Irish Leather - Memo Paris - for women and men - 2013

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Irish Leather Memo Paris for women and men horse nature Irish commercial poster at doğa.jpg

Irish Leather Memo Paris for women and men / kadın ve erkek için - 2013

''The journey is destiantion'' sloganı var parfümün, resimde de yazıyor, ''Yolculuk hedef'' demekmiş. Resim Güzel İrlanda manzarası altında çekilmiş ve beyaz bir at var. Orda doğa da da olabilir bu atlar. Doğaya salındıklarında orada çoğalabilen bir canlıdır atlar..

Fragranticaya arama kısımına ''Irish'' yazdım ve 4 parfüm çıktı. Irish İrlanda demek. İrlanda ilginç bir ülke ve renkli ki her ülkenin kendine göre renkliliği var, aslında çok renkli bir dünya gezegenimiz ve tüm uzay dahil.. Hemen altta yazarım o çıkan parfümleri link veririm. Bu arada bu parfümün ismindeki ''Irish'' bence boş yere konmamış ve ironi, bir ima var olabilir. Biraz meraklandırayım, heyacanlı olsun, altta açıklayayım..

İrlanda ile ilgili aklıma gelenler kızıl saçlı olmaları yani kızıl saç oranının yüksek olduğu bir halk olması ve İngiltere yönetimindeki İrlandalıların protestan oluşları sebebiyle İngiltere'ye bağlı kalmak istemeleri. En azından biz öyle biliyoruz bunu. İki aynı ırkın farklı inanç diye ayrı olmaları benim hoşuma gitmiyor. Bu Türkler'de az olan bir durum ama bu farklı inançları deşen ve içimizde bu işleri kışkırtan eylemler yapan sütü bozuk çok provakatör var. Kanı bozuk demiyorum çünkü bu laf hoşuma gitmiyor şu an, dersem de ayrımcılık, ırkçılık anlamında kullanmıyorum.. Yoksa Türkler Türk olmayanlar ile de kardeşce yaşamış bir halk, bunun tarihde örneği çok.. Fakat türk Milliyetçiliğini kötü gösteren basın mevcut ve provakatörler. Bu konuyu uzatmadan iki örnek vermek istiyorum sadece. amacım günümüz siyasetini yapmak değil, sadece ışık olmak öncelik. Alınan kendi hatası vardır, düzeltsin :)..

Güneydoğu bölgesi ve Kerkük, Azerbaycan dünya petrolünün en çok olduğu bölgelerden. Türkiye'de geleceğin Bor madeni olduğu da biliniyor. Bu yüzden de Türkiye'de Çinli ajanlar bile cirit atıyor. Çin nere bura nere, ''Gülen mi ağlan mı?''. Diyarbakır'da bir uçak düşüyor ve uçaktan paralar saçılıyor. Ve bu o bölgede kışkırtma, adam tutma gibi işlemler için ajanlara, hainlere para yardımı olarak algılanması zor değil ki delillerde bunu gösteriyormuş. Bavulların sahibi yabancı kişiler, yabancı uyruklu imiş. Uçak kazasında bavullarda paralar saçılması olayı meşhur.

İçimizdeki provakatörlere örnek çok. Konu konuyu açtı değindim ki çok önemli konu ayrı bir konusu bile olabilir forumda. Hiç bir suç delilsiz kalmıyor. Sağ sol zamanı, Türkiye'de aynı kişi (işte Allah şaşırtacak ya ki hep böyle oluyor çok şükür ki kazasız olur inşallah) farklı sağ, sol görüşteki önemli kişilere, önderlere bombalı kargo yolluyor. Bunlar afaki şeyler değil, Türkiye en seçkin kişilerinin ve Televizyon kanallarında yıllarca denmiş şeyler. Bu yazı amacı da Türkiye'li olarak inancı ne olursa olsun birlik içinde olmak, uyanık olmak amaçlı yazılmıştır. Ben hep derim ben Mümin, Mümin müslüman, Mümin Atatürkçü, Mümin Sunni, Mümin Alevi, Mümin sosyalist+mümin kapitalistim.. Müslüman olmasa da tabiki Türk kardeşlerimi de kucaklıyorum :) ama tabiki her şu görüşdeyim diyenin hatası olabiliyor, düzeltmek lazım, en doğruyu yapmak lazım mümkün olduğunca. Evet konuyu uzatmayayım. İrlanda'daki İngilizlerin oyunlarından buralara geldik ki çok benzer konular aslında.. Amaç birlik olmalı, güzellik olmalı Türk bayrağı altında :).. Tekrar ediyorum bu konu şu parti, bu parti günümüz siyasi üzeri bir konudur :)..

İrlanda Saint.Patrick çok önemlidir. Bu kişi sayesinde İrlanda'da yılan olmadığına inanılır ki gerçekten yılan yokmuş İrlanda doğasında. Ama ilerde olabilir mi bilemem.. Ben İrlandaya giden o Aziz Patrick'e saygım var, tamam Allah katında Aziz olabilir, Allah bilir diyelim ama İrlanda'da yılan olmaması başka sebepden de olabilir ve bunun bilimsel açıklaması buzul çağından sonra uzun süre buzlar altında kalması olarak açıklanıyor :)..

Evet parfüm anlatımına dönecek olursak

Creed Green Irish Tweed Demeter Fragrance Irish Cream Memo Paris Irish Leather Memo Paris Irish Oud

Açılışı aromatik turunçgilimsi. Selvigillerden olan ardıç ağacı meyveleri bu etkiyi vermiş olabilir. Cin içkisinin klasik kokusu, aroması diye biliyorum ardıç meyveleri için.. Açıklanan içerikte turunçgil yok ama greyfurt tarzı koku var dediğim gibi. Deri arkadan ben varım diyor ilk başlarda hafiften tende. 10 dakika sonra süet kokusu oluştu Tom Ford Tuscan Leather tarzı. Bu bana aman Allah'ım yoksa doğal deri kullanılmamış mı dedirtti ama sabırlı olalım bakıp öğreneceğiz :)..

Yarım saat civarı sonra Creed Green Irish tarzı yeşillik var parfümde. Bu ilginç geldi ve bu parfümündeki ''Irish'de'' ona bir atıf mı aklıma getirdi. Daha önce bunu hiç düşünmemiştim. Bergamut tarzı bir ferahlık gelmeye daha net başladı parfümde. Parfüm kesin Creed GIT 'den ilham almış bence.. O kadar çok parfüm varki zaten bir parfüm yaparken benzememesi pek mümkün olmayabiliyor. Her an özgün, bir efsane yaratılıyor olsaydı belki bizim için daha kötü olurdu. Az ve öz efseneler, çok iyi parfümler çıkması bizim için yararlı bir şey düşüncesindeyim. Öyle bir devirdeyiz ki hiç yeni parfüm yaratılmasa bile elimizde o kadar çok kaliteli parfüm formulleri varki bize sonsuza kadar yeter düşüncesindeyim, değişimli sonsuza kadar kullansaydık.. Benim düşüncem Costume National Homme, Tom Ford Tobacco Vanille, Hermes Ambre Narguille gibi daha pek çok özgün parfüm yaratılmaya devam edecek ve belki bir gün arayış son bulacak. Fakat eldeki pek çok farklı parfüm koku notaları ve daha da ortaya çıkan koku notaları oldukça uzun süre yeni parfümler yaratılmaya devam eder düşüncesi oluşturuyor bende..

Ha deri kısımına gelelim.. Deri sonra kayboluyor ki sentetik süet koklamamak hoş oldu. Çok kısa öyle bir koku göründü ve kayboldu :).. Belki az konulmuştu ve diğer kokuların altında kaldı. Peki neden Memo hep deri isimi kullanıyor parfümlerinde ve hakkaten çoğu deri temalı ise neden bu deri akımına girdi? Güzel sorular :)..

Evet parfümdeki Irish kelimesi ile ''Creed Green Irish Tweed'' e atıf var bence.. Creed Green Irish Tweed Demeter Fragrance Irish Cream Memo Paris Irish Leather Memo Paris Irish Oud

Tabi Memo Paris diyyebilir ki '' Arkadaşım, kardeş biz de İrlanda doğasını anlatmaya çalıştık ve kokunun bu yüzden Creed Git'e benzemesi normal''. :D.. Evet haklı olabilirler :D..

Memo Paris'de iki parfüm var isimleri Irish olan.. İşin ilginci Memo PAris IOrish Oud içinde açıklanan içerikte Oud yok.. O da eblki udumsu Creed Git'dir :)..

Irish leather parfümde gül yok ama ilerileri gül kokusuna benzedi kısmen. tam belirgin olmayan gül. sanırım pek çok koku notadı bu sonucu, efekti, görüntüyü verdi.. Tatlı gül gibi kokuyor 2 saatten sonra..

4-5 saat sonra parfüm daha sonra keskinleşti. Hala kokuyor ama daha güçlü beklerdim ama yaz ayları için bence güzel olmuş gene de.. Parfümde menekşe yağı hissettim Creed Git'de de vardı. Özellikle ilerlerde de var hatta pahalı menekşe çiçeği eterik yağı gibi.. Menekşe yaprağından, kökünden de kokulu sabit yağ çıkarıldığı iddia ediliyor ama sahte olduğunu söyleyen de var.. Gucci Pour Homme ''deki bu tür sabit yağ ve sentetik de olabilir.

Tende 14-15 saat sonra da kokuyor tene yakında olsa ve bu iyi bir başarı..

Parfümü anlatmaya çalıştım. Bu arada değindiklerim Türk vatandaşlarımızı rencide edici değil tam tersi bir birlik havası oluştırma çabası olduğunu düşünüyor ve o niyetle yazdım. Eğer islamsa tek birlik olunmalı. Kuran bir ve değişmedi ama öyle saçma yorumlar varki kasıtlı olarak ve uydurma Hz.Muhammed hadisleri, kanmayalım lütfen, aklınızı köreltmeyin. Aynı eylemler, provakasyon başka yolalrdan da empoze edilmeye çalışıyor. Neyse demek istediğim çok açık, ayrımcılık yapmadım :)..

Bu parfümü Creed Git severler denemeli. Daha performanslı buldum Creed GIT'den. Ki Creed Green ı.rish Tweed 'in en büyük sorunu budur kimince hatat çoğu kimince..

Parfümün Fragrantica açıklamasını vereyim aam doğru değil bence :).. : ''

İrlanda Deri ile Memo Paris kadınlar ve erkekler için deri koku. İrlandalı Deri 2013 yılında piyasaya sürüldü. Bu kokunun arkasındaki burun Alienor Massenet'tir . Parfüm ardıç meyveleri, kehribar, deri, mate ve tonka fasulye özellikleri.

Parfüm rating: 5 üzerinden 4.08 , 194 oy. ''

Hatalarımız affola arkadaşlar.. İyi forumlar, kokular, günler, selametle :)..

Son düzenleme:

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Ha deri kısımını unutmuşum, üstede ekleyeyim.. Deri sonra kayboluyor ki sentetik süet koklamamak hoş oldu. Çok kısa öyle bir koku göründü ve kayboldu :).. Belki az konulmuştu ve diğer kokuların altında kaldı. PEki neden Memo hep deri isimi kullanıyor parfümlerinde ve hakkaten çoğu deri temalı ise neden bu deri akımına girdi? Güzel sorular :)..