladık, yandık buhar olduk uyuduk göğe yükseldik ve tekrar yağmurlarla geri dünyaya damladık tekrar acı çekmek yanmak için.. Kim bilir belki bir sabah soğuğunda çiğ olarak düştük ve üzerimizde Uğurböceği gezdi, bizi kana kana içti ve farklı bir acılar içinde Uğurböceği içinden çıktık ve tekrar yeni bir dünyaya iniş hikayesi, farklı bir dünyaya iniş hikayesi olduk.. Dedikoducu insanlar, genelde kötülük arayanlar ve iyi yanları görmeyen insanlar, şüphesiz çok nankör insanlar(Allah da diyor), kan döken insanlar, fitne insanlar AMA her şeye rağmen Allah'ın meleklere dediği gibi hani Melekler "Fitne çıkaran, kan döken, savaşan insanı mı yaratacaksın, neden?" gibi konuşuyor ve Allah "Ben sizin bilmediğinizi bilirim" gibi diyor ya, ben de güveniyorum kimi insanlığa. Ha az olur belki döneme göre ama insanında kemale ermişi, akıllısı, şefkatlisi, merhametlisi, hayırlı, salih iş yapanı var ve doyum olmaz iyi kemale ermiş kişiye Elhamdulillah :) ...

Terre d'Hermes Edt ve Edp Commercial(Reklam, Tanıtım) videoları:

Evet, Toprak ile ilgili hikayelere altta değinebilirim. Parfüme, iki parfüme geçelim :) .. Önce farkı söyleyeyim sonra daha detay anlatıma geçeriz.. ''Terre d'Hermes'' diyince EDT versiyonu demek zaten, ''Terre d'Hermes Parfum'' ise EDP versiyonu demek. Edt, Edp diye de kullanabilirim bu mesajda, anlaşılır zaten..

Kesinlikle Edp seçerim şu anki fikrimle. Daha yoğun 2016 Edt'ye göre. Daha tok başladı Edp.. Portakal daha belirgin Edp'de ama hani Edt sahip olanlarda az çok benzer kokuları alacaklar çok üzülmesinler.. Edp'deki tok kokuya Meşeyosunu da etkili olabilir ama o kadar belirgin hissedilmiyor Meşeyosunu.. Edt'de Meşeyosunu yok.. 1 saat sonra kadar daha yoğun gene Edp tende ve benzerlikler artıyor ve portakal kokusu güzel..

Sabunsu başladı Edp, kısmen toprak ve az mineral. Edt gücüne göre daha keskin, toprak kokusu daha yalın iso e super ile ki Edp'de de toprak kokusu var. Edt de keskinlik kaynaklarından biri iso e super kaynaklı. Denediğim Terre d'Hermes Edt 2016 yılına ait. Sabunsuluk edt de de başladı. Portakal buram buram o kabuğunun kokusuyla hissedilmiyor. Sanırım iso e super den dolayı portakal kısmen değişime de uğramış..

1 saat civarı kokular sılaj çok fark yokki gibi kimi denemelerimde ama Edp daha önde bence ve ömür çok çok daha iyi.. Sıcak havada 12 saatte de tende çok da yakın olmadan kokuyordu ki dekant şişe resimini altta başka mesajda verebilirim. Kimden aldım bir düşüneyim ve bulalım :) .. İso e super önce edt de daha çok bağırmıştı daha fazla olduğundan.. Daha doğal parfüm arayanlar Edp'yi seçmeli..

Denediğim Terre d'Hermes Edt 2016 yılına ait, bu dekant için @RİYAFES hocama tekrar teşekkürler. Sabunsuluk edt de de başladı. Portakal buram buram o kabuğunun kokusuyla hissedilmiyor. Sanırım iso e super den dolayı portakal kısmen değişime de uğramış.. Portatal kokusuna eşlik eden bence Benzoin olmuş.. Portakal kokusu o kadar buramlı değil yalın ama güzel olmuş Edp.. Edt'de gene güzel.. Benzoinin daha tatlımsı, yanık karamel, badem kokusu parfümde hissediliyor.. İkisinde de bu benzoin etkisi var.. İso e super önce edt de daha çok bağırmıştı daha fazla olduğundan.. Daha doğal parfüm arayanlar Edp'yi seçmeli dediğim gibi..

Edp daha ilerileri tende Edt'ye daha benzese de gene baştaki karakterlerinin kimi azalsa da devam ediyor.. Edt tende 5-6 saat eh iyi ve soğuk havada 12 saat gibi, Edp ise sıcak havada 12 saatten fazla devam etti..

Yazın rahat kullanılabilir bir parfüm bence hele Edp. İso e super tatlılığı olmaza daha mükemmel bir yazlık olacakmış ki bu arada parfümün 4 mevsim olduğunu da söyleyelim...

Eski yazımı da vereyim oldukça güncelleyerek.. Biliyorsunuz zamanla görüşler değişebiliyor ve yeni parfümlerle karşılaştırmalar olabiliyor: """""""""""

Arkadaşlar aşağıda Vetiver (Kabesamanı) dedim ama Vetiver o kadar odunsu bir koku değildir. Yetiştiği bölgeye göre değişiklik gösterir koku karakteri. Sanırım ek odunsu bir koku notası kullanılmış olabilir. Ve gene söyleyelim aslında kimi parfümdeki kasvetli Vetiver, vetiver kaynaklı değildir.. Sentetik aldehitlerden kasvetli kullanım söz konusudur.. Aldehitler yumuşak(soft) Meşeyosunu'na keskinlik, neşe vermek için de kullanılıyor kimi parfümde..

Hoş bir parfüm ikisi de. Normalde söylenen ISO E Super zaten rahatsız edici değil o kadar bir sentetik koku notası olarak ve Tatlılık söylenen ISO E Super 'den ne kadar geliyor güzel bir soru..

Bence çoğu ve şunu da belirteyim dediğime paralel, tatlılıkta çok sırıtmıyor ama tatlı parfüm sevmeyenleri etkileyebilir.. Çok çok Sentetik bayık şekerli de değil o kadar canım..

Bu arada Erkan Ağa 'mızın dediği bir söz var, Aura maris koklayınca Terre'yi çöpe attım'' ,aman Erkan Ağam sen at ama kırmadan ve hatta atmadan önce yeri bana söyle haha :) :D... Şaka bir yana Aura maris deneyince kısaca editleyeceğim inşallah bu konuyu ve belki ayrı konusuda yazılır bence veya arkadaşlarca..

Zaten Pure Terre d'hermes ile Edt Terre d'hermes benziyor birbirine. Hani Toprak kokusu benzer, Portakal kokusu Edp 'de yoğun dışında hani ikizlerde ufak farklılık olur ya ikizlerde öyle ayırt edilebilirler, işte öyle bir durum bu iki kardeş parfümde de bu durum.. Tabi bu son reformulasyonlar için geçerli olduğu söyleniyor. Geçmişte oldukça daha farklıymış bugüne göre karakterleri. Terre d'Hermes EDT 'nin o topraksı, mineralli kokusu azalmış deniyor..

Meşhur bir laf var Terre d'Hermes 'ler için '' EDP daha yoğun tene yakın, EDT daha saldırgan ve daha az kalıcı ''. Kimi hoca'ya göre (EDP) Terre'd Hermes Parfum) daha başarılı..

Bence edt daha köşeli kısmen, keskinimsi biraz EDP 'ye göre. Keskinsilik belirginlik yaratır gibi belki ilk başlarda.. Edp bence daha iyi..

Terre d'Hermes parfum (Edp) ( kimi pure diyor kimi parfum.Bu konuda bir ayrılık var.Kutu üzerinde pure yazıyor..). Bu arada, biri Terre d'Hermes demişse otomatikman EDT anlaşılır. İlk çıkan EDT idi.. Biri 2006 yıllı diğeri 2009 yıllı. Aşağıda da okuyacaksınız şu an Terre d'Hermes 'de Hermes yüzde 45 iso e super kullandığını kabul ediyormuş. Kullanılan diğer silhat(Topraksı, udsu), portakal, greyfurt gibi ve başka hem tatlımsı hem fresh canlı notaların daha az kullanıldığını gösterebilir bu.

Bu arada ilk IFRA kısıltlamaları gelmeden önce kullanılan ISO E Super yüzde 55 civarı imiş ve sonra yüzde 45 lerde olduğu söyleniyor dediğim gibi.. Diğer molekülleri değiştirme özelliğindeki bu sentetik madde, ucuz, bol elde edilebilen bir madde ve o toprak, mineral madde etkisini verdiğini söyleniyor.. Hemen bu konuya aşağıda değinelim.

Özellikle portakal aroması ve sedir, Silhat(paçuli), kabesamanı (vetiver) akoru ana yapıyı sağladığı Asumer hocamızın görüşlerinden..

Bir hocamın dediği, kabesamanı (vetiver), Silhat(paçuli) ve sedir üçlüsünün kombosubun o topraksı ve çakmaktaşlı mineral kokuyu verdiğini söylüyor. Mantıklı yanları var ve katılmamak mümkün değil ve kişi diğer alternatifleri de düşünüyor gene. iso e super 'in parfümün şekline bürünen sihirli bir esans olduğunu da söylüyor.

Yukarıda da dediğim gibi sentetikliği belli parfümlerin, usta parfümörlerce iyi kapattığı söylenir yani usta parfumatörün özelliklerinden biridir bu, ustalığına atıf olarak..

Ben bu işin(yani toprak ve mineral kokusunun oluşmasının, kaynağının ne olduğu) sadece Iso E Super 'in diğer koku notalarını değiştirme özelliğinden gelmemesini ( bunu da iddia eden var) , bu kadar basit olmamasını, doğal yollardan o mineral madde kokusu elde edildiğinin olmasını istiyordum. Kim bilir gizli bir elde edilme yöntemi vardır doğal yollardan belki, işi biraz masallaştıralım..

Bu arada 2009 Terre d'Hermes Parfum'de çakmak taşı notası resmen açıklanmış. Bu arada doğal yollardan Topraksı, Toprak kokusu 2018 yılında, Nehir, ırmak gibi yerlerden elde edildiğini duydum ama bu Terre d'Hermes Edt ve Edp 'de kullanılmamıştır düşüncesindeyim.. @Premiumperfume Mutlu Hocam, bu konularda çok bilgili Elhamdulillah , Maşallah :) ..

Belki EDT versiyonda da vardır da açıklanmamıştır. Veya çakmaktaşı notası belki yoktur da, koku notaları toplamı, ona benzediği için varmış gibi bir mistiğimsi falan hava yaratılmaya çalışılıyordur.

Dediğimiz gibi Kabesamanı(Vetiver), Silhat(Paçuli, Tefarik) ve Sedir koku notalarının o topraklığı, mineral kokuyu vermesine de ben razıyım :) .. Sonuçta organik ve doğal. Tabiki organik ve doğal zehirlerde var.. Biz doğal diyoruz ama doğal olup Tabi, aslında bedene toksik olmayan hatta daha doğrusu insanın doğada ihtiyaç duyduğu oranda karşılaştığı, kullanmayı öğrendiği doğal materyalleri, maddeleri, unsurları kullanmalıyız bedenimizde.. Doğal bile olsa, zehirlenme dozajdan da ileri gelir, unutmayalım.. Yani çok aşırı su içmek günlerce sonra tuz kaybından, suyun ozmoz gücünden ölüme yol açar ve bu şekilde İngiltere'de vefat olmuştu hatta böyle ölen daha var maalesef..

Eğer vintage Terre d'Hermes Edt bulabilirseniz süper olurmuş. Keskinlik ise rahatsız edici olabiliyormuş hatta yeni versiyona bile keskin diyenler var, hocalarımız var. Denildiğine göre ilk formulasyonlar yani Vintage Terre d'Hermes çok toprak ve mineral kokuyormuş. O koku hatta yok diyorlar kimi. Bence varda çok azalmış olaraktır, demek istedikleri bu olabilir... Genelde bunu söylüyor zaten..

Topraksı kokuya Vetiver yani kabesamanı güzel eşlik ediyor hatta katkıda bulunuyor görünüyor düşüncesi bende vardı zaten.. Bu arada Vetiver odunsu bir koku değildir demiştik..

Nasıl elde edildiği çok güzel bir soru her zaman, bu toprak ve belki çakmaktaşı yani mineral kokusunun.. Dediğim gibi, belki, bir masal, bir gizem hep kalacak.. Belki ikisinde de vardır. EDP versiyonunda açıklanan çakmaktaşı notası iki kısmen ikiz kardeş parfümde vardır belki direkt.

Dinlendirici bir parfüm. Çok afrodizyak, şehvet içermiyor belki, belki hepsini barındırıyor dozunda. Kimi daha çok seviyor bu parfümü.

Bu parfüme ısınamayan hocalarımız, usta burunlarda var.

Genelin kullanmasa bile rahatsız olmadığı bir parfüm Terre d'Hermes. Basenotes 'da, sitesinde modern 500 parfüm içerisinde birinci olma sebebide bu bence.

Çünkü sanırım oylama ilk 500 ünü sıralayın şeklinde yapılmamış görünüyor, Basenotes sitesi son modern 500 parfümün belirlenme testinde. Öyle olsa bence Terre d'Hermes birinci olmazdı. Benim tahminim, "TOM FORD Tobacco Vanille" daha üst sıralarda hatta birinci olabilirdi, oylama sistemi farklı olsa.. Hatta bu dediğim, dediklerim üçaşağı beş yukarı, 2017 yılında oldu Fragrantica.com sitesi üye oylamaları ile parfümlerin yarışmasında..

Basenotes.net'te Herkes Terre d'Hermes 'e 10 üzerinden yüksek puan verdiğinden otomatikman çok oy almış oluyor, genel beğenice saygı duyulan bir parfüm olduğundan..

Ben turunçgili çok fazla algılayamadım yaz kullanımında daha doğrusu tek başına, harman iyi kaynaşmış. Var mı var.. Vetivere, odunsu kokuya çok yakışan bir nota bence turunçgil notası. Bentley Infinite Rush da da "Tom Ford Grey Vetiver'e rakip bence ve turunçgil notası daha çok gibi geldi koku karışımı içi oranda. Editlerim son sonuçları inşallah.. Bu arada sılajı az deniyor Bentley Infinite Rush 'un..

Edp, Pure versiyonunda yani, @rasta82
hocamın dediği daha az burun tırmalayan keskinlik yokmuş o kadar ve ben de katılıyorum. Zevk meselesi hangisini daha çok sevmek. Rasta kardeşim güzel yorumlamışsın bence, burnuna güveniyorum Maşallah :) .. Çoğunluk Edt Terre d'Hermes i seviyor. Terre d'Hermes yazınca şipşak Edt versiyonu anlaşıldığını demiştim..

Ben ilk tanıştığımda, bir kenara koyayım bu Terre d'Hermes 'i zamanı gelir kullanırım demiştim, diğer parfümlerden fırsat bulursam..

Hani etsiz dürüm gibiydi ilk başlarda ama ette her zaman yenmez.. Sonra kardeşimle tanıştırdım ve ilk kullanım listesinde yer aldı. Et parfümleri hayvansal notalar diyeyim :).

Evet ilahi olarak ele alırsam biraz konuyu ki, okuyucularımız hoş görsün ve kimi sevinecektir.. Allâh dertler de veriyor ama rahmeti azabını geçmiş.. Bu parfüm de tüm parfümler gibi bir rahmet genelde inşallah.. Eskiden olsa bu dönem kadar çok tutmayabilirdi belki ama günümüz şehrinde maalesef toprak, kum bile görmeye hasret kalabiliyoruz kimi zaman ve bu yüzden bu parfüm çok tuttu..

Bu parfüm yağmur yağdıktan sonraki toprak kokusunu daha çok anımsamamıza yarar sağlıyor.. Allâh 'ın bir rahmeti, nimeti daha.. O tozlu toprak kokusu, mis gibi kokar..

Parfümün isminin anlamı, "Hermes'in toprağı" demek.

Parfümün bu kadar çok tutmasında bence bu doğallığa, doğaya hasret de var. Bir yıl sonra pek çok ödül almış bu parfüm.

Bu arada tasarımcısı işin özünü seven, minimalist bir arkadaş. Çok parfüm notasını kullanmayı sevmiyor.. Bu konuda yazacağım altta. Onun felsefesi, Hz.Ali'nin, bilim bir nokta idi, cahiller onu çoğalttı sözünü hatırlatıyor, Allâh 'a sığınırım doğru-yanlışlığından. Tabiki bilimle uğraşacağız, söz buna karşı kullanılmamalı..

Parfüm eskiden tam bir performans canavarı olduğu söyleniyor, ikinci günlerden bahsediliyor.. Bu parfüm çok sıcaklarda (gölgede 40 dereceden fazla ki her zaman ve her yerde olmaz..) 10 saat sonra yarım metrenin daha aşağısından hissedilebiliyor kıyafette ki daha yoğun olmasını isterdim..

Klimalı ortamda elimin üstünde 12 saat gitti EDT versiyon ve EDP 'de fena değil hatta çok daha iyiydi. EDT versiyonu 20 saat civarı azalsa da vardı. Soğuk ortamda 12.saatteki koku sılajı tende yüzde 50-60 azalmıştı ki çok iyi bir rakam..

Bu parfümde satış grafiği yükselince, çok daha fazla satmak için talebi karşılamak için seyreltilmiş olabileceğini düşündürüyor.

Edt Sıcak havalarda, ilk 5-7 saat yarım metreden hissedilebiliyor 23 düşük dekant fısında ki 7-10 fısa denk gelebilir şişesinden.. Fena da değil..

Aslında sılaj benim kategorimde düşük ama yaz için çok rahatsız etmeyeyim diyen parfüm kullanıcılar için iyi olabilir. 4-5 saat sonra kıyafete yakınlaşıyor. İleriki saatlerde odada bir kokusu var ama düşük düzeylerde.

Özellikle 200 ml'lik şişesini bu yüzden çıkarmış olabilirler yani 7-10 fıstan bile çok sıkmak gerekebilir şişesinden. Çok rahatsız etmedi benim denememde.

Edt Yazlık mı kışlık mı derseniz 4 mevsim bence ama o Iso E Super yok mu, o tatlılık çeşidi kimine kışın sıktırmayı da düşündürüyor sadece.. Genede 4 mevsim diyorum ben..

Yağmurlu havalarda tabiatla pişti olmamak için kullanmayabilirim ama bir insanla pişti olmak ve doğayla pişti olmak o kadar takmaz beni..

Evet insan topraktan yaratıldı, toprak oluyor bedeni çürümezse.. Şeytanın beni ateşten onu topraktan yarattın deyip, Hz.Adem atamıza, babamıza secde etmeyip Allah'a isyan etmesi var. Ateş daha değerli, kuvvetli diyelim ama önemli olan için, kalbin, iyi niyetin, yaptığın hayırlı işler, yapmadığın kötü işler..

"Benim Sadık Yarim Karatopraktır" demiş ya Aşık Veysel ben onu hep bir gün vefat edeceğiz, Allah'ın yanında ifade vereceğiz, ona göre adam gibi yaşa, adam ol anlamında anlıyorum.. Yerkayması okuyor, yeri geliyor Toprakda tek dost olmuyor..

Terre d'Hermes Hermès for men (EDT) netten alıntı içerik ve açıklama, parfümörü : '''''''''''''''''''''''
Terre d ' Hermès : 2006 yılında Jean-Claude Ellena tarafından tasarlanan Terre d' Hermes , malzemelerin metaforu, toprak, toprak ve köklerin yanı sıra topraktan söz eden bir matrikstir. Bu dikey yapılandırılmış koku, bir simyaya dayanır. odun, koku ilk olarak portakalın rengini, greyfurtun acılığını ve biber ve taze baharatların canlılığını tanıtıyor. Bu “vegetality”, flintin mineral etkisiyle ve vetiver'in kaba etkisini gösterir. Sedir tarafından hakim olan koku, reçinelerin tatlılığı ve benzoinin mütevazi fedakarlığı ile daha da derinleşir.

Parfüm oylaması: 693 oy ile 5 üzerinden 4.23 oy. '''''''''''

Terre d'Hermes Parfum Hermès for men (EDP) netten alıntı içerik ve açıklama, parfümörü : '''''''''''''''''''''''''''''''''
Hermès tarafından Terre d'Hermes Parfum erkekler için Woody Chypre bir parfüm. Terre d'Hermes Parfum 2009 yılında piyasaya sürüldü. Bu kokunun ardındaki burunJean-Claude Ellena . Üst notalar greyfurt ve portakaldır; orta nota çakmaktaşıdır; Baz notalar odunsu notalar, meşe yosunu ve benzoindir.

Parfüm değerlendirmesi: 4.39 üzerinden 5 ile 2188 oy. ''''''''''''''''''''''''

İyi, güzel, hoşlanılan parfümler, kokular arkadaşlar, Selametle :) ..

Son düzenleme: