Papillon - Salome (2015)

azzura

Üye
TürkParfüm Üyesi
Papillon Artisan Perfumes, 2014 yılında kurulan bir İngiliz “niş” parfüm evi. Oldukça iddialı, birbirinden bağımsız ve cesur işlere imza atacağı vaadiyle kurulmuş bir marka. 2014 yılında marka 3 adet parfüm çıkarmış. Bunlar; Angelique, Anubis ve Tobacco Rose.
Marka kuruluşundaki cesur ve “ilham” alınmamış parfümleriyle niş dünyasına giriş yapmış. İngiltere’de geçirdiğim sürede Anubis ve Tobacco Rose’u denemiş biri olarak benzersiz ve cesur işler olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. Bugün ki kokumuz ise, markanın 2015 yılında çıkardığı bana göre en iyi kokusu olan “Salome”
Salome ismi nedir diye biraz araştırınca ismine yaraşır bir koku ile karşılacağımdan emindim. Bu ismin hikâyesi şuydu:“Prenses Salome Hz.Yahya'nın ölümünden sorumlu tutulan çok güzel bir kadındır. Bu ölüme, yedi kat tülünü çıkarmak suretiyle, Kralın huzurunda yaptığı ünlü dansı ile sebep olduğu rivayet edilmektedir.” Evet. Parfümümüz ismini bir danstan (striptiz de diyebiliriz) almaktadır. Bir erkeği öldürebilecek tarzda bir dans.
Kokumuza geçersek; Salome portakal çiçeği ve gül ile açılıyor. Bunların yanına acı portakal ile çok az karanfil çiçeğinin tatlımsı kokusu ekleniyor. Başlangıçta, büyülü ve ışıltılı bir alana girmişsiniz de başınızı döndürüyormuş gibi bir his yaratıyor. Açılış muhteşem ve oldukça yumuşak. Elinizle saten bir kumaşı ellediğinizi hayal edin. Gerçekten bu koku size bu hissi yaşatıyor. Kokudan hayvansallık beklerken o bana çiçeksi bir açılış sundu.
Daha sonra koku 10 dakika gibi bir sürenin ardından bir anda sizin o naif hislerinize güçlü bir pençe geçiriyor. Meşe yosununun o tozlu yapısı ve deri ile beraber sert bir hayvansallık kokuya ekleniyor. Tam bir maskülene dönüşmüş halde koku yayılımına devam ediyor. İnanılmaz derecede inandırıcı bir hayvansallık bu. Çünkü kurban bayramlarında o çadırlara girdiğinizde hissettiğiniz hayvanların kokusu çok net şekilde hissettiriyor kendini. BAM!!! Ne oldu demeden koku yaseminle birlikte hayvansallığı yansıtıyor. Teninize yaklaşınca çiçeksilik artarken uzaktan çok net şekilde o hayvansı kokuyu hissediyorsunuz. Kimyonun bu hayvansılığı artırıcı etkisinden bahsedemiyorum bile.

Salome bu hayvansılığı 3 şey ile sağlıyor. Castoreum denilen kunduz yağı, hyrax denilen kaya porsuğu(kırsıçanı) ve sigara dumanını andıran tütün. Oldukça kirli bir hissiyat yaratıyor. Sanki havasız bir odada elinde sigarası ve deri çizmeleri ve kürküyle oturan bir adam gibi. Terden yapış yapış ama yine de seksi olabilen biri gibi koku..

Salome’un başarısı iğrenç kokan şeyleri öyle başarılı işleyip ortaya kirli, hayvansı ve seksi olabilecek bir koku yaratmış. İşte bu söz verdiği gibi cesur sanat.

Kesinlikle beğendim. Bu kadar kirli ama güzel bir koku pek bulunabilecek bir çalışma değil. Her koleksiyonda bir adet şişesi bulunması gereken gerçek bir güzellik.

Koku ilk 2-3 saat iyi bir yayılıma sahipken ardından tene yakınlaşıyor. Farklı ve etkili bir yapısı var. Tam bir maskülen ve kirli bir koku. Ancak kokudan tiksinemiyorsunuz. Kirli ve hayvansı kokuları seviyorsanız kesinlikle bu koku tam size göre. Ancak denemeden almamak ve kokunun bir genel beğeni kokusu olmadığını belirteyim.

Puanlamaya geçersem:
Koku güzelliği:9
Yayılım: 8
Kalıcılık:8
 

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Teşekkürler Azzura hocam :)..

Hyrax ile ilgili bir şeyler diyeyim.. Hyrax(Kır sıçanı, kaya porsuğu) çok tatlı bir hayvan. İnsanın besleyesi geliyor :D..

hyrax kır sıçanı kaya porsuğu gülen hayvan sevimli rock-hyrax.jpg

Gülen bir yüzü var genelde ve bana sevimli geliyor :D..

Parfümde kullanılan kısıma gelelim :p:D:p.. Hayvanın kaya üzerine işemesi ve bunun kurumasıyla toplanıp parfümeri de kullanılması işin ilginç tarafı :D.. Kimi iğrenç kısımı da diyebilir, saygımız var :D.. Benim saf olarak çok merak ettiğim parfümlerden.. Sidik biliyorsunuz İslam'da necisdir, pistir.. Mesela el ayası kadar sidiğe izin verilir vücutta ki bu konuları tam araştırmadım.. Çok ön yargılı olmak istmiyorum da şu anki düşüncem bu kokuyu üzerimde genelde kullanmayacağım. Tamam bilmek istiyorum ama gerçek hayatta üzerinde kullanmak ayrı bir olay :) :cool::p..

Siyah bir rengi var. Ceviz civarı veya daha büyük büyüklüklere indirgeniyor veya daha düşük büyüklükte.. Tentürü yapılıyor. Eterik yağı elde ediliyor mu bilmiyorum..

Videoda bebek dağ hyrax'ı var, sevimli ve ürkek değil çok ilginç.. :

baby hyrax kır sıçanı kaya porsuğu gülen hayvan sevimli clever-baby-hyrax.jpg

Üstteki resim bebek Kır sıçanı, Hyrax..

Kimi kayalarda yuva simsiyah, akmış da görünümlü donmuş, hyrax'ın fosil sidiği vardır ve dağcılar burdan toplar. Fosilleşmiş derken kaç yıllık bir bekleme gerekiyor bilmiyorum şu an. Araştırıp bilgi veririm inşallah arkadaşlar :).. 100 yıldan bahsediliyor alttaki bilgilerde daha doğrusu 100 yılda iyice birikiyormuş demek istiyor bence.. Çeviri bilen arkadaşlar özelden de yardımcı olabilirler lütfen çevirilere de :)..

Hyraceum stone deniyor - Procavia Capensis cinsinden elde ediliyor yani Hyraceum taşı deniyor bu toplanan Hyrax sidiğine, kurumuş, taşlaşmış sidiğe :)..


Alıntı : '' Aşağıda tentürü görüyorsunuz ve Hyrax kurumuş, yıllanmış taşları.. 100 gram Hyrax Hyraceum taşı ve kiti 120 Euro civarında.. Arkadaşalr çeviri verdim ama orjinal yayını da vermek istiyorum daha altta.. Comments on Hyraceum from the blog of Denyse “Grain de Musk“ konusundan alıntı imiş alttaki yazılar (''Denyse'nin "Grain de Musk" adlı blogundan Hyraceum'a ilişkin yorumlar'' demek..). Misk taneleri(Tahıl) demek ''Grain de Musk''.
''Denyse'nin "Grain de Musk" adlı blogundan Hyraceum'a ilişkin yorumlar'' demek..

Hyraceum stone tincturing kit - Procavia Capensis Hyraceum_stone.jpg

Ürün Açıklaması
Çiğ Hyraceum tentür kiti şunları içerir:
- 100 ml Hyraceum taşı, 300 ml için yeterlidir. tentür
- 50 ml'lik bir şişe. 96 ° organik alkol
- Ticaretin sırları ile Hyraceum tentürü için ayrıntılı talimat sayfası.

Hyraceum, Hyrax veya Dassie'nin idrarından oluşur. İdrar, diğer memelilerinkiyle aynı derecede sıvı değildir, ancak daha ziyade jöle benzeri bir madde olarak geçer.

Hyraxes, işemek için daima aynı yeri ve çoğunlukla dışkılama için farklı bir yeri kullanacaktır. Bu ürün çoğunlukla çok eski ve Hyrax kolonisi, birkaç yıldır değil, yalnızca yüzyıllar boyu geniş bir Hyraceum höyüğü inşa edecektir.

Ürünün sert veya taşlı olması nedeni muhtemelen birincisi kimyasaldır ve İkincisi, Hyrax'ın kendisi tarafından sıkıştırılmış olmasıdır; çünkü idrar üzerinde her zaman aynı noktaya gelmek için hareket eder ve bunu yüzyıllar boyunca veya koloni var olduğu sürece yapar.

Hyraceum daha sonra Hyrax idrarının kristalize ve taşlaşmış halidir. Hypertum'un Güney Afrika'da böbrek ve mesane hastalıkları ve işlev bozukluklarına karşı bir çare olduğu düşünülüyor.

Tüm memeliler feromonlarını idrara çıkardı ve Hyraceum'un kürklü kokusu bunun birçoğunu içerdiğini gösteriyor ve aslında Güney Afrika'da Hypertum, Ambergris, Musk geyiği veya Civet gibi diğer feromonların epilepsiye karşı bir ilaç olarak kullanılıyor misk diğer ülkelerde aynı hastalık için kullanılır.

Hiraksiler evlerinin yakınında bir yer seçerler ve bu kokulu kütlenin toplumsal bir feromonal fonksiyona (örneğin bireylerin cinsel olgunluğunu düzenleme gibi) sahip olmalarının yanı sıra koloni topraklarını işaretleme ihtimali de vardır.

Parfümeri Hyraceum'un fosilleştiğini ve aslında aşırı derecede kuru, ağır ve sert bir taş gibi olduğunu söylediler, ancak ürünün kaç yaşında olduğunu, bazılarının söylediği gibi, 10 000 yılını(yıllık) veya birkaç yıl olduğunu tespit edemedim, Güney Afrika'nın kuru iklimi onu tamamen kurutacak kadar iyidir? En azından, fosilleştirilmekten çok taşlaşmış olduğunu söyleyebiliriz.

Tentür, toz haline getirilmiş hammaddeyi altı ay boyunca saf alkolle vererek elde edilir. Koku, Castoreum'a benzer ancak parfümeri malzemeleri arasında yalnızca keçi saç tentüründe bulunabilen ayrı bir idrar notasına sahiptir.

Hyraceum'un tıbbi kullanımının gösterdiği gibi kesinlikle insanlarla yakınlığı vardır. Kokusu da birinin aklına gelebileceği kadar iğrenç değildir, ancak parfümeri olmayan hazırlıksız insanlar için bile "ilginç" olarak tanımlanabilir.

Aslında genetik olarak, annelerin doğaları gereği çocukların idrarıyla "biyolojik olarak" yapmaları gereken bu tip kokulara tepki vermeye şart koşuyoruz.

Farklı türlerden feromonlar, böceklerin ve memelilerin ferromonları kadar o kadar da farklı değildir. Bu yüzden insan böyle maddelerden etkilenebilir ve aromatik Hyraceum kesinlikle üç boyutlu parfümün yapımına katılabilir, Hyraceum tentürünü favori parfümlerinize sabitleyici olarak ekleyebilirsiniz. Hayvan tentürleri, hiçbir sentetik materyalin taklit edemeyeceği bir şehvet vermek için parfümere benzersizdir.

Hyraceum taş tentür kiti
Denyse'nin "Grain de Musk" adlı blogundan Hyraceum'a ilişkin yorumlar.. ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''


Product Description
The kit for tincturing raw Hyraceum includes:

– 100 grams top grade Hyraceum stone, enough for 300 ml. of tincture

– A flask of 50 ml. 96° organic alcohol

– The detailed instruction sheet for tincturing Hyraceum, with the secrets of the trade.

Hyraceum is formed from the urine of a Hyrax or Dassie. The urine is not as fluid as that of other mammals but is rather passed as a jelly like substance.

Hyraxes will always use the same place to urinate and mostly a different place to defecate. This product is mostly very old and a Hyrax colony would build up a large mound of Hyraceum only over Centuries, and not over a few years.

The reason for the product being hard or stony is probably firstly chemical and secondly it is compacted by the Hyrax itself because it moves over the urine to get to the same spot all the time and does this for centuries or as long as the colony exists.

Hyraceum is then the crystalized and petrified form of Hyrax urine. It is no wonder that Hyraceum is considered in South Africa a remedy for kidney and bladder diseases and dysfunctions.

All mammals expel their pheromones through urines and the leathery smell of Hyraceum shows that it contains a lot of these, and in fact, in South Africa Hyraceum is used as a remedy against epilepsy, just as other pheromones such as Ambergris, Musk deer or Civet musk are used for the same disease in other countries.

Hyraxes choose a place nearby their homes and it is probable that this odoriferous mass has a social pheromonal function (for example regulating the sexual maturity of the individuals), as well as marking the territory of the colony.

It is said that perfumery Hyraceum is fossilized, and it is in fact extremely dry, heavy and hard like a stone, but I could not ascertain how old is the product, 10 000 years as some say, or are just a few years in the dry climate of south Africa sufficient to dry it out so thoroughly? The least one can say is that it is petrified rather than fossilized.

The tincture is obtained by infusing the powdered raw material into pure alcohol for six month. The smell is akin to Castoreum but has a distinct urinary note that can be found only in goat hair tincture among perfumery materials.

Hyraceum definitely has an affinity with human beings, as its medical use shows. Its smell as well is not at all disgusting as one may think, but it could be described as “interesting”, even to unprepared people who are not at all perfumers.

In fact we are genetically conditioned to react to this type of smells, particularly women who by their nature of mothers have to do “biologically” with children’s urine.

Pheromones from different species are not that much different, even those of insects and mammals. This is why we human can be influenced by such substances, and aromatic Hyraceum can certainly participate in the construction of the tri-dimensional perfume You can add your Hyraceum tincture as a fixative to your favorite perfumes. Animal tinctures are unique for giving to perfumes a sensuality that no synthetic material can mimic.Comments on Hyraceum from the blog of Denyse “Grain de Musk
 
Son düzenleme:

azzura

Üye
TürkParfüm Üyesi
Teşekkürler Azzura hocam :)..

Hyrax ile ilgili bir şeyler diyeyim.. Hyrax(Kır sıçanı, kaya porsuğu) çok tatlı bir hayvan. İnsanın besleyesi geliyor :D..

Ekli dosyayı görüntüle 1136
Gülen bir yüzü var genelde ve bana sevimli geliyor :D..

Parfümde kullanılan kısıma gelelim :p:D:p.. Hayvanın kaya üzerine işemesi ve bunun kurumasıyla toplanıp parfümeri de kullanılması işin ilginç tarafı :D.. Kimi iğrenç kısımı da diyebilir, saygımız var :D.. Benim saf olarak çok merak ettiğim parfümlerden.. Sidik biliyorsunuz İslam'da necisdir, pistir.. Mesela el ayası kadar sidiğe izin verilir vücutta ki bu konuları tam araştırmadım.. Çok ön yargılı olmak istmiyorum da şu anki düşüncem bu kokuyu üzerimde genelde kullanmayacağım. Tamam bilmek istiyorum ama gerçek hayatta üzerinde kullanmak ayrı bir olay :) :cool::p..

Siyah bir rengi var. Ceviz civarı veya daha büyük büyüklüklere indirgeniyor veya daha düşük büyüklükte.. Tentürü yapılıyor. Eterik yağı elde ediliyor mu bilmiyorum..

Videoda bebek dağ hyrax'ı var, sevimli ve ürkek değil çok ilginç.. :

Ekli dosyayı görüntüle 1137
Üstteki resim bebek Kır sıçanı, Hyrax..

Kimi kayalarda yuva simsiyah, akmış da görünümlü donmuş, hyrax'ın fosil sidiği vardır ve dağcılar burdan toplar. Fosilleşmiş derken kaç yıllık bir bekleme gerekiyor bilmiyorum şu an. Araştırıp bilgi veririm inşallah arkadaşlar :).. 100 yıldan bahsediliyor alttaki bilgilerde daha doğrusu 100 yılda iyice birikiyormuş demek istiyor bence.. Çeviri bilen arkadaşlar özelden de yardımcı olabilirler lütfen çevirilere de :)..

Hyraceum stone deniyor - Procavia Capensis cinsinden elde ediliyor yani Hyraceum taşı deniyor bu toplanan Hyrax sidiğine, kurumuş, taşlaşmış sidiğe :)..


Alıntı : '' Aşağıda tentürü görüyorsunuz ve Hyrax kurumuş, yıllanmış taşları.. 100 gram Hyrax Hyraceum taşı ve kiti 120 Euro civarında.. Arkadaşalr çeviri verdim ama orjinal yayını da vermek istiyorum daha altta.. Comments on Hyraceum from the blog of Denyse “Grain de Musk“ konusundan alıntı imiş alttaki yazılar (''Denyse'nin "Grain de Musk" adlı blogundan Hyraceum'a ilişkin yorumlar'' demek..). Misk taneleri(Tahıl) demek ''Grain de Musk''.
''Denyse'nin "Grain de Musk" adlı blogundan Hyraceum'a ilişkin yorumlar'' demek..

Ekli dosyayı görüntüle 1138
Ürün Açıklaması
Çiğ Hyraceum tentür kiti şunları içerir:
- 100 ml Hyraceum taşı, 300 ml için yeterlidir. tentür
- 50 ml'lik bir şişe. 96 ° organik alkol
- Ticaretin sırları ile Hyraceum tentürü için ayrıntılı talimat sayfası.

Hyraceum, Hyrax veya Dassie'nin idrarından oluşur. İdrar, diğer memelilerinkiyle aynı derecede sıvı değildir, ancak daha ziyade jöle benzeri bir madde olarak geçer.

Hyraxes, işemek için daima aynı yeri ve çoğunlukla dışkılama için farklı bir yeri kullanacaktır. Bu ürün çoğunlukla çok eski ve Hyrax kolonisi, birkaç yıldır değil, yalnızca yüzyıllar boyu geniş bir Hyraceum höyüğü inşa edecektir.

Ürünün sert veya taşlı olması nedeni muhtemelen birincisi kimyasaldır ve İkincisi, Hyrax'ın kendisi tarafından sıkıştırılmış olmasıdır; çünkü idrar üzerinde her zaman aynı noktaya gelmek için hareket eder ve bunu yüzyıllar boyunca veya koloni var olduğu sürece yapar.

Hyraceum daha sonra Hyrax idrarının kristalize ve taşlaşmış halidir. Hypertum'un Güney Afrika'da böbrek ve mesane hastalıkları ve işlev bozukluklarına karşı bir çare olduğu düşünülüyor.

Tüm memeliler feromonlarını idrara çıkardı ve Hyraceum'un kürklü kokusu bunun birçoğunu içerdiğini gösteriyor ve aslında Güney Afrika'da Hypertum, Ambergris, Musk geyiği veya Civet gibi diğer feromonların epilepsiye karşı bir ilaç olarak kullanılıyor misk diğer ülkelerde aynı hastalık için kullanılır.

Hiraksiler evlerinin yakınında bir yer seçerler ve bu kokulu kütlenin toplumsal bir feromonal fonksiyona (örneğin bireylerin cinsel olgunluğunu düzenleme gibi) sahip olmalarının yanı sıra koloni topraklarını işaretleme ihtimali de vardır.

Parfümeri Hyraceum'un fosilleştiğini ve aslında aşırı derecede kuru, ağır ve sert bir taş gibi olduğu söyleniyor ancak ürünün kaç yaşında olduğunu 10 000 yıl, ne kadar yaşlıysa, birkaç yıl söylüyorum. Güney Afrika'nın kuru iklimi onu tamamen kurutacak kadar iyidir? En azından, fosilleştirilmekten çok taşlaşmış olduğunu söyleyebiliriz.

Tentür, toz haline getirilmiş hammaddeyi altı ay boyunca saf alkolle vererek elde edilir. Koku, Castoreum'a benzer ancak parfümeri malzemeleri arasında yalnızca keçi saç tentüründe bulunabilen ayrı bir idrar notasına sahiptir.

Hyraceum'un tıbbi kullanımının gösterdiği gibi kesinlikle insanlarla yakınlığı vardır. Kokusu da birinin aklına gelebileceği kadar iğrenç değildir, ancak parfümeri olmayan hazırlıksız insanlar için bile "ilginç" olarak tanımlanabilir.

Aslında genetik olarak bu tip kokulara tepki vermeye şart koşuyoruz, özellikle annelerinin doğaları gereği çocukların idrarıyla "biyolojik olarak" yapması gereken kadınlar.

Farklı türlerden feromonlar, böceklerin ve memelilerin ferromonları kadar o kadar da farklı değildir. Bu yüzden insan böyle maddelerden etkilenebilir ve aromatik Hyraceum kesinlikle üç boyutlu parfümün yapımına katılabilir Hyraceum tentürünü favori parfümlerinize sabitleyici olarak ekleyebilirsiniz. Hayvan tentürleri, hiçbir sentetik materyalin taklit edemeyeceği bir şehvet vermek için parfümere benzersizdir.

Hyraceum taş tentür kiti
Denyse'nin "Grain de Musk" adlı blogundan Hyraceum'a ilişkin yorumlar.. ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''


Product Description
The kit for tincturing raw Hyraceum includes:

– 100 grams top grade Hyraceum stone, enough for 300 ml. of tincture

– A flask of 50 ml. 96° organic alcohol

– The detailed instruction sheet for tincturing Hyraceum, with the secrets of the trade.

Hyraceum is formed from the urine of a Hyrax or Dassie. The urine is not as fluid as that of other mammals but is rather passed as a jelly like substance.

Hyraxes will always use the same place to urinate and mostly a different place to defecate. This product is mostly very old and a Hyrax colony would build up a large mound of Hyraceum only over Centuries, and not over a few years.

The reason for the product being hard or stony is probably firstly chemical and secondly it is compacted by the Hyrax itself because it moves over the urine to get to the same spot all the time and does this for centuries or as long as the colony exists.

Hyraceum is then the crystalized and petrified form of Hyrax urine. It is no wonder that Hyraceum is considered in South Africa a remedy for kidney and bladder diseases and dysfunctions.

All mammals expel their pheromones through urines and the leathery smell of Hyraceum shows that it contains a lot of these, and in fact, in South Africa Hyraceum is used as a remedy against epilepsy, just as other pheromones such as Ambergris, Musk deer or Civet musk are used for the same disease in other countries.

Hyraxes choose a place nearby their homes and it is probable that this odoriferous mass has a social pheromonal function (for example regulating the sexual maturity of the individuals), as well as marking the territory of the colony.

It is said that perfumery Hyraceum is fossilized, and it is in fact extremely dry, heavy and hard like a stone, but I could not ascertain how old is the product, 10 000 years as some say, or are just a few years in the dry climate of south Africa sufficient to dry it out so thoroughly? The least one can say is that it is petrified rather than fossilized.

The tincture is obtained by infusing the powdered raw material into pure alcohol for six month. The smell is akin to Castoreum but has a distinct urinary note that can be found only in goat hair tincture among perfumery materials.

Hyraceum definitely has an affinity with human beings, as its medical use shows. Its smell as well is not at all disgusting as one may think, but it could be described as “interesting”, even to unprepared people who are not at all perfumers.

In fact we are genetically conditioned to react to this type of smells, particularly women who by their nature of mothers have to do “biologically” with children’s urine.

Pheromones from different species are not that much different, even those of insects and mammals. This is why we human can be influenced by such substances, and aromatic Hyraceum can certainly participate in the construction of the tri-dimensional perfume You can add your Hyraceum tincture as a fixative to your favorite perfumes. Animal tinctures are unique for giving to perfumes a sensuality that no synthetic material can mimic.Comments on Hyraceum from the blog of Denyse “Grain de Musk
Gerçekten çok güzel bir ekleme olmuş Baykal hocam teşekkürler :)
 

baykalbul

Administrator
Yönetici
Site Sahibi
TürkParfüm Üyesi
Gerçekten çok güzel bir ekleme olmuş Baykal hocam teşekkürl.er :)
Sağol :).. Alıntı açıklamada iki yer yani iki paragrafda anlam kayması var kısmen EDİT :'' Düzenledim..''

Hyrax sidigini doğada resim bulup eklemeyi düşünüyorum konuya :).. Koku costreum a yani kunduz yağına benziyormuş ama daha hayvansalı demiş alıntı açıklamada. Kıllı yeni ham keçi kılı kokusu yani ek olarak varmış :D. Papillon anlamı için bir mesaj daha yazalım bakalım :).
 
Son düzenleme:
Üst