Old Spice Original - Shulton Company - for men - 1938

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
old spice original cologne shulton.jpg
Old Spice Original EDT Alman porselen şişe 100 ml.jpg

Old Spice Original - Shulton Company - for men/erkek için - 1938
En üstte Vintage Old Spice'lardan birini görüyorsunuz. Diğeri ise yakın zamanlarda Almanya'da üretilen porselen veya cam şişe Old Spice Original Eau de Toilette.. Bence harika olmuş. Daha önce Cologne'sı gibi derken daha güçlü oldukça bence. Denemeelrimde bu sonuca vardım arkadaşlar..

Almanya Milliyetçiliği ile ünlü ülkelerden ve sanırım Old Spice gibi bir efsaneyi halkına yaşatmak istedi bunu kim Almanya'da ürettiyse.. Almanyada raflar Old Spice dolu imiş.. 1992-95 lerde türkiye'de olan olay yani bir nebze :).. Bizde nasipleniyoruz bakalım..

EDT şişe resimi çekmeyi düşünüyorum.. Stoklanacak parfümlerden bence.. Tende de uzun ömürlü EDt formu..

Shulton Company, kanada kökenli bir firma ve Procter&Gamble tarafından satın alınmış. Hala Kanada'da üretim yapılıyor. Flanker ürünlerde var ama mesela ben BeargLove tıraş köpüğünü OldSpice'a çok benzetemedim daha çok kimi Gillette tarzı mentollü bir tıraş jeli idi denediğim.

Shulton Company şişesinde Türk Osmanlı Kadırgası yer aldığı çok meşhurdur. Buda Shulton Company ile ilginç bir sır, gizem, sonuçta güzel bir olaydır :). Bu konuda bilgileri eklemeyi düşünüyorum arkadaşlar..

Ben tarçını fazla hissetmedim parfümde yani keskin bir tarçın yok. Daha çok karanfil çiçeği, gri amber, misk, vanilya, benzoin gibi notaları hissettim. İlk yarım-bir saat karanfil çiçeği fazlaca hissedilsede sonraları azalıyor ama parfümde hep var diyebiliriz. Ben karanfil çiçeği sevdiğimden bana sorun olmuyor. Bu parfümü sevmeyenlerin büyük çoğunluğu bu karanfil çiçeği yüzünden de sevmiyor.. Parfüm bir harika bence. Fragrantica.com'da Amber(Ambergris) az denmiş ama bu parfümün bence en önemli özelliklerinden..

Albert Hauck bu parfümün yaratıcısı, parfümörü yani Old Spice Original'in.. Brut'ün parfümörü Karl Mann ile çok ilginç mana bakımından bağlantıları var. İkisininde bilinen tek parfümü ve ikisi de efsane olmuş parfümler ve oldukça dünyada çok kullananı var. Gerçekten ilginç, bir gizem bu :).. Old Spice tek parfüm hakkım olsa doğal esanslar dışında seçeceğim parfüm kategorisinde bir parfüm.. Old Spice bence oldukça doğal koku esanslarına sahip bir parfüm. Brut'de kimi için ikinci seçeceği parfüm veya birinci seçeceği parfüm olur. Brut yassı şişeyi hiç yakıştıramadım, alacaksanız Brut Madalyonlu alın derim şu an.. Brut keskin anason ve keskin meşeyosunu ile bir efsane, süper bir parfüm bence..

Old Spice Original EDT Alman yapım 7-10 fısla günü geçirdi. Ha o kadar çok yoğun değil ama hissedildi. Denemelere devam ettikçe konuyu düzenleyebilirim..

Altta başka yerde yazdıklarım var, ömür ile ilgili onları aktarayım. Parfümü her deendikçe insanın görüşleri yenilenebiliyor. Fazladan yazdıklarım olabiliyor. Oraya da sonra ekleyebilirim..

old spice cologne 188 6 37 fl oz resim.jpg
old spice cologne içerik rengi kutusu köpük resmi ek.jpg

Üstte iki resim günümüzdeki Old Spice ürünleri. Fakat şu an Shave Cream 311 gramlık tıraş köpüğü bulunmuyor. Alttaki eski tarihten tahmin edip keşke depolasaydım.. Günümüzdeki sanırım Hindistan üretim old spice original tıraş kremi beğenilmiyor ama deneyeceğim onu inşallah :).. Kutusunun üzerinde gemi deemiri resimleri var, resim ekleyebilirim..

Old Spice Original Cologne için : '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Şu an 3 günde her gün üst üste 10-12 pıs sıkılmış tişörtüm, en son 12 saat sonraki 10-12 pısdan sonra odaya girdiğimde kokusu hissediliyor. Buram buram değil belki ama geçer not benim için. Tabi vintage'e bir şey demeyiz, olsa iyi olur. :cool::)

Vintage diye satılanlardan almayı düşünüyorum bir ara.

Daha denemelerim olacak bu parfümle ilgili, o zaman mesajı tekrar düzenleyebilirim. Takipte kalabilirsiniz.

Koku kokladığınızda, sizi mest eden kokulardan. Kiminiz daha yoğun olsaymış keşke diyecektir. Ben kullanılan gri amberin(ambergris) doğal olduğunu düşünüyorum ama genede belli olmaz.

Normalde amerika birleşik devletleri ve avustrulya'ya gri amber girişi yasak. Ürün kanada'da üretiliyor diye biliyorum.

Fragrantica.com 'daki şişeler sanırım 1990 dan sonra market raflarında idi. O sürüm şimdikinden daha kuvvetli diye biliyorum. O zamanlarda ayrı bir cennetmiş. Zaten 1990 da procter and gamble satın almış shulton company firmasını ..

Ben sarımsı jelini almıştım özellikle. 1992-94 ler.. Süper koku idi o traj jeli. Şimdiki traj köpüğüde güzel kokuyor. Belki Koku yoğunluğu daha az ama traj köpüğünden ziyade parfümü olsa da yeter. Hatta kimi, traj jeli ve köpüğündeki parfümü israf olarak yorumlayabilir... Türk yapım Old Spice Tıraş köpüğü olmuş bir dönem. 10-12 yıllık bir süreç önce.. Bende mevcut ürün, keşke devam etseymiş. Hassas ciltlere iyi gelmiyor olabilir ama o Türk üretim, kokusu ise müthiş, orjinal :)..

Tıraş köpüğü, jeli, sabunu kullandıktan sonra cildime balsam ürünleri sürmüyorum sadece şu an sızma zeytinyağı kullanıyorum kullanırsam. Dövme pirensibini biliyorsunu, deri altına boya aktarıyor bede tırjda deri kalkmış olabilir jilet yüzünden diye ve sürdüğüm şey leke bırakır diye bu konuya dikkat ediyorum. Belki gereksiz bir düşünce ama buna dikkat ettim şimdiye kadar :)..

6.37 fl oz, 188 ml cologne modelini, yurt dışı çok ucuz fiyatlara bulmak mümkün.

Eskiden süt cam şişede idi şimdi plastik oldu şişeler. Düşünce kırılmaz bari o açıdan iyi ;):). ''''''''''''''

Bu arada benim denediğim ürün resmi yoktu fragrantica'da. Fragrantica.com daki ürün resmi üstte verdim, isim zaten Old Spice Original Shulton Company for men erkek

vintage resimlere devam :
old spice cologne ve aftershave shulton vintage ilk sürüm.jpg
old spice cologne  vintage kutusu.jpg

Shulton Company tarafından hazırlanan Eski Spice Original , erkekler için Oriental Spicy kokusu. Eski Parfüm Orijinal 1938'de piyasaya sürüldü. Bu kokunun arkasındaki burun Albert Hauck'du . Top notalar, hindiba kökü, limon, portakal, yıldız anasonu ve aldehitlerdir; orta notalar karanfil, yasemin, sardunyum, tarçın, helyotrop ve pimentodur; taban notaları amber, benzoin, sedir, vanilya, tonka fasulye ve misktir.

Parfüm rating: 847 oy ile 5 üzerinden 4.24 .

Old Spice Original fragrantica com içerik üye oy oran sılaj ömür tablosu.jpg
Old Spice Original fragrantica com içerik üye oy oran tablo.jpg

242 Tarçın ( Cinnamon ) , 202 Karanfil çiçeği ( Carnation ) , 201 Küçük hindistancevizi ( Nutmeg ) , 157 Yıldız anason ( Star anise ) , 126 Benzoin ( Benzoin ) , 113 Aldehit ( Aldehydes ) , 112 Vanilya ( Vanilla ) , 102 Misk ( Musk ) , 100 Portakal ( Orange ) , 92 Tonka fasülyesi ( Tonka bean ) , 80 Sedir ( Cedar ) , 78 Limon ( Lemon ) , 78 Pimento, Yenibahar ( Pimento ) , 74 Sardunya ( Geranium ) , 68 Kediotu ( Heliotrope ) , 36 Amber ( Gri amber, Ambergris ) , 21 Yasemin ( Jasmine ).

Parfüm 10 üzerinden 10 puan koku güzelliği olarak..

Sılaj ve ömür sorundu o da EDT versiyonu ile bence makul seviyelerde.

İyi kokular, iyi günler arkadaşlar, selametle :)..